Kirjaudu sisään
  • Kaikki sisältö
    • Kaikki sisältö
    • Artikkelit
    • Arviot
    • Audio
    • Blogit
    • Taiteen paikka
    • Vastamainokset
    • Näköislehdet »
  • Voimakauppa »
  • Voimajengi
    • Voimajengi
    • Tilausohjeet ja -ehdot
    • Kirjaudu sisään
  • Tapahtumat
    • Tapahtumakalenteri
    • Lisää tapahtuma
  • Häiriköt »
  • Audio
  • Kirjaudu

Voima-8-2010

splash_image.jpg

Kuperkeikkoja raksalla

Sonja Hyppänen 5.10.2010 16:05
Groteski buto-tanssi näyttää rakennustyömaan uudessa valossa.

Sortuva uudisrakennus juhlii

voima 5.10.2010 16:03
Berliiniläinen Einstürzende Neubauten on kaatanut ryskyen rockin raja-aitoja jo 30 vuotta. Blixa Bargeldin johtama yhtye on kokeellisen rockin pioneeri.

Zapatistit, viidakon valtiaat

voima 5.10.2010 16:02
Zapatistit ovat alkuperäiskansoista muodostunut poliittinen liike Lounais-Meksikossa, Chiapasissa.
tuomas-rantanen

Luonto yllättää aina

Tuomas Rantanen 5.10.2010 16:00
Vuosina 1981–1988 Teatterikorkeakoulussa vaikuttaneen Jouko Turkan haamu tuntuu leijuvan yhä paitsi oppilaitoksen myös tietyn ikäpolven teatteritekijöiden yllä.
splash_image.jpg

Jazz tarvitsee naisia

anna-sofia joro 5.10.2010 15:58
”Bändimme soundiin kuuluu tyylien sekoittelu, tärkeintä on että musiikki kuulostaa hyvältä. Joskus vietämme kuukausia jonkun sävellyksen parissa vain huomataksemme, ettei se toimi.

Voimakalenteri

voima 5.10.2010 15:55
Tanssia & tapahtumia lokakuuksi.
Kimmo

Parempaa kuin seksi

Kimmo Jylhämö 5.10.2010 15:32
Suomessa vihreät teknokraatit, sotahullut oikeistolaiset, aseistakieltäytyjähipit, kotimaisen sotateollisuuden myyntimiehet ja aluepolitiikan kriitikot haluaisivat ajaa armeijan alas. Tilalle haluttaisiin ammattiarmeija.
Eva Nilsson

Uskotko eurobarometriin?

eva nilsson 5.10.2010 15:29
Syyskuussa Euroopan komissio julkaisi viimeisimmän eurobarometrin tulokset, joiden mukaan yhdeksän kymmenestä eurooppalaisesta kannattaa kehitysapua, ja 89 prosenttia vastaajista kokee kehitysavun olevan tärkeää tai erittäin tärkeää.

Sateiden jälkeen

voima 5.10.2010 15:27
Intia kuivuu nopeasti. Silti vedenkulutusta aiotaan kasvattaa.
Hannele

Ennallistettu lähde

Hannele Huhtala 5.10.2010 15:24
Miltä luonnon tuhoaminen näyttää, jos tämä on suojelua?
Pertti Läesmaa

Muut lehdet

pertti laesmaa 5.10.2010 15:22
Muiden lehtien parhaat palat.
splash_image.jpg

Viherpesun maskottivaari

Hanna Nikkanen 5.10.2010 15:19
Ralph Nader saarnaa fiksun kuluttamisen autuudesta.
splash_image.jpg

Voutilainen syytteeseen

susanna kuparinen 5.10.2010 15:17
Helsingin sosiaaliviraston johtaja Paavo Voutilainen joutuu syytteeseen kahdesta virkavelvollisuuden rikkomisesta.
Hannele

Rakasta teiniä

Hannele Huhtala 5.10.2010 15:15
Tyttöjen väkivalta on yleistynyt & arkipäiväistynyt. Syyt ovat tuttuja: tarkoituksen puute & rakkaudettomuus.

Köyhyys pitää kieltää

voima 5.10.2010 15:13
Nyky-Suomi tuntuu olevan muinaisten minuuksieni reinkarnaatioita täynnä. Jengiä suututtaa, että kourallinen romaneja kerjää Helsingin keskustassa.
Sonja

Kaiken vastustajat

Sonja Hyppänen 5.10.2010 15:06
Perustakaa kommuuneja, rosvotkaa & viljelkää, Näkymätön komitea kehottaa.
jari-tamminen

Karvat kuntoon

Jari Tamminen 5.10.2010 15:03
Turkistarhaus on upea ala.

Maailma & me

voima 5.10.2010 14:59
Maailmalla & meillä puhuttavat sivarin villasukat, arvostetut ammatit & pikavilpit.
jari-tamminen

Korjatut mainokset

Jari Tamminen 5.10.2010 14:56
Barclays-pankki sponsoroi Lontoon kaupunkipyöriä 25 miljoonalla punnalla.

Jyrkin kosto

voima 5.10.2010 14:54
Jyrki Katainen järjesti alennuksen Supon johtajalle, joka arvosteli hänen Nato-kantaansa.
splash_image.jpg

Globalisaatio meni metsään

Sonja Hyppänen 5.10.2010 14:47
Tänäkin kesänä Pohjois-Suomen marjametsissä on ahertanut parituhatta thaimaalaista. Turistiviisumilla tehtävä reissu ei ole mikään lomamatka. Poimijoilla on 8 000 kilometrin kotimatka.
splash_image.jpg

Tappakaa ne kaikki

Kimmo Jylhämö 5.10.2010 14:38
Afganistanin sodasta kertova dokumentti on vetänyt Tanskassa yli 100?000 katsojaa. Elokuva seuraa tanskalaisten poikien tarinaa kotimaasta Armadillon sotilastukikohtaan & taisteluihin Etelä-Afganistanissa.
splash_image.jpg

Mallikansa

klaus welp 5.10.2010 14:27
Taas tuli juostua kaupoilla.
splash_image.jpg

DDR – Väärin yhdistetty

voima 5.10.2010 14:25
DDR halusi muuttua omin ehdoin, mutta idän seniili puoluejohto & lännen ahneet kapitalistit tuhosivat mahdollisuuden. Dittmar Bodenstab näki DDR:n alasajon hullut päivät.

Artikkelien selaus

Aiemmat

Uusin lehti

Voima numero 7/2023 on ilmestynyt!

Tervetuloa Voima-lehden maailmaan, jossa voimme yhdessä haastaa vallitsevat normit ja etsiä kestäviä ratkaisuja yhteiskunnallisiin haasteisiin. Voima-lehti on suomalainen yhteiskunnallinen ja kulttuurilehti, joka on ollut äänessä jo yli kolmen vuosikymmenen ajan. Lehti syntyi vastarintaliikkeen tarpeesta ja on edelleen sitoutunut rohkeasti käsittelemään ajankohtaisia aiheita ja valottamaan niitä eri näkökulmista. Voima-lehti kutsuu lukijansa pohtimaan, keskustelemaan ja toimimaan. Meille yhteiskunnalliset kysymykset eivät ole abstrakteja, vaan ne vaikuttavat jokaisen elämään. Lehti tarjoaa syvällistä journalismia, joka pureutuu ilmiöiden taustoihin ja tarjoaa ajattelemisen aihetta. Meidän tavoitteemme on herättää keskustelua, inspiroida lukijoitamme ja tarjota välineitä parempaan yhteiskuntaan.
 
MAINOS: Voima 7/2023 on koti-teemanumero. Jos pidät lukemastasi, harkitsethan lehden vuositilausta (39€) tai irtonumeron ostamista (4,90€).

Piditkö lukemastasi?

Tilaamalla Voiman tuet vaikuttavan
journalismin tuottamista jatkossakin.

tilaa

Tilaa Voima:
39€ / vuosi!

  • Toimitus
  • Uutiskirje
  • Mediakasvatus
  • Mainostajalle
  • Jakelupaikat
  • Rekisteriseloste
  • Artikkelit
  • Arviot
  • Audio
  • Blogit

Voima on painosmäärältään Suomen suurin kulttuurilehti. Se nostaa esiin yhteiskunnallisia aiheita niin maailmalta kuin kotimaasta. Lehti on ilmestynyt vuodesta 1999.

Voima Kustannus
Vellamonkatu 30 B 3 krs.
00550 Helsinki
voima(at)voima.fi
044 238 5109

  • Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • RSS
  • Threads
  • Twitter
  • YouTube
Spotify
×

  • Kaikki sisältö
    • Kaikki sisältö
    • Artikkelit
    • Arviot
    • Audio
    • Blogit
    • Taiteen paikka
    • Vastamainokset
    • Näköislehdet »
  • Voimakauppa »
  • Voimajengi
    • Voimajengi
    • Tilausohjeet ja -ehdot
    • Kirjaudu sisään
  • Tapahtumat
    • Tapahtumakalenteri
    • Lisää tapahtuma
  • Häiriköt »
  • Audio
  • Kirjaudu