”Petterii tuu ikkunaan, täällä huutaa köyhät”, kaikuu huuto. Mielenosoittajat ovat kokoontuneet pääsiäisen alla pääministerin virka-asunnon edustalle ja muodostaneet leipäjonon, joka kiemurtelee pitkälle. Mukana oli myös huomioliiveihin pukeutunut Princess Kimberly, joka on mukana organisoimassa tapahtumaa. Varsinaisiksi järjestäjiksi ilmoittautuivat anarkistinen A-ryhmä, antikapitalistinen vasemmistoryhmä Emilia ja Oulun anarkistiliitto.
Paikalle saapui runsaasti median edustajia ja järjestäjien arvion mukaan noin 400 mielenosoittajaa, jotka soittivat rumpuja, vaativat hallitukselta vastuunkantoa ja leipää – ja kun pääministeri Petteri Orpo (kok) ei odotetusti ilmaantunut paikalle – jakoivat ruokaa toisilleen. Princess Kimberly oli omin käsin kauhomassa soppaa nälkäisille. Oikeistohallitus tekee leikkauksia, mutta mielenosoituksessa oli karnevaalin tuntua.
”Protestointi voi olla myös hauskaa. Parhaimmillaan siinä on jotain samaa kuin siinä, kun vanhemmat yrittävät torua pieniä lapsiaan, mutta he juoksevat pakoon ja nauravat mennessään. Kapinointi kuuluu ihmisyyteen”, Princess Kimberly kuvaa tapahtunutta ja piirtää käsillään ilmaan kuvan hajaantuvasta lapsiparvesta. Hän ei halua esiintyä oikealla nimellään, koska ei halua aktivismin henkilöityvän häneen. Voima tapasi hänet mielenosoitusta seuraavana päivänä.
”Koin poliittisen heräämisen, kun Orpon hallitusohjelma tuli julki. Se oli niin brutaali”, kolmikymppinen nainen kertoo. Hän on itse työskennellyt duunaritöissä koko aikuisikänsä, ja hallituksen leikkaukset ovat osuneet häneen ”siinä missä kaikkiin meihin”.
Hän ei omien sanojensa mukaan vaikuta aktiivisesti puoluepolitiikassa. Sen sijaan milleniaaleille ominaiseen tapaan hän on kanavoinut toimintansa sosiaaliseen mediaan ja perustanut Instagramiin Petteri Orpo fan page -tilin, joka julkaisee poliittisia meemejä. Tilillä on reilut 8 000 seuraajaa ja se kritisoi Orpoa ja hänen politiikkaansa armotta.
Milleniaaleja kritisoidaan klikkiaktivismista, joka ei johda muutokseen tosimaailmassa. Näinkö on?
”Olin mukana Alma Tuuvan vaalitiimissä”, Princess Kimberly sanoo ja iskee silmää.
Hän oli siis mukana tekemässä kuntavaalien historiallista punajytkyä. Tuuva nousi ensikertalaisena Helsingin kaupunginvaltuustoon vasemmistoliiton listalta ja päihitti 2 588 äänen saaliillaan monet konkaripoliitikot, muun muassa kansanedustaja Alviina Alametsän (vihr.) ja sisäministeri Mari Rantasen (ps). Tuuva kävi kampanjaansa ensisijaisesti sosiaalisessa mediassa, jossa hänet tunnetaan Pikakahvimemegirl-nimisen meemitilin ylläpitäjänä. Tuuva puhuu köyhyydestä ja yhteiskuntaluokista 41 000 seuraajalleen, ja monet heistä osallistuvat poliittiseen keskusteluun kärkevällä tavalla. Tuuvan nousua valtuustoon voi pitää ”meemivasemmiston” voittona.
Princess Kimberlyn mukaan meemit ovat tehokas viestintäkeino siksi, että poliittisen sanoman voi kiteyttää yhteen kuvaan, joka leviää verkossa nopeasti.
”Tärkeintä on havainnoida, mikä kerää ihmisten huomion ja tehdä sisältöä sellaiseen muotoon, joka on helppo sisäistää.”
Princess Kimberlyn touhut päätyivät uutisiin jo ennen leipäjonotempausta. Vuonna 2023 Alexander Stubb kertoi Iltalehden haastattelussa presidenttiehdokkuudestaan istuen puistonpenkillä, johon oli kirjoitettu tussilla Petteri Orpo made me do this. Uutiskuva nousi viraaliksi ja herätti arvuuttelua ”teoksen” tekijästä. Se oli Princess Kimberly tovereineen.
”Järjestimme sen jälkeen fanitapaamisen penkin luona”, hän sanoo ja hymyilee. Muutama tuli paikalle.

Meta sensuroi aiheita
Monet vasemmistolaiset meemitilit, myös Princess Kimberlyn ylläpitämä, ovat julkaisseet rankkoja uutiskuvia palestiinalaisten kansanmurhasta ja kritisoineet suomalaista mediaa Israelin tekojen sievistelystä.
”Kaikki lähtee kielestä. Jos kansanmurhasta käytetään sanoja kuten konflikti tai sota, se lieventää asiaa.”
Termi ”kansanmurha” on yleistynyt myös suomalaisessa mediassa, mutta monet päätoimittajat odottavat kuitenkin YK:n Kansainvälisen tuomioistuimen (ICJ) tuomioita asiasta.
Meta ei kuitenkaan ole mikään demokraattinen alusta. Metan omistama Instagram sensuroi poliittisia aiheita.
”Kun tilillä puhuu palestiinalaisten kansanmurhasta, julkaisun näkyvyys laskee nollaan. Mutta meemiformaatissa on etunsa, sillä ihmiset voivat jakaa niitä stooreihinsa, jolloin Instagramin shadowbannausta pystyy kiertämään”, hän sanoo. ”Shadowban” tarkoittaa, että alusta rajoittaa käyttäjän viestien näkyvyyttä hänen tietämättään.
Siitä huolimatta etenkin vasemmistolaiset sosiaalisen median tilit, mukaan lukien Princess Kimberlyn tili, onnistuivat kampanjoimaan Laki särmään –kansalaisaloitteen puolesta. Aloitteessa ehdotetaan, että Suomen puolustushankinnoissa pitäisi huomioida kansainväliset ihmisoikeussopimukset, eli käytännössä asehankinnat Israelista pitäisi lopettaa. Aloite sai vaadittavat 50 000 allekirjoitusta ja etenee eduskuntaan.
Julmat leikkaukset vaativat julmaa kritiikkiä
Suomi on yksi maailman rikkaimmista maista. Silti Tilastokeskuksen mukaan yhdeksän prosenttia Suomessa asuvista kuului viime vuonna kotitalouksiin, joilla oli vaikeuksia tai suuria vaikeuksia saada tulot riittämään pakollisiin menoihin. Petteri Orpon oikeistohallituksen leikkaukset ovat syventäneet köyhyyttä ja samaan aikaan hallitus kaavailee veronalennusta suurituloisille.
Suomen seksikkäimmäksi mieheksi aikanaan valitulla Orpolla on nyt todennäköisesti paljon vihamiehiä. Voiko meemitili lietsoa konkreettista uhkaa häntä kohtaan?
”Hänellä on myös se vaihtoehto, että vaihtaisi politiikkansa suuntaa. Hän ei ole mikään kärsivä uhri.”
Valtasuhteet on hyvä pitää mielessä: vallanpitäjiä kohtaan on erilaiset säännöt julkisuudessa. Heitä pitää pystyä kritisoimaan kovemmin kuin muita, Princess Kimberly sanoo. Hänen mukaansa on kohtuutonta vaatia, että niiden, joilla menee kaikkein huonoimmin, pitäisi olla rakentavia ja lieventää polarisaatiota samalla kun niille, joilla on jo eniten, annetaan lisää.
”Vastakkainasettelu syntyy poliittisista päätöksistä, joilla ihmisiltä viedään mahdollisuudet vaikuttaa omiin asioihinsa. Turvallisuudentunne vaarantuu ja se on omiaan horjuttamaan yhteiskunnan vakautta.”
Siksi pääministeri on oikea kritiikin kohde, ei vain valtionvarainministeri Riikka Purra (ps), joka on poseerannut sakset kädessä ja ilakoinut leikkauksista. ”Hän pääsi valtaan valheilla. En näe Purran toimintaa kovin pitkäikäisenä.”
Pääministeri Orpon asema sen sijaan tuntuu Princess Kimberlyn mukaan horjumattomalta.
”Mikään kritiikki ei vaikuta häneen.”
Internetin punavihreässä slangissa Petteri Orpoa kutsutaan lapaseksi, jolla tarkoitetaan heiveröistä tai vässykkää, mutta Kimberlyn mielestä se on väärä analyysi.
”Pääministeri on varmasti strategisempi ja taktisempi kuin miltä vaikuttaa. Hän pysyy aina vakaana ja mitäänsanomattomana, eivätkä tunteet paista läpi, vaikka he tekevät historiallisen julmia päätöksiä. Silti monet ajattelevat, että hän ei tajua mitä tekee.”
Se on taitavaa, mutta vaarallista politikointia.
”Perussuomalaiset ottivat takkiin näissä vaaleissa, mutta kokoomuksella meni vaaleissa hyvin. Pääministeripuoluetta ei rangaistu hallituksen toimista, mikä on hämmästyttävää. Orpo on taitava poliitikko, koska sai inhon kanavoitua Purraan.”
Princess Kimberly sanookin olevansa lievästi pettynyt vaalituloksesta. Hän oli odottanut vasemmistolle suurempaa voittoa alue- ja kuntavaaleissa.
”Mutta olen iloinen Alman jytkystä.”
Lue myös Voiman raportti mielenosoituksesta: ”Petteri tuu ikkunaan, täällä huutaa kansa”.