Voima 20 vuotta sitten
Ensimmäinen Voima-lehti ilmestyi marraskuussa 1999. Juttusarja palaa aiheisiin ja teemoihin, joita Voima on käsitellyt parin vuosikymmenen ajan.
Muinaisessa Roomassa, satoja vuosia ennen ajanlaskun alkua, hernerokkapäivä oli joka päivä. Välillä tosin keitoksissa oli papuja ja linssejä. Kikherneitä syötiin sekä sooseissa että paahdettuna. Näiden ruokien avulla jaksoi pitkälle iltaan katsomaan gladiaattoreiden näytöksiä ja vielä orgioihinkin. Kaikkihan tietävät mitä niissä tapahtui: löhöiltiin divaaneilla, syötiin viinirypäleitä suoraan isoista tertuista ja juotiin viiniä. Suosittu välipala oli pähkinät.
Ei humahtanut kuin vaivaiset 2300 vuotta, kun oli ilmestyvä Voima 7/2002. Otsikolla Kasvissyöjän koulukiusaukset gonzojournalistit Johanna Koskinen ja Santtu Siippainen kävivät Helsingissä opiskelijoiden ruokaloissa ottamassa selvää, saako niistä “kasvisruokaa”, jolla jutussa tarkoitettiin vegaanista ruokaa. Tämä on tärkeää avata, sillä edelleen “kasvisruuaksi” saatetaan kutsua myös ruokia, joissa on eläinperäisiä tuotteita kuten maitojalosteita ja jopa kalaa.
Jutun mukaan vuonna 2002 ruokatarjoilu oppilaitoksissa oli aika antiikkista, paitsi että mukaan oli tullut myös perunaa, tomaattia ja kesäkurpitsaa. Niitä muinaiset roomalaiset eivät tunteneet, koska niitä kasvatettiin tuolloin vain Etelä-Amerikan mantereella.
KOSKISEN JA SIIPPAISEN juttu alkoi veret seisauttavasti.
“‘En minä tiedä miltä se kasvisruoka maistuu, kun en sitä koskaan ite syö’, tokaisee tamperelaisen ammattikorkeakoulun keittäjä pontevasti räävitöntä valkopippurinkäyttöä kummastelevalle opiskelijalle.”
Selvähän se, että tutkivat toimittajat suuntasivat muualle katsomaan ovatko ruohot vihreämpiä toisilla lautasilla. Unicafen ruokalajit olivat hienosti nimetty: “gruusialainen kaalivuoka, kasviksia itämaiseen tapaan ja kasvispata venäläisittäin”.
Ikävä kyllä Voiman testipäivänä kasvisruoka oli loppu. Testaajat söivät sitten salaattia ja näkkäriä.
Taideteollisen Meccalassa ei edes tarjottu kasvisruokaa. “Keittiömme ei pyöri täydellä teholla”, oli keittäjä arvoituksellisesti tokaissut. Toinen testaaja tyytyi kahviin, toinen otti pelkkää pastaa ja riisiä ketsupin kanssa.
Testaajat pääsivät kuin pääsivätkin Kallion lukioon lounastamaan oppilaiden ruokalaan. Kulinaariset elämykset olivat kierroksen parhaat – aikaisempien kokemusten ylittämiseen ei tosin paljoa vaadittu.
Kalliossa oli kasvispihvejä, tummaa riisiä ja runsaskuituista näkkäriä.
VIELÄ NYKYÄÄN, 22 vuotta Voiman ankarien koettelemusten jälkeen, kasvisyönnistä rangaistaan einesten korkeammalla hinnoittelulla ja kehnoilla ravintola-annoksilla. Sen sijaan laitosruuat ovat parantuneet paljon. Tätä kirjoittaessani Kallion lukiossa tarjottiin hernerouhe-juuresragua. Aalto-yliopistossa, jonne taideteollinen opiskelu on siirretty, oli kookos-kasviscurrya luomutofulla.
Unicafe tarjosi fermentoitua härkäpapua tomaatti-rucolakastikkeessa. Se on avannut jopa kokonaan vegaanisen ravintolan Myöhän, josta saa hampurilaisia, nugetteja, ranskalaisia ja kaljaa. Firma on viestinyt, että usein kasvisruoan kulutus ylittää liharuokien kulutuksen.
Opiskelijoissa on toivoa.