Atsushi Nishijima

ElokuvaKirjoittanut Kaisu Tervonen

Kiitetyn brittiohjaajan Andrea Arnoldin elokuva vetoaa kaikkiin aisteihin

Bird-elokuva kertoo kasvutarinan, jonka 12-vuotias päähenkilö haahuilee rapistuvan kaupungin reunamilla.

Lukuaika: < 1 minuutti

Kiitetyn brittiohjaajan Andrea Arnoldin elokuva vetoaa kaikkiin aisteihin

Atsushi Nishijima

Bird

Andrea Arnold

★★★★

Ensi-ilta 28.3.

Brittitekijä Andrea Arnoldin elokuvissa naiset liikkuvat marginaalissa, oli kyse sitten teinistä vuokrataloissa (Fish Tank), ajelehtijasta Amerikan takamailla (American Honey) tai äitilehmästä maitoteollisuuden lypsettävänä (Cow). Bird ei tee eroa edellisiin. 12-vuotias päähenkilö Bailey (Nykiya Adams) asuu isänsä (Barry Keoghan) ja veljensä (Jason Buda) kanssa vallatussa talossa rapistuvassa englantilaisessa rannikkokaupungissa.

Hänen kesäpäivänsä kuluvat kaupungin laitoja kulkien, lintuja kuvaten ja isoveljen kaveripiiriä seuraten. Yhdellä reissuistaan hän törmää Birdiin (Franz Rogowski), niityllä haahuilevaan outolintuun.

Bird on eräänlainen kasvutarina, jossa Baileyn kuukautisveri alkaa virrata ja seksuaalisuus herätä. Löyhään juoneen mahtuu myös maagista realismia ja vähävaraisten kohtaamaa ja toteuttamaa väkivaltaa.

MAINOS. Juttu jatkuu mainoksen jälkeen.

Siinä missä tarina ja etenkin Birdin hahmo jäävät ajoittain etäiseksi, Baileyn maailma on iholla, kielellä, nenässä, korvissa ja sisuksissa. Arnoldin lyömätön kädenjälki mukailee haptisen visuaalisuuden käsitettä: kerronta ei vetoa ainoastaan silmiin vaan myös muihin aisteihin.