Helga Westin esseeteoksessa Puhu nukke läsnä ovat saamelaisyhteisön historia ja kipukohdat, lämmin yhteisöllisyys ja henkilökohtaiset kokemukset. Paikkansa ovat saaneet nuket ja nutukkaat, tieteellinen tutkimus, tyttöys, lapintiaiset, väkivalta sekä läntisen popmusiikin supertähti Britney Spears.
West kuvaa sekä nykysaamelaisten arkista elämää että esivanhempiensa vaiheita. Osana pakkosuomalaistamista, sulauttamista osaksi valtaväestöä, saamelaisiin on kohdistunut esimerkiksi asutuskolonialismia ja pakkokristillistämistä. Saamelaisilta on riistetty oikeus omaan kieleen, ja vainajia on kaivettu haudoista tutkimuksen tekemistä varten. Seurauksena ovat sukupolvien mittainen suru ja kokemukset juurettomuudesta. Karmaisevat tapahtumat tunnetaan, mutta kuten West muotoilee, ”ongelmallisen historian” hyvittämiseksi ei tehdä aloitteita kovin herkästi. Helsingin yliopisto palautti 95 saamelaisten pääkalloa Suomen puolen Saamenmaalle vuonna 1995, kun Inarin seurakunnan kirkkoneuvoston pohjoissaamelainen valtuutettu Jouni-Ilmari Jomppanen oli tehnyt ehdotuksen asian puolesta.
Ylisukupolvisten traumojen käsittely lykkääntyy yhä vain tuonnemmaksi, jos Westin sanoin ”joka joenmutkan ja vaaran takaa” nousee uusi uhka: ”Voimavaramme menevät kaupallisten, sotilaallisten ja teollisten hankkeiden vastustamiseen.” Saamelaisuus vihastuttaa yhä, ja saamelaisuuden varjolla voidaan tehdä tyhjiksi yksilön sanomiset, oleminen ja tekeminen. Esivanhempiemme varastettujen pääkallojen maa -esseen lopulla West lausuu hartaan toiveen: ”Tulisipa vielä päivä, jona saisimme hengähtää emmekä ainoastaan sinnitellä ja jona voisimme yhteen ääneen lausua: Tämä sattuu myös minuun.”
Sorrolle ja hiljentämiselle on myös vastavoimia. Westin sanoissa on lämpöä, kun puheissa ovat suhteet yhteisön jäseniin. Erityisesti saamelaisyhteisön naiset ovat kehottaneet rohkeaan äänenkäyttöön ja ”kutsuneet tekemään ja olemaan yhdessä”. 16-vuotiaana Saamenmaan jättänyt West kuvaa myös sitä, mitä lopulta tapahtuneesta kotiinpaluusta seurasi.
”Maailma yritti omistaa sinut, mutta sinä omistat oman tarinasi. Emme vielä tunne sitä, ja toisaalta ei se meille kuulu, ellet itse niin tahdo”, toteaa West osoittaen edeltävät sanat Spearsille. Puhu nukke on monella tapaa rohkea ulostulo. ”Kun äänesi entisestään vahvistuu, sadat kyyhkyset vapautuvat kultahäkeistään.”
Puhu nukke
Otava, 2025.
191 s.