Helsingin Vallilassa sijaitseva Paranormaalin tekniikan museo kurkottaa tuonpuoleiseen ja tulevaan

Paranormaalin tekniikan museossa voi leikkiä meediota, haistella aikamatkustamisen ideaa ja etsiä yhteyttä edesmenneisiin sukulaisiinsa.

Läpi historian ihmisillä on ollut halu löytää yhteys näkyvän maailman ulkopuolelle. Viestinvälittäjinä ovat perinteisesti toimineet meediot, mutta tehtävään on yritetty luoda myös koneita. Pieni otos tällaisista historiallisista laitteista on nähtävillä replikoina KOELSE:n, eli Kokeellisen elektroniikan seuran pyörittämässä Paranormaalin tekniikan museossa Helsingissä Vallilassa.    Museo on pienen vaatehuoneen kokoinen ja sinne mahtuu kerrallaan kaksi ihmistä – tai kolme, jos henkilöt ovat pienikokoisia. Näyttelykomerossa ensimmäisenä silmiin osuu sinisenä loistava, kärjellään seisova kuutio, jossa on kompassi keskellä.    “Aikakone on ehkä klassisimpia ja mystisimpiä laitteita, joka on kautta aikojen kiinnostanut ihmisiä”, museo-oppaana toimiva Antti Ahonen.  Hän on yksi museon luojista ja seuran perustaja-aktiiveista.  

Tilaajat mahdollistavat journalismimme tekemisen. Liity sinäkin joukkoon, ja pääset lukemaan kaikki juttumme. Tilaa Voima.
1
    1
    Ostoskorisi