Lukuaika: < 1 minuutti

KYN: Jos minä puhuisin sinulle


Tapahtuman tiedot


Jos minä puhuisin sinulle 24.4.2025

Vuoden kuoro -konsertti

Johtaa Kaija Viitasalo

Torstaina 24.4.2025, klo 19.00 (teosesittely klo 18.15), Ritarihuone (Ritarikatu 1) 
Liput kuorolaisilta, ovelta ja Tiketti.fi
28 € peruslippu
20 € eläkeläiset, työttömät, opiskelijat, varushenkilöt, lapset 7-17 v.

Konsertti on osa Kuoromusiikin kausikonsertit -sarjaa.

Kaija Viitasalo, Kuoronjohtaja

Ville Herrala, kontrabasso

​Manuel Dunkel, tenorisaksofoni

Mikko Hassinen, lyömäsoittimet ja elektroniikka

Vuokko Hovatta, puheosuudet elektroniikassa

Säveltäjät

Mikko Hassinen, Thelonious Monk, Victor Young, Antônio Carlos Jobim, Kaj Chydenius ja Heikki Aaltoila

Konsertissa soi säveltäjä, jazzmuusikko Mikko Hassisen KYN:lle säveltämä ja sovittama musiikki.  Konsertin nimikkoteos, Jos minä puhuisin sinulle, on Virpi Stenlundin runoihin sävelletty kolmiosainen teos kuorolle, tenorisaksofonille, kontrabassolle ja lyömäsoittimille. Sarjassa kuoro on yksi jazzyhtyeen jäsen, joka käy vuoropuhelua tenorisaksofonin kanssa.

Konsertin toinen sarja, viisiosainen Illalla on sävelletty Harry Salmenniemen runoihin. Teoksen sävelkieli muodostuu skandinaavisesta jazztyylistä käsin. Kuoroa säestää taustanauha, jossa on erilaisia harmonioita tukevia sointeja sekä myös puhuttua tekstiä.

Konsertissa kuullaan myös Mikko Hassisen a cappella -sovituksia jazzstandardeista sekä suomalaisista kansanlauluista kuorolle ja jazzyhtyeelle. Vuoden naiskuoro KYN osoittaa jälleen monipuolisuutensa ja kutsuu kuulijat uuden kuoromusiikin äärelle, jossa omat juuremme ja jazzmusiikin vaiheet ovat läsnä perintönä, joka elää alati ja etsii tässä hetkessä uusia muotoja.