Veistämällä luontokatoa vastaan on Luova veisto ry:n taide- ja ympäristöhanke, joka tuo uhanalaiset eliölajit näkyviksi kaupunkitilassa. Se on kannanotto luonnon monimuotoisuuden puolesta. Hanke yhdistää perinteisen veistotaidon, luovan käsityön ja ympäristötietoisuuden yhteisölliseksi kokonaisuudeksi. Mukana on 20 veistäjää, ja kokonaisuuteen kuuluu 24 veistosta. Jokainen taiteilija on toteuttanut valitsemansa uhanalaisen lajin omalla tyylillään ja näkökulmallaan.
Valmiit työt ovat esillä ympäri Tampereen keskustaa 13.–30.4.2026 välisen ajan. Kartta teoksista löytyy Luova veisto ry:n sivuilta: https://www.luovaveisto.fi/hankkeet/hankkeet1/ Hankkeen loppunäyttely järjestetään Taito Pirkanmaan tiloissa Verkarannassa 2.-3.5.2026.
Tamperelainen Luova veisto ry on avoin yhteisö, jossa monenlaiset tekijät työskentelevät luovasti puunveiston parissa. Veistotöissä yhdistyvät perinteiset suomalaiset veistotekniikat ja luovat ideat.
Hankkeessa veistetyt teokset ovat myynnissä ja kaikki niistä saadut myyntituotot lahjoitetaan kokonaisuudessaan Luonnonperintösäätiölle.
Hanketta ovat tukeneet Ikimetsän ystävät ry ja Sopimusvuori ry.





