Lukuaika: < 1 minuutti

Tapahtumien Yö Werstaalla


Tapahtuman tiedot


Museoon on vapaa pääsy ja kaikki näyttelyt ovat avoinna kello 22 saakka.

Tympeät tytöt – Luokkakipuja -näyttelyssä Riina Tanskasen kaksi spoken word -esitystä sekä Hilppa Huusmanin tanssiteos Periferia, joka on inspiroitunut esillä olevista teoksista.

OHJELMA

18.30 ja 20.30 Spoken word: Riina Tanskanen: Tympeät tytöt – Luokkakipuja

Sarjakuvapiirtäjä ja yhteiskuntakriitikko Riina Tanskanen esittää uuden teoksensa tekstejä näyttelyssään Werstaalla. Tanskanen esittää otteita kirjastaan terävällä ja tunnistettavalla tyylillään, yhdistäen luokkakokemuksia, feminismiä ja arjen oivalluksia.

19.30 Hilppa Huusman: Periferia

Periferia on Hilppa Huusmanin fyysinen nykytanssiteos, joka on inspiroitunut Riina Tanskasen Tympeät Tytöt – Luokkakipuja kirjan tarinasta Syrjäseudun tytöt. Sooloteos käsittelee ulkopuolisuuden tunnetta, eristyneisyyttä ja sitä, miltä tuntuu olla syrjässä niin fyysisesti kuin henkisestikin. Periferia on kehollinen tutkielma siitä ajatuksesta, että tuolla se elämä tapahtuu ja minä olen täällä.

Kesto noin 10 min.
Tanssi ja koreografia: Hilppa Huusman
Äänimaisema: Alma Uimonen (Nelma U)

18–21 Kirja- ja rompekirppis
Tule tekemään löytöjä pikkurahalla Väinö Linnan aukiolle!

Tapahtumien Yö Werstaalla on osa Tampereen Teatterikesän Tapahtumien Yötä.