Voimakalenteri

Tapahtumia ja menovinkkejä maaliskuuksi.

TOIMINTA

1.3. HIILINEUTRAALIIN HELSINKIIN? Maanantaiklubilla keskustelemassa Laura Rissanen & Maija Hakanen & esiintymässä steelpan-kitaraduo Mikko Nousiainen & Valtteri Bruun Helsingin Milenkassa kello 19.

13.3. KRIITTINEN PYÖRÄRETKI, lähtö Havis Amandan patsaalta kello 13, reitti kulkee Kampin, Töölön, Rautatieaseman, Kallion ja Sörnäisten kautta takaisin keskustaan & Lasipalatsin aukiolle, www.maanystavat.fi/liikenne.

20.3. MAHDOLLISUUKSIEN TORI, torin tarkoituksena on herättää ihmisten kiinnostusta maailmanlaajuiseen & paikalliseen yhteisvastuuseen, maailmankauppa Elimu järjestää yleisötapahtuman Rovaniemen Wiljamissa kello 13–17.

Helsinki YMPÄRISTÖTOIMINTATAPAAMINEN 13.–14.3., tule vaihtamaan ajatuksia & suunnittelemaan ruohonjuuritason ympäristö- & ilmastotoimintaa, la & su kello 12 alkaen sosiaalikeskus Satamassa, www.hyokyaalto.org.

TAPAHTUMAT

5.3. KASVOTUSTEN Kansainvälisen Naistenpäivän aattojuhla, uus- & kantasuomalaisten naisten yhteinen juhla, keskustelua, laulua, runoja & tanssia Helsingin Caisan Salissa kello 18–21.30. VOIMAA MUSIIKISTA -seminaarissa pohditaan laajasti musiikin eri käyttömahdollisuuksia nuorisotyössä, josta esimerkkinä Kauhajoella toteutettu projekti Kadun Äänet esitetään illalla Helsingin Gloriassa kello 11.30–18, musikaaliesitys kello 19–20, www.kadunaanet.net.

7.3. HELSINKI VINTAGE, ohjelmallinen myyntitapahtuma Helsingin Kaapelitehtaalla kello 11–18.

11.3. PLAN-JÄÄGAALA, koko perheen taitoluistelu- & musiikkitapahtuma, jossa Kiira Korpi, Rockettes & Team Unique sekä Anna Abreu & Pete Parkkonen esiintyvät tukeakseen Planin kansainvälistä Koska olen tyttö -kampanjaa, Helsingin jäähallissa.

12.3. DESIGN-MYYJÄISET Helsingin Korjaamolla kello 18–21.

13.3. NOSTURIN ROCK-KIRPPIS, levyjä, vaatetta, soittimia & löytöjä, kello 11–16. SARJAKUVAKIRPPUTORI, lauantaikirpparille saa tuoda myytäväksi kaikenlaista sarjakuvaan liittyvää, uusien tuotteiden osalta kirppari on tarkoitettu pien/omakustantajille, ilmoittautuminen:. www.kadunaanet.net.

Helsinki SOSIAALIKESKUS SATAMAN KAHVILA, voit tukea Chiapasin zapatisteja ostamalla kapinakahvia & Satamaa ostamalla kahvisi tai välipalasi sieltä, tiistaisin & torstaisin, Kyläsaarenkatu 11, kello 17–21.30.

KULTTUURIENVÄLISEN DIALOGIN TAPAHTUMAT, Kelli McLoud-Schingenin esitykset & työpajat, 8.3. monologi & työpaja kello 18–20, perheväkivallan uhri kirjoittaa syvän henkilökohtaisen kirjeen ystävälleen, esityksen jälkeen työpaja, 9.3. Avoin keskustelu rasismista -työpaja kello 10–14, ilmoittautuminen oge.eneh(a)hel.fi, 10.3. rasismin vastaisen työn tekijöille työpaja kello 10–14, myös ilmoittautuminen & 10.3. monologi: Mitä tahansa, paitsi musta, mentaalimatka afrikkalaisamerikkalaisen naisen elämään, kello 18-20, Caisassa, tapahtumat englanniksi.

Seinäjoki MARS 2010, tapahtuma musiikkialan toimijoille 17.–21.3. Musicology in the 3rd Millennium -symposium, ammattilaisseminaari & Alkupiste-kulttuurifestivaali Seinäjoella, www.rytmikorjaamo.com/mars

KILPAILUT

Suomi TYÖAIHEINEN KIRJOITUSKILPAILU 1.5. asti, kirjoita teemalla Työ, leikki & luominen, kilpailussa on kaksi sarjaa, proosa & lyriikka, voittajat julkistetaan Työväenkirjallisuuden päivässä Werstaalla 28.8., kilpailuohjeet www.tyovaenmuseo.fi/kirjallisuudenpaiva.

KOITON LAULU JÄRJESTÄÄ SÄVELLYSKILPAILUN, tavoitteena on löytää kriittisiä sanoituksia & uutta musiikillista ilmaisua – lauluja, jotka edistävät ihmisarvoa & oikeudenmukaisuutta, kilpailuun voivat osallistua sekä säveltäjät että sanoittajat, myös työpareina & ryhminä, kilpailuaika päättyy 31.5. & tulokset julkistetaan elokuussa, www.koitonlaulu.fi/savellyskilpailun_2010_saannot.pdf.

KURSSIT & TYÖPAJAT

5.3. NAAMIOPAJA, tutustu naamioiden käyttöön eri puolilla maailman & valmista oma naamiosi, koko perheen työpaja Espoon Helinä Rautavaaran museossa kello 12–15.

10.3. SARJAKUVAN PERUS- & JATKOKURSSI 6–13-vuotiaille keskiviikkoisin 12.5. asti Helsingin Sarjakuvakeskuksessa kello 15–16.30, mukaan voi tulla joko koko kurssille tai muutamalle kerralle, kurssi on sopiva kaikille.

Helsinki NUORTEN TORSTAITYÖPAJAT, Sarjakuvakeskuksella tutustutaan sarjakuvien maailmaan ja harjoitellaan sarjakuvien tekemistä 12–19-vuotialle nuorille suunnatussa työpajassa joka torstai kello 14–18.

PERJANTAITYÖPAJAT, Sarjakuvakeskuksen avoin & maksuton työpaja, kaikki sarjakuvakeskuksen tekniikka on käytössä, joka viikon perjantai kello 14–19.

luennot & keskustelut

2.3. HOLOKAUSTI ISRAELIN ITSENÄISTYMISEN TAUSTALLA, Antero Holmila luennoi Israel vuonna 5770 -luentosarjassa Helsingin yliopiston päärakennuksessa, sali 13, kello 18.

3.3. PELKOA & VALVONTAA HELSINGISSÄ: mikä tekee kaupungista turvallisen? Hille Koskela & Teemu Kruskopf alustavat Vallilan valokiila -keskustelusarjassa, Helsingin Vallilan kirjastossa kello 19–20.30.

9.3. FILOSOFIAKAHVILA, Helsingin työväenopiston yhteiskunnallinen keskusteluilta kahvila Villipuutarhassa kello 18.30–20, illan aihe päätetään aluksi, keskusteluja vetää Lassi Raunio.

15.3. MISTÄ PUHUMME, KUN PUHUMME DEMOKRATIASTA? Filosofinen katsaus demokratiakeskusteluun Helsingin Diakin auditorio 119, Sturenkatu 2, kello 17–18.30.

16.3. VASEMMISTO & YKSILÖ, Tuomas Nevanlinna Kriittinen piste -keskustelutilaisuudessa Helsingin Milenkassa kello 18, musiikista vastaa Eki Suomaa.

18.3. KATES VAI AHNEUS? Tulo- & varallisuuserot & -verot, Helsingin työväenopiston luentosarja aikamme eettisistä kysymyksistä Helsingin Kaapelitehtaalla, Tallberginkatu 1 C, 3. kerros, kello 16.45–18.15.

22.3. MISSÄ KULKEVAT IHMISOIKEUKSIEN RAJAT? Kalle Videnoja luennoi talouskasvun aiheuttamista haasteista, Helsingin Diakin auditorio 119, Sturenkatu 2, kello 17–18.30.

24.3. MUSTA TULEE ISONA VALKOINEN – TULEEHAN? Jani Toivolan luennon aiheina kulttuurienvälinen kohtaaminen & kommunikaatio kello 13–16, Helsingin Caisan Olohuoneessa, tiedustelut & ilmoittautuminen: Oge Eneh (09) 310 37508, oge.eneh(a)hel.fi.

25.3. TYÖN & TYÖTTÖMÄN MIELI – jaksamisen & jakamisen kysymyksiä, Helsingin työväenopiston luentosarja aikamme eettisistä kysymyksistä Helsingin Kaapelitehtaalla, Tallberginkatu 1 C, 3. kerros, kello 16.45–18.15.

27.3. PUNAINEN LAUANTAI, Sosialistiliiton seminaaripäivä, keskusteluja työelämästä, rasismin vastaisesta toiminnasta & antikapitalistisen vasemmiston tulevaisuudesta Helsingin sosiaalikeskus Satamassa kello 10–18.

29.3. TALOUSKASVUA HINNALLA MILLÄ HYVÄNSÄ Filosofinen katsaus, Helsingin Diakin auditorio 119, Sturenkatu 2, kello 17–18.30.

TANSSI & BURLESQUE

3.3. VOIMATUS & UNENSIEPPARI, kahden sooloteoksen ilta Tampereen tanssiteatteri MD:ssä kello 19, Anniina Kumpuniemen Voimatus luotaa aggression voimaannuttavaa vaikutusta & Hanna Rosendahlin Unensieppari on episodimainen tanssinovelli, jossa vierailee myös Ari Numminen, toinen esitys 4.3.

12.3. FLAMENCO * 2, Rafaela Carrasco koreografia Café Louhessa, Espoon kulttuurikeskuksessa kello 19.

19.3. SALLY’S CHEST MYSTERIES, Helsinki Burlesquen & Sally Vanillan burlesqueklubi Helsingin Semifinalissa.

TEATTERI & OOPPERA

4.3. RAKAS LURJUS, Teatteritorstai-sarjassa Elämänteatterin esitys Mika Waltarin farssista, ohjaus & sovitus Kari Jokisaari, Helsingin Stoassa kello 19.

Espoo SIVUSILMIN – esityksellisiä tutkielmia, matka draaman & kuvataiteen dialogiin, jossa EMMAn Koiran ja suden välissä -näyttely saa toisen kerroksen, esitykset Espoon modernin taiteen museossa 3. & 4.3. kello 18, 6.3. kello 13 & 15 & 7.3. kello 15.

Helsinki HARD DAYZ NITE, komedia massaväkivallasta, Jani Karvisen ohjaus ensi-illassa 3.3. kello 19 Valtimonteatterissa, muut esitykset 5.3.–21.4.

LUKSUSMUIJAT, Sesa Lehdon ohjaus KokoTeatterissa, esitykset 3.3.–2.4. kello 19.

Lahti SÄRÖJÄ-musiikkiteatteriesitys peilaa Ellan Edelfeltin & Aino Kallaksen elämään, ohjaus Fiikka Forsman, ensi-ilta Lahden kaupunginteatterin Eero-näyttämöllä 17.3. kello 19, muut esitykset 16.3.–23.4.

KIRJALLISUUS

15.3. ANNINA HOLMBERG, kuukauden kirjavieras Helsingin Stoassa, haastattelijana Nina Honkanen kello 18.

16.3. ANJA SNELLMAN & ESSI KUMMU, Nuoren Voiman Liiton Prosak-ilta Helsingin Dubrovnikissa kello 19–24.

27.3. CAISAN KIRJALLISUUSILTA, aiheena Azerbaijanin kirjallisuus & kulttuuri kello 17–20, Helsingin Caisassa, järjestäjänä Caisa & Kulttuuritarha yhteistyössä ERS:n & kulttuuriaktivisti Saeidin kanssa.

ELOKUVA

2.3. OLA SVENSSON SUPERSTAR, Doc Lounge Oulun 45 Specialissa.

17.3. FORAGING! Clip Kino -tapahtumissa katsotaan verkosta löytyviä lyhyt- & dokumenttielokuvia, teemana ruoan etsiminen & se, miten sitä voi harrastaa maaseudulla & kaupungissa, mukana Nina Nordströmin dokumentti Helsingin Ptarmiganissa, Nilsiänkatu 10, kello 19.

25.3. TIGRERO – A Film that Was Never Made, Mika Kaurismäen dokumentti kertoo ohjaaja Samuel Fullerista kello 17.30 & SOLO E CONTIGO, perkussionisti & säveltäjä Wander Pio, konsertti kello 19.30 Karibia-sarjassa – elokuvaa & musiikkia Latinalaisesta Amerikasta Helsingin Malmitalolla.

Suomi BOBINES MÉLODIES, Studio Folimagen huipputason animaatioelokuvia kekseliään ranskalaistrio L’Effet Vapeur’n säestyksellä 2.3. Oulun Valve-salissa kello 18, 3.3. Raahen Bio Huvimyllyssä kello 18, 4.3. Ylivieskan Akustikassa kello 19, 5.3. Espoon Sellosalissa kello 12, 6.3. Turun seudun musiikkiopistolla kello 17, 8.3. Kuusankoskitalolla kello 19, 9.3. Mikkelin Artiumissa kello 19, 11.3. Helsingin Stoassa kello 19 & 12.3. kello 9 & 12.

FESTARIT

Helsinki TRASH FEST III, Night by Night, Stereo Junks!, Neon Synthesis & Gemini Five 5.–6.3. Nosturissa.

LOIKKA-FESTIVAALI, elokuvia & tanssia 25.–27.3. Andorrassa.

IHME-päivät 2010, luentojen, keskustelutilaisuuksien & työpajojen aiheina ovat ääni taideteoksena & taide julkisessa tilassa 26.–28.3. Vanhalla Ylioppilastalolla.

JOZIK FEST II, Arabian Horses, Heroin And Your Veins & Kanttoripoika 19.–20.3. Helsingin Oranssilla.

KIERTUEET

AIRBOURNE 17.3. Helsingin Nosturissa & 18.3. Tampereen Klubilla.

ISMO ALANKO TEHOLLA 5.3. Kouvolan House of Rockissa, 6.3. Joensuun Kellarissa, 10. & 11.3. Oulun 45 Specialissa, 12.3. Kuopion Henry’s Pubissa, 13.3. Jyväskylän Lutakossa, 17. & 18.3. Tampereen Yo-talolla, 19.3. Mikkelin Vaakunassa, 20.3. Lahden Finlandia-klubilla, 9. & 10.4. Helsingin Tavastialla, 15.4. Hämeenlinnan Verkatehtaalla, 16.4. Rauman Bar Hovissa, 17.4. Porin Bar Kinossa, 23.4. Turun Kårenilla & 24.4. Salon Kivassa.

THE BASEBALLS, 24.3. Tampereen Pakkahuoneella, 25.3. Seinäjoen Rytmikorjaamolla & 26.3. Helsingin Tavastialla.

BOB LOG III & BLACK MAGIC SIX 12.3. Helsingin Bar Loosessa & 13.3. Turun Dynamossa.

DEADLINE 19.3. Tampereen Vastavirralla & 20.3. Helsingin Loosessa.

PAUL DI’ANNO & LUNAR PATH 17.3. Helsingin On The Rocksissa, 18.3. Porvoon BePopissa, E 19.3. Vaasan Club Garagessa, Royal Nightclubissa & 20.3. Oulun Nuclear Nightclubissa.

FRANCINE 12.3. Keravan Club Cosmopolissa, 13.3. Harjavallan Night Factoryssa, 19.3. Savonlinnan Happytime Barissa, 20.3. Kiteen ravintola Karhussa, 26.3. Nokia hotelli Iisopissa, 27.3. Imatran Pore-baarissa & 31.3. Joensuu Riversidessa.

SUVI ISOTALO 3.3. Helsingin Bellyssä, 4.3. Tampereen Telakalla, 20.3. Hämeenlinnan Suisto-klubilla & 16.4. Oulun PSK Kaupunnissa.

THE TINY & SANSA 5.3. Helsingin Bellyssä & 6.3. Turun Dynamossa.

VEGFEST-TUKIKEIKKA, Krisse Sydän ja Särkyneet Sydämet, Iida Umpikuja, Taistelukala & Serpenthia 19.3. Turun S-Osiksella & 27.3. Helsingin Wäiskissä.

POP, ROCK, HIPHOP

2.3. NATO – NO WAY -rauhankonsertti, Maritta Kuula, Paleface 6 Kari Peitsamo Helsingin Tavastialla. OULU OPEN DECKS Oulun 45 Specialissa.

3.3. MARKUS GRUNEGÅRD, Svenska Talande Klubben Helsingin Korjaamolla. FEAR FACTORY Helsingin Nosturissa.

4.3. HERRA YLPPÖ JA IHMISET Oulun 45 Specialissa.

5.3. I WALK THE LINE, NO SHAME & RELENTLESS Jyväskylän Lutakossa.

6.3. DISQUIET ANIMUS & IMMANUEL’S EYES Helsingin Oranssilla.

7.3. BEHEMOTH Helsingin Nosturissa. I WALK THE LINE & RELENTLESS Oulun 45 Specialissa.

8.3. US GIRLS & HETEROSKELETON, Mental Alaska Helsingin Ptarmiganissa, Nilsiänkatu 10 kello 20. 50 CENT Helsingin jäähallissa.

9.3. KUPLAKLUBI Helsingin Semifinalissa.

11.3. STAM1NA Jyväskylän Lutakossa.

12.3. TINDERSTICKS Helsingin Tavastialla. 30 SECONDS TO MARS, CARPARK NORTH & STREET DRUM CORPS Helsingin jäähallissa. ENSIFERUM & TARJUEN SAARI Helsingin Nosturissa. TV OFF, CASBAH, FOTOSHOP & YES PLEASE! DJ Milla Magia, Bras & Undies Helsingin Korjaamolla. RUUDOLF, TEFLON BROTHERS, SOLONEN & JUNO, Monsp Records Tour 2010 Oulun 45 Specialissa.

13.3. YONA & LIIKKUVAT PILVET Image-klubi Helsingin Korjaamolla.

14.3. CHISU Oulun 45 Specialissa.

17.3. K CUBE Helsingin Korjaamolla.

18.3. ZACHARIUS CARLS GROUP Oulun 45 Specialissa.

19.3. ISLANDS & COSMOBILE Helsingin Tavastialla. ALPO & TOMI, Bad Ideas -klubi Helsingin Bellyssä.

20.3. JOE MCPHEE/CHRIS CORSANO DUO, UGRIAN UNITY, SAMI PEKKOLA & ANTTI TOLVI Helsingin teatteri Ilmiössä, Nilsiänkatu 8. AAVIKKO, RADIOPUHELIMET, I WAS A TEENAGE SATAN WORSHIPPER, Jyrock 2010 -ennakkoklubi Jyväskylän Lutakossa.

23.3. SWOLLEN MEMBERS Helsingin Kuudennella linjalla.

25.3. FIRST AID KIT & MATTI JOHANNES KOIVU Helsingin Tavastialla. CHURCH OF MISERY & FLESHPRESS Jyväskylän Lutakossa. KAIKUKASTI Oulun 45 Specialissa.

26.3. HERRA YLPPÖ JA IHMISET & DAY ELEVEN Jyväskylän Lutakossa. MORLEY Oulun 45 Specialissa.

27.3. VILLE LEINONEN & MAJAKAN SOITTOKUNTA & PIKKU KUKKA Helsingin Korjaamolla. HOLOCAUSTO CANIBAL, TORTURE KILLER & INFERIA Jyväskylän Lutakossa.

28.3. MONO Helsingin Nosturissa.

29.3. GAMMA RAY & FREEDOM CALL Helsingin Nosturissa.

JAZZ, VIIHDE

4.3. MEIDÄN PITI MATKUSTAA, Anna-Mari Kähärän sävellyksiä suomalaisten naisrunoilijoiden teksteihin, mukana Aila Meriluoto, Marja-Leena Mikkola, Sirkka Selja, Anna-Leena Härkönen, Helsingin Ateneum-salissa.

7.3. SUNNUNTAI-SERENADEJA & UNELMALEIVOKSIA, Café Muusan & Porin taidemuseon yhteinen sunnuntaimatinea kello 11–16 Porin taidemuseon Café Muusassa, tenori Joni Renfors esiintyy kello 13.

9.3. HUILUN HISTORIA, Matti Helin & Kari Äikäs, Aale Lingrenin kuratoima konserttisarja Helsingin Forum Boxissa.

19.3. FRANKOFONIA JUHLII! Koko perheen iltamat Helsingin Caisassa kello 18–21.

20.3. TANGO SIBONEY VIERAANA ANUSHA IYER, Kassandra Soi Helsingin Korjaamolla.

24.3. JOHANNA IIVANAINEN & 1N Helsingin Korjaamolla.

26.3. SADAN VUODEN CHANSONIT, konsertti- & yhteislauluhetki Helsingin Caisassa kello 19–21.

27.3. LAUANTAITANSSIT, oikea vanhan ajan tanssiorkesteri tahdittaa, tanssimusiikkina Olavi Virtaa, Laila Kinnusta & muita iki-ihania iskelmiä, solisteina Jyri Lahtinen, Päivi Kantola & Humppatytöt Kaija ja Hellevi, Helsingin musiikkiteatteri Kapsäkissä kello 19–22.

GALLERIAT

Helsinki THE FARNSWORTH HOUSE REVISITED, Antti Leppäsen teoksia 7.3. asti Kaapelin galleriassa, ti 11–18, ke–pe 11–17, la–su 12–16.

POHJOISEN LAULU Kirsti Puhakan öljyvärimaalauksia 7.3. asti galleria Mariassa, ti–pe 12–17, la–su 12–16.

STRATA – KERROSTUMIA, Juha Mäki-Jussilan teoksia 7.3. asti Muu-galleriassa, ti–pe 12–17, la–su 12–16.

TEINIRAKKAUS, Sari Tennin maalauksia 7.3. asti galleria Uusitalossa, ti–pe 11–17, la–su 12–16.

SAIJA KIVIKANKAAN maalauksia 14.3. asti Rööperin Taidesalongissa, ti, ke, pe 12–17, to 16–20, la–su 12–16.

ARTISTS AT WORK, Elina Brotherus, Jan Neva & Teemu Korpela, kolmen taiteilijan näyttely haastaa taiteilijaomakuvien tradition, jossa maalari esittää itsensä ateljeessa mallin kanssa 21.3. asti Korjaamohallin galleria, joka päivä 11–17.

JUSSI PYKYN öljy- & tussimaalauksia 12.3. asti S-Galleriassa, Fleminginkatu 34, ma–pe 8–18.

PARASTA JÄLKEEN 1.1.2009 – Vuosi karikatyristien & pilapiirtäjien silmin 2.3.–3.4. Sarjakuvakeskuksessa, ti–pe 11–19, la 10–16.

HORREUR, Hertta Kiisken teoksia 4.–27.3. Napa-galleriassa, ke–pe 12–18, la 12–16.

TOIVOO HYMYÄ, Raman Hussainin veistosinstallaatio 5.–28.3. ikkunagalleria Alkovissa, avoinna ympäri vuorokauden.

HÄIVÄ, Anna-Maija Aarraksen & Ann Sundholmin kolmiulotteisista teoksia 5.–28.3.
Forum Boxissa, ti–pe 11–17, la–su 12–16.

Tampere PIIRUSTUSLUOKKA (CROQUIS), Sami Lukkarisen installaatio, 52 projisoitua kuvaa varhaisen internetin tuntemattomista naisista & piirustusvälineet, näyttelyvieraat voivat osallistua teokseen 14.3. asti Tampereen galleria Huoltomolla, avoinna ikkunanäyttelynä päivittäin.

PÄÄ EDELLÄ -taidenäyttely osana teatteri Siperian kulttuurihanketta 17.4. asti Pyynikin uimahallissa, ke–pe 13–17, sekä teatteriesitysten yhteydessä.

Turku HEI KUULE SUOMI, kävijöiden äänitteelle kommentoimia taidehistorian opiskelijoiden teosvalintoja Turun kaupungin taidekokoelmasta Mitä on suomalaisuus – nyt ja tulevaisuudessa, 4.4. asti galleria Bernerissä, ti–pe 12–19, la–su 11–17.

MUSEOT

Helsinki MAHDOTTOMIA MAAILMOJA, taidegraafikko M.C. Escherin töitä 3.3.–31.5. Amos Andersonin taidemuseossa, ma, to, pe 10–18, ke 10–20, la–su 11–17.

MENYYN METAMORFOOSI – Ruokalistojen erikoisuuksia 10.10. asti Hotelli- ja ravintolamuseossa, Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1 G, ti–su 11–18.

Hämeenlinna KUVA KIERTÄÄ -näyttelysarja, ”Olen sosialisti-anarkisti-individuaali-kollektivisti-individualisti-kommunisti-aristokraatti-demokraatti”, Kuvataideakatemian näyttelysarja vie vastavalmistuneita taiteilijoita maakuntiin, ensimmäinen näyttely 9.5. asti Hämeenlinnan taidemuseossa, ti–to 11–18, pe–su 11–17.

Pori ENEMMÄN KUIN ELÄMÄ! Keräilijän katse -sarjassa Lars Göran Johnssonin taidekokoelma, Halli & Aula 30.5. asti, ENTREVEURE / KATSOJA, Margarita Andreun ihmiskehon liikkeitä kuvaavia teoksia, Siipi & Mediapiste & VEISTOS! Pedagoginen näyttely Maire Gullichsen & modernismi -sarjassa, Projektihuone 4.4. asti Porin taidemuseossa, ti–su 11–18, ke 11–20.

Salo VAIHTOEHTOISIA NÄKEMYKSIÄ: HELSINKI – PARIISI – DJIBOUTI, Muddle Liliuksen studionäyttely 14.3. asti & STEVE MCCURRY, retrospektiivi 2.5. asti Salon taidemuseossa, ti–pe 10–18, la 11–17, su 11–18.

Tampere NYKYTAITEEN HUIPULTA, Wilhelm Sasnalin teoksia 30.4. asti Sara Hildénin taidemuseossa, ti–su 11–18.

VALOKUVA- & VIDEOTAIDE

Helsinki TYTTÖ JAPOJAT, Teemu Keisterin, Nick Tulisen, Simo Karisalon & Aliisa Piirlan valokuvia 5.–19.3. uudessa galleria Kalleriassa, Kaarlenkatu 10, ti–su 12–18.

SLEEPERS: NEW YORK CITY, Marko Vuorisen valokuvia julkisilla paikoilla nukkuvista newyorkilaisista 10.–21.3. 00130Galleryssa, ke 13–18, to–pe 12–17, la–su 12–16.

Tampere MIELETÖNTÄ! Yhteisötaideprojektin näyttely 7.3. asti Hirvitalolla, ti–su 12–18.

FESTART – ELOKUVAN TUOLLA PUOLEN, kansainvälistä video- & elokuvataidetta 14.3. asti & RUUTUKAAVA KUPLII – LA QUADRATURE DES BULLES, arkkitehtuuri suomalaisessa sarjakuvassa & suomalaiset arkkitehdit pila- & sarjakuvapiirtäjinä 21.3. asti TR1:ssä, ti–pe 9–17, la–su 11–18.

Oulu MÁZE, Cèline Clanetin valokuvia saamelaiskylästä 4.4. asti Pohjoisen valokuvakeskuksen Rantagalleriassa, joka päivä 10–20.

TUKKAS ORANSSI JA MUSTA, HOUSUNLAHKEESSASI KUSTA, Mari Aaltosen valokuvia 4.4. asti Pohjoisen valokuvakeskuksen Kummigalleriassa, joka päivä 10–20.

Voimakalenterissa julkaistaan tietoja tapahtumista, kursseista, teatteri- & tanssiesityksistä, musiikkitapahtumista & näyttelyistä. Seuraava Voima ilmestyy 1.3. ja on jakelussa maaliskuun. Tietoja seuraavaan kalenteriin otetaan maanantaihin 15.3. kello 12 asti voima(a)voima.fi. Voima päättää tietojen julkaisusta.

Toimittanut: Hannele Huhtala

Kommentoi Facebookissa
Rakkautta ja anarkiaa 2018
Helsinki liikkuu