Voimakalenteri

Tapahtumia heinä-elokuuksi!

RETKI

21.8. ELÄMÄN SUO -retki Pahkanevalle Virroille, Pahkaneva on Pirkanmaan komeimpia soita, jota nyt uhkaa turpeenotto, perehdymme suoluontoon asiantuntijaoppaiden johdolla & käymme mahdollisesti myös lähiseudun muilla kohteilla, bussikuljetus Tampereelta kello 9, paluu kello 19:ään mennessä, ilmoittautuminen pirkanmaa(a)sll.fi, (03) 213 1317.

TOIMINTA

8.7. GM-PERUNOITA, EI KIITOS! Mielenosoitus & karnevaalihenkinen kulkue Lammin keskustasta BASF-yhtiön pellon laidalle kello 12.30 alkaen, ota mukaan pillit & rummut, traktorit, omat perunat & muu rekvisiitta, www.gmovapaa.fi.

28.8. TIET POIKKI OLKILUOTOON, ydinvoiman vastustajat tukkivat Eurajoella Olkiluodon ydinvoimalaan johtavat tiet, tule mukaan blokkaukseen tai tukipiknikille, olkiluotoblockade.info.

Helsinki KRIITTISET PYÖRÄRETKET 13.7. & 10.8., liikkeelle lähdetään Havis Amandan patsaalta kello 13, retki päättyy Lasipalatsin aukiolle, pyöräretki kulkee niillä tieosuuksilla Helsingissä, joilla pyöräilijät on jätetty autoilijoiden varjoon.

FINROSFORUM 2010 -seminaari, Suomalais-venäläisen kansalaisfoorumin tapahtuman aiheena Venäjän modernisaatiokehitys 21.–22.7. Vuosaaren kulttuurikeskus Sofiassa, Kallvikintie 28.

Porvoo (VÄKI)VALLATTOMAT-NUORISOLEIRI 4.–8.8. Lapparbäckissä, Sadankomitean & Animalian leirillä mietitään rauhan- & eläinasian yhteyttä, leirillä vieraillaan yhtenä päivänä Loviisan rauhanfoorumissa & toisena turkistarhalla tai muulla eläintuotantotilalla, ilmoittautuminen milla.pyykkonen(a)sadankomitea.fi, 040 167 9660, www.rauhanfoorumi.fi.

LUENNOT

Helsinki OUR HIDDEN INNER POWERS, Colin Sissonin luento, rakkaus, onnellisuus & vapaus ovat elämän perusolemus, mutta eksymme usein elämän rakenteisiin: koulutukseen, työhön, suhteisiin, harrastuksiin; elämän & itsemme perusolemuksen löytyminen ei vaadi tekniikoita tai uskomusjärjestelmiä, meidän ei tarvitse oppia uusia tekniikoita tai totuuksia palataksemme aidoksi itseksemme – ainoastaan oppia pois tiedostamattomista uskomuksista & peloista, jotka pitävät meidät erillään aidosta itsestämme, luento 14.7. Helsingin Itäkeskuksen kirjastossa, Stoassa & 15.7. Pasilan kirjastossa, kello 18–19.50, luentokieli englanti, www.inteo.fi.

TEATTERI

29.7. SUOMEN KESÄ JA DEMONIT, Teatteriseurue Ursuksen vaihtoehtoista kesäteatteria sisätiloissa teatteri Universumilla kello 20, muut esitykset 30.7.–1.8.

27.8. KAHDEKSAN SURMANLUOTIA, teatteri Vanhan Jukon esitys vierailee Helsingin Korjaamolla, esitys myös 28.8.

Helsinki LÄÄKÄRI VAIKKA VÄKISIN, Molièren näytelmän on ohjannut & sovittanut Jari Ålander, teatteri Helsingin esitykset Tervasaaren amfiteatterissa ajalla 10.6.–8.7. & 20.7.–14.8. ti, ke, to kello 19 & ke kello 15, elokuussa myös pe kello 19 & la kello 15.

BARBAARIT: Kaikki käsi kädessä yhteiseen hautaan, Ylioppilasteatterin esitys Mustikkamaan kesäteatterissa 3.7.–14.8. kello 19.

STAGE-TEATTERIFEESTIVAALI, teemana tarinankerronta 19.8.–2.9. Korjaamolla & muilla näyttämöillä & Off Stage, keskusteluklubeja, musiikkiklubi-iltoja & Korjaamo-gallerian kuratoimia kuvataidenäyttelyitä, www.korjaamo.fi.

Pori LAINSUOJATTOMAT, vapaiden ammattiryhmien teatterifestivaali 1.–5.9. katuteatteria, klubeja & nukketeatteria, www.rakastajat.com.

Seinäjoki SEINÄJOEN HARRASTAJATEATTERIKESÄ 27.–29.7., mukana muun muassa Teatteri Reipas Irma, Kajaanin Harrastajateatteri & FeminaTeatteri, www.shtl.fi.

STAND UP

Tampere NAURUNPAIKKA GOES TAMMERFEST STAND UP CLUB, esitykset päivittäin 14.–17.7. kello 19 Yo-talolla.

TAPAHTUMAT

13.8. TULEN TAIKAA, Johanna Kurkela, Juha Tapio & Reino Nordin Trio, Tuusulan Taiteiden yö kello 18–02.

15.8. TURKU GP -ALAMÄKIAJO, moottoriton alamäkiajotapahtuma, mäki- & rinneautoja Turun Taidemuseonmäessä.

Helsinki MESTARIT MYLLYSALISSA – levähdyshetki tanssin, musiikin & kuvan äärellä, Giya Kanchelin & Alpo Aaltokosken koreografia Eilisen jälkeen, jonka Anna Palmio tanssii, Gaspar Sanzin säveltämiä espanjalaisia barokkikitarasooloja, jotka Mikko Ikäheimo esittää kitaralla & Nanna Suden maalauksia 6., 8., 9., 12., 13. & 15.8. kello 12 & 15 Suomenlinnan Myllysalissa.

Sastamala 5. 0N HETKI -KESÄJUHLAVIIKKO 31.7.–8.8. Pirjo Turusen WillePerkkiössä, Sastamalan Vammalan Kaltsilassa, Pirjo Turusen suomeksi kääntämä, sovittama & ohjaama G. Bizet’n ooppera Carmen 31.7. kello 16 & 4.8. kello 18, Kivinen kirkkotie, kivimosaiikkitaiteilija Ritva Luukkanen näyttely 8.8. asti joka päivä kello 12–18 & 7.8. kello 16 hengellisten laulujen konsertti.

Turku KIOSKILLA DJ & LIVEMUSAA 10.–11.7. Turun Kioskilla, rautatieaseman puistossa.

KASETTIASEMA 31.7.–1.8. Ilosaarirockista tuttu Ville Pirisen isännöimä Kasettiasema saapuu Turun Kioskille & viihdyttää turkulaisia useiden artistien voimin.

KIRJALLISUUS

Jyväskylä FINNCON, tieteis- & fantasiakulttuurin tapahtuma 16.–18.7. Jyväskylän yliopiston päärakennuksella, 2010.finncon.org.

Kajaani KAJAANIN RUNOVIIKKO, runoja, teatteria & musiikkia Eino Leinosta Eppu Normaaliin, tapahtumia 6.–11.7., www.runoviikko.fi.

Kuopio KIRJAKANTTI, Maria Jotunin juhlavuosi, kirjallisuustapahtumassa keskustelemassa Leea Klemola, Jaakko Heinimäki & Hannele Huovia 2.–5.9. tapahtumia kaupungilla, kirjastoissa & kirjakaupoissa.

RADIO

KARJALA ON MIELENTILA! Suoraa puhetta -lähetyksissä pohditaan karjalan kieltä & identiteettiä, kuuntelijat voivat osallistua ohjelmaan lähetyksen aikana (09) 144 800 & yleradio1.fi, toimittajana Antti Tapio Kiuru, YLE Radio 1, Suoraa puhetta: Karjala on mielentila! lauantaisin 3.–31.7. kello 12.15–13.55.

FESTARIT

24.7. LITTLE BIG FESTIVAL, Scandinavian Music Group, Fintelligens & Haloo Helsinki! Tampereen Kaupin urheilupuiston vieressä viheralueella & parkkipaikalla. ILMIÖ, Laineen Kasperi, Magyar Posse & Liekki Turun Uittamolla.

31.7. KARMAROCK19, The Valkyrians, Manna & Herra Ylppö & Ihmiset Harjavallassa.

7.8. TURKU NON-JAZZ, Zondag ry:n tuottama tapahtuma Turun Kioskilla, rautatieaseman puistossa.

Helsinki PAX 10 -festari, Jätkäjätkät, Polisario Boys & Sõpruse Puistee 3.–4.7. Alppipuistossa kello 14–22.

FLOW FESTIVAL, Broken Bells, Junip & Big Boi 11.–15.8. Helsingin Suvilahdessa.

Järvenpää TUUSULANJÄRVEN KAMARIMUSIIKKI, teemana Huomio, Pekka Kuusiston sähköviulukonserton kantaesitys, Lasse Kurki Ensemble & Anna-Mari Kähärä 25.–31.7. konsertteja eri tiloissa Järvenpäässä, kuljetus Järvenpään rautatieasemalta, www.tuusulanjarvifestival.fi.

Pohja FACES, Markscheider Kunst, Yona & Posteljoona 23.–25.7. Gumnäsissä, www.faces.fi.

Pori FINN HITS FESTIVAL, Disco Ensemble, Stalingrad Cowgirls & Turmion Kätilöt 9.–10.7. Palmgrenin konservatorion piha-alueella & valimosalin lavalla.

Rovaniemi SIMEROCK, Chisu, Tarot & Kohti Simerockia -bändikisan voittanut Beneath Under 16.–18.7. Ounaspaviljongissa.

Sotkamo PIPEFEST, Kemmuru, Koivuniemenherrat & Paleface 29.–31.7. Vuokatin rinteillä.

Turku RUISROCK, Regina Spektor, Anti-Flag & Belle & Sebastian 9.–11.7. Ruissalossa.

TURKU MODERN, Villa Nah, Nick Catchdubs & Tensnake 16.–18.7. Klubilla, Donna-laivalla, Blankossa, Aulassa & Turun pääkirjaston piha-alueella.

TURUN MUSIIKKIJUHLAT, Avanti!, Antoine Tamestit & Tomas Nuñez-Garcés 12.–20.8. www.tmj.fi.

Vantaa ANKKAROCK, Amy MacDonald, Editors & Agains Me! 14.–15.8. Korsossa.

KIERTUEET

THE A-BONES 7.7. Helsingin Tavastialla, mukana Mike Bell & The Belltones & The Atomic Blast & 8.7. Tampereen Klubilla, mukana Vulture Club & Sweet Jeena & Her Sweethearts.

OK GO 24.8. Helsingin Tavastialla & 25.8. Oulun Musiikkivideofestivaalien Juhlateltassa.

POSITIVE WAVE 21.7. Helsingin Espan lavalla, 23.7. Pohjan Faces-festivaalilla & 28.8. Kokemäen kesätapahtumassa.

THE RUBY SUNS 2.9. Tampereen Klubilla Monsters Of Pop -illassa & 3.9. Helsingin Korjaamon Kulmasalissa.

SUGRI-ROCK 2010, Santtu Karhu & Talvisovat, Silent Woo Goore, Pairem & H-Ural 26.8.–14.9. kiertävät Suomea, www.sugrirock.com.

ELEKTRO, ROCK, POP, REGGAE

3.7. NICK LOWE Helsingin Kulttuuritalolla. BEAT! BEAT! BEAT! – Summer In The City Special -klubi, dj Atom Helsingin Black Doorissa.

4.7. TOK, KOMPOSTI SOUND, POUTA SOUND & FORWARD SQUAD, Reggae Sundays Helsingin Club YK:ssa.

5.7. ANTTI KUOSMANEN & KROMATUT KUNINKAAT Helsingin Espan lavalla kello 18.30.

7.7. KORIA KITTEN RIOT & dj Helsingin Vesi, Folks-klubi Helsingin Korjaamolla.

8.7. REVEREND HORTON HEAT Helsingin Nosturissa.

9.7. EMPERATRON, EP-julkaisubileet Helsingin Redrumissa.

14.7. FRENCH FILMS Helsingin Nosturin Alakerrassa. SAMI KUKKA & dj Antti Walker, Folks-klubi Helsingin Korjaamolla. LAPKO & I WALK THE LINE Tampereen Yo-talolla.

15.7. FRANCINE & BARBE-Q-BARBIES Tampereen Yo-talolla.

16.7. FREAK KITCHEN & DOGSAFE Tampereen Yo-talolla.

19.7. MUSE & WHITE LIES Helsingin Kaisaniemen puistossa.

21.7. P!NK & PMMP Helsingin Kaisaniemen puistossa. VILLE SÄRMÄ & dj Wagner, Folks-klubi Helsingin Korjaamolla.

22.7. A HAWK AND A HACKSAW Helsingin Club YK:ssa. GOOD CHARLOTTE Helsingin Kulttuuritalolla. JUKKA POIKA Porin Bar Kinossa.

23.7. FAMILJEN & SANSA Helsingin Club YK:ssa. THE FREZA, dj Seza, Rock’n Chicks -klubi osana Tampere Prideä Tampereen Yo-talolla.

24.7. JUKKA POIKA Helsingin Tavastialla.

27.7. CUT COPY Helsingin Tavastialla.

28.7. TUOMAS SKOPA & dj Helsingin Vesi, Folks-klubi Helsingin Korjaamolla.

29.7. ELÄKELÄISET Tampereen Yo-talolla.

31.7. POSTELJOONA & RUUDOLF Tampereen Yo-talolla.

4.8. VUK (soolo) & dj Nick Triani, Folks-klubi Helsingin Korjaamolla.

5.8. FRENCH FILMS Helsingin Henry’s Pubissa.

10.8. LEONARD COHEN Helsingin Areenalla.

11.8. LAU NAU & dj Wagner, Folks-klubi Helsingin Korjaamolla.

16.8. SHEARWATER Helsingin Tavastialla.

18.8. MARK GEARY & FLANNELMOUTH, dj Antti Walker, Folks-klubi Helsingin Korjaamolla.

4.9. SERENA-MANEESH Helsingin Tavastialla.

BLUES & JAZZ

8.7. TUOMO PRÄTTÄLÄ, Carusel Jazz -ilta Helsingin Café Caruselissa kello 19–21.

10.7. DR. JOHN & THE LOWER 911 Helsingin Kulttuuritalolla.

15.7. ALL STAR FUNK JAM featuring: GUSTAVO BERGALLI & JUKKIS UOTILA, Carusel Jazz -ilta Helsingin Café Caruselissa kello 19–21.

22.7. JUKKA GUSTAVSON BAND, Carusel Jazz -ilta Helsingin Café Caruselissa kello 19–21.

12.8. JAN SIMONS & MAX SCHULTZ, GHOST, Carusel Jazz -ilta Helsingin Café Caruselissa kello 19–21.

KESÄNÄYTTELYT

Akaa NÄKYMÄ, ympäristötaidenäyttely 3.7.–29.8. Akaan vesistöjen rannoilla.

Dragsfjärd HUGO BACKMANSSON 1860–1953, öljy- & vesivärimaalauksia 31.8. asti Söderlångvikin kartanomuseossa, joka päivä 11–18.

Helsinki MUODONMUUTOKSIA, Kivinokan 8. ympäristötaiteen näyttely 12.9. asti Kulosaaren kartanon kupeessa, www.sunpoint.net/~kivinokka.

Hyvinkää SIVULAITUMELLA-näyttelyssä taiteilijat Sanna Karlsson-Sutisna, Salla Lehtinen, Tuija Lindfors, Maarit Malin-Pötry, Reijo Puranen & Tiina Valkeapää 3.7.–8.8. Koskenmaan Kartanon Kulttuurikeskuksessa Hyvinkään Myllykylässä, pe–su 12–16, näyttely liittyy Hyvinkään taidemuseon Laitumella-näyttelyyn.

Jämsä KOIRAKOTKA, kuvataidetta, elokuvaa, koruja & animea, viitekehyksenä on analyyttinen spontanismi, mukana Emmi Rajavuori, Venla Nieminen, Matti Mikkonen, Teemu Nikki & Veijo Kare 4.7.–1.8. Jämsän Kivipankkilla, Seppolantie, joka päivä kello 12–17.

Kouvola ARS SIPPOLA -ympäristötaidetapahtuma 28.8. asti Sippolan kylässä, taide levittäytyy Sippolan hovin puiston lisäksi kylän kylänraitin asukkaiden & seurakunnan pihoille & puutarhoihin.

Savonlinna MAHTAVA MAALAUS – POSH PAINTING, Gabriele Baschin, Marcus Eekin, Jukka Rusasen, Marianna Uutisen & Viggo Wallensköldin teoksia galleria Kalhama & Piipon kesänäyttelyssä, Savonlinnan entisessä taidemuseotilassa Oopperajuhlien ajan 2.–31.7., Olavinkatu 40, joka päivä 11–18.

GALLERIAT

Helsinki WONDROUSLY STILL, Jaana Rannikon teoksia 11.7. asti Kaapelin galleriassa, ti 11–18, ke–pe 11–17, la–su 12–16.

KALEVI LISKIN maalauksia galleria Rikhardissa & CITYKANIT TAIDELAINAAMOSSA, Enni Kömmistön puureliefejä Arthurissa 31.7. asti Rikhardinkadun kirjastossa, ma–to 12–18, pe 12–16.

COOL WATER, mukana taiteilijat Elina Brotherus, Mikko Ijäs, Päivi Koskinen, Susanna Majuri, Tuomo Manninen, Heikki Marila, Tiina Mielonen, Mari Rantanen, Riiko Sakkinen, Maiju Salmenkivi & Katja Tukiainen, näyttely Galleriassa, joka päivä 11–17 & Studiossa ma–pe 11–18, la–su 11–17 & TURKU LOOKS, Liisa Jokisen valokuvia Turun pukeutujista Cafén näyttelytilassa 8.8. asti Korjaamolla, joka päivä 11–17.

MUSTAVALKOINEN VAVAHDUTTAA, Pentti Kaskipuron & Pentti Sammallahden teoksia 28.8. asti galleria Himmelblaussa, ti–pe 11–17, la 12–16.

JASMIN ANOSCHKIN, MIA HAMARI, MAIJA VAINONEN, kolme maanläheistä taiteilijaa 9.7.–1.8. Forum Boxissa, ti–pe 11–17, la–su 12–16.

JARI KALLION öljymaalauksia 4.–22.8. galleria Jangvassa, ti–pe 11–19, la–su 11–17.

PARADIS D, Katja Tukiaisen maalausinstallaatio 9.8.–6.9. Café Bar No 9:ssä, ma–pe 11–02, la–su 12–02.

Oulu HILDEGARD PROJEKT, veistoksia, installaatioita, videoita, valokuvia & piirroksia, taideprojektissa & näyttelyiden ketjussa mukana Gabriele Regiert, Hildegard Skowasch, Maik Scheermann, Minna Kangasmaa, Petra Tödter, Renate Neuser, susannebritz & taiteilijavieraana Tuomo Kangasmaa 8.8. asti Valvegalleriassa, Rantagalleriassa & Kummigalleriassa, 1.8. asti ma–pe 10–20, 2.–8.8. ma–su 10–20 & Galleria 5:ssä, ke–pe 12–18, la–su 12–16. Suomen Hildegard Projekt -näyttelyn yhteydessä ryhmän taiteilijat kertovat näyttelystä, teoksistaan & työskentelystään taiteilijatapaamisissa 6.8. kello 18 & 7.8. kello 14 kulttuurikeskus Valveessa. 8.8. näyttelyn lopettajaiset, joissa esiintyy Tuomo Kangasmaan videoteoksessa mukana oleva Broken TV -yhtye kello 16.

Turku PYHÄ TUHO – Kauneuden puhdistavasta voimasta -näyttely 1.8. asti galleria Maaret Finnbergissä, ti–pe 12–18, su 12–16.

Vantaa RIKU RIIPAN veistoksia 11.7. asti galleria Gjutarsissa, ke–pe 12–18, la–su 12–17.

MUSEOT

Helsinki HUOMENTA AFRIKKA! – Villa Karo 10 vuotta, maalauksia, taidekäsitöitä, valokuvia & sarjakuvia, tapahtuma- & perhepäivien ohjelmassa myös musiikkia, tanssia, kirjallisuutta, klovneriaa & työpajoja, 4.8. kirjallisuusilta & 11.8. musiikki-ilta, näyttely 11.8. asti Taidehallissa, ti–pe 11–18, ke 11–20, la–su 11–17.

Kerava KIPU, Kivun kokemus on yksilöllinen, mutta voiko sillä olla myös kollektiivisesti jaettu muoto? Tähän kysymykseen vastaa varsin nimekäs taiteilijajoukko, joista osalla kivun kokemus on ollut hyvinkin omakohtaista, mukana Mikko Ijäs, Timo Heino, Niina Räty, Mika Karhu, Jari Juvonen, Teemu Mäki, Peter Maury, Heli Ryhänen, Maija Helasvuo, Markku Hakuri, Kari Vehosalo, Henry Wuorila-Stenberg, Ari Saarto, Juha Sääski, Antti Tanttu & Aalto-yliopiston opiskelijoita 29.8. asti Keravan taidemuseossa, ti–pe 12–18, la–su 11–17.

Rauma RAUMA BIENNALE BALTICUM 2010 – Mitä meri? Perinteinen, 13. kerran toteutettava Itämeren alueen nykytaiteen näyttely esittelee meriaiheista nykytaidetta, Mitä meri? -näyttely tuo esiin ekologisia, esteettisiä, ekonomisia & eettisiä näkökulmia mereen & merelle 19.9. asti Rauman taidemuseossa, ma–to 10–18, pe 10–16, la–su 11–16.

Tampere PUHUVAA AINETTA – TALKING SUBSTANCE, mitalitaidetta maailmalta – kuvanveistoa läheltä 29.8. asti Tampereen taidemuseossa, ti–su 10–18.

Turku THREE MOTHERS AND A CHORUS, Natalya Pershina-Yakimanskayan & Olga Egerovan muodostaman taiteilijaduo Factory of Found Clothesin teos Pimiössä & TAIKA, Jiri Gellerin installaatio Studiossa 12.9. asti Turun taidemuseossa, ti–pe 11–19, la–su 11–17.

TAIDE

Helsinki URB 10 – kaupunkitaidetapahtuma 30.7.–8.8. Kiasmassa, Stoassa, galleria Huudoissa, Kampin Narinkkatorilla, Dubrovnikissa & mbarissa.

*MOOOT – KAUPUNKITAIDETYÖPAJAT jatkuvat syksyllä, poikkitaiteellinen hanke, joka osallistaa ihmisiä tutkimaan yhdessä taiteen keinoin kaupunkiympäristön & ihmisen välistä suhdetta, *MOOOT kutsuu nyt kaupunkitaiteesta kiinnostautuneita syksyn työpajoihin, ilmoittautuminen 9.–23.8. työpajat järjestetään Helsingissä 3.–5.9., 10.–12.9., 15.–17.10. & 29.–31.10. kaupunkitaidetyöpajoihin voi osallistua kuka tahansa, mutta osallistuminen edellyttää sitoutumista kaikkiin työpajaviikonloppuihin, universum(a)universum.fi & www.universum.fi/venus/produktiot/mooot_html.

VALOKUVA

Helsinki CAMERA OBSCURA, astu sisään kameraan 31.8. asti Valokuvataiteen museon pihalla, opastettu käynti ti–la 13–17, su 14–15.

Tampere NOVEMBER & MAY, Rita Anttilan valokuvia keväästä ja syksystä, kasvusta & kuihtumisesta 31.7. asti Bukra Galleriassa, ma–pe 11–18, la 11–16.

Voimakalenterissa julkaistaan tietoja tapahtumista, kursseista, teatteri- & tanssiesityksistä, musiikkitapahtumista & näyttelyistä. Seuraava Voima ilmestyy 6.9. ja on jakelussa syyskuun. Tietoja seuraavaan kalenteriin otetaan maanantaihin 16.8. kello 12 asti voima(a)voima.fi. Voima päättää tietojen julkaisusta.

Toimittanut: Hannele Huhtala

Kommentoi Facebookissa
Seurakuntavaalit 2018
Helsinki liikkuu