Voimakalenteri

Tanssia & tapahtumia lokakuuksi.

TOIMINTA

10.10. KASVISKEKKERIT Helsingin Uudella ylioppilastalolla kello 14–17, kasvisruokamaistiaisia sekasyöjille.

17.10. VALTAKUNNALLINEN ASUNNOTTOMIEN YÖ, köyhyyden & syrjäytymisen teemavuonna 2010, kodittomien valokuvanäyttely Hiljaisuus rikkoutuu Helsingin Kiasmassa 7.–31.10. & Juoppohullun päiväkirjan maksuton näytös 12.10. Helsingin Peacock-näyttämöllä.

26.10. TOISENLAINEN ELÄMÄ ON MAHDOLLINEN – politiikan & kansalaisyhteiskunnan uudelleen-ajattelua Meksikossa & Suomessa kello 17–20 Helsingin Kaapelitehtaalla Suomen valokuvataiteen museon Prosessi-tilassa, meksikolainen valokuvaaja-aktivisti Ricardo Trabulsi & zapatistien tutkija Hanna Laako haastavat keskusteluun oman elämän haltuunotosta & uudenlaisesta politiikasta.

30.10. RESISTANCE LUNATIC! -tukikeikka metsien & suurpetojen suojelun hyväksi, mukana bändit Caskets Open, Fleshpress, Hermann Schenker, Horse Latitudes & Loinen Helsingin Lepakkomiehessä.

SYYSLOMA

Helsinki SYYSLOMAN SARJAKUVALEHTITYÖPAJA lapsille (7–12-vuotiaille) & nuorille 14.–15.10. pienlehtityöpajat, kurssin aikana suunnitellaan sarjakuvakertomus & tehdään siitä oma pienlehti Sarjakuvakeskuksessa, Hämeentie 150, kello 10–15, kurssien vetäjinä Antti Hintsa & Kalle Hakkola.

KESKUSTELU

5.10. MISSÄ MIEHEN PAIKKA? Paneelikeskustelu perheen & työn yhteensovittamisesta, panelistit pohtivat tarvitseeko miehen jakaa aikaansa perheen & työn välillä, mitä merkitsee hoivaava isä & mikä merkitys perhevapailla on työelämän tasa-arvoon, keskustelemassa tutkijat Jouko Huttunen & Johanna Närvi, lastenhoitaja Timo Honkasalo, Profeministimiehet-edustaja & kansanedustaja Risto Autio, puheenjohtajana Naisasialiitto Unionin vs. pääsihteeri Johanna Pakkanen Helsingin Maikki Friberg -kodissa kello 18–20.

6.10. NAISIIN KOHDISTUVA VÄKIVALTA, Vihreät Naiset järjestää seminaarin naisiin kohdistuvasta väkivallasta & sen sovitteluun liittyvästä lainsäädännöstä kello 16.15–19, puhujina oikeusministeri Tuija Brax & raiskauskriisikeskus Tukinainen ry:n edustaja, seminaari Helsingissä Pikkuparlamentin kansalaisinfossa, Arkadiankatu 3, www.tukinainen.fi.

LUENNOT & SEMINAARIT

6.10. KUINKA YKSINHUOLTAJAN KÖYHYYS POISTETAAN? Seminaari Eduskuntatalon kansalaisinfossa kello 14–16.30, ilmoittautuminen 4.10. mennessä johanna.ikavalko(a)yvpl.fi.

Helsinki SOMALIAN HISTORIA & KULTTUURI, Helsingin kaupungin suomenkielinen työväenopisto järjestää yhteistyössä Suomi-Somalia-Seuran kansa luentosarjan tiistaisin 2.11. asti kello 18.30–20 opistotalon Helsinginsalissa, Helsinginkatu 26.

Tampere KONFLIKTIT, RAUHA & MUUTTUVA RAUHANTUTKIMUS -sarja 16.12. asti Virta-talon auditoriossa 109, Åkerlundinkatu 5, 7.10. kello 15–17 Sirkku Terävä: Sukupuolen merkityksellistäminen suomalaisessa rauhanturvakoulutuksessa, 14.10. kello 15–17 Ishak Mia: Indo-Bangladesh Water Sharing Dispute over the Ganges River: An Environmental Perspective, 28.10. kello 15–17 Teemu Palosaari: Arktisen alueen tulevaisuus: kilpailua luonnonvaroista vai rauhanomaista muutosta? & 4.11. kello 16–18 Frank Möller: Visual Peace Research: Photography, Rwanda and the Era of the Witness.

BURLESQUE, OOPPERA & TEATTERI

6.10. LISÄYS AXA-KANSAN AIKAKIRJOIHIN eli yksityinen uni eräästä julkisesta alijäämästä, Helsingin Kellariteatterissa esitetään Eeva-Liisa Mannerin visuaalinen pamfletti, joka tulkitaan fragmentaarisena kertomuksena eräästä valtiosta ja kuvitteellisesta kansasta (talous)kriisissä, muut esitykset 7., 8. & 9.10. kello 20.

9.10. IMPROTEATTERIA, Oranssi Koira esittää joka kuukauden toinen lauantai Helsingin Black Doorissa improteatteria kello 20.

16.10. BITTYFEST, The Itty-Bitty Tease Cabaret johdattelee katsojat tarinalliseen seikkailuun, jossa Itty-Bityt esittelevät burleskin historiaa & valottavat sen tulevaisuutta, mukana burleskiarkeologi Cherry Dee Licious, shimmy- & shakegyptologi Tinker Bell, kabareehistorian professoritar Lola Manchego & shake-a-go-go-veteraani Jackie O’Lantern tapahtumassa myös Laura Kansanen-Stavalen & Rik Stavalen burleskivalokuvanäyttely Helsingin KokoTeatterissa kello 20.

Helsinki DON HAMLET, Ari Wahlstenin sovittama & ohjaama teos, joka perustuu Shakespearen klassikkonäytelmään, ensi-ilta 1.10. kello 19 Helsingin KokoTeatterissa, muut esitykset 6.10.–27.11.

HERMIITTI, Aarni Korpelan ohjaama teos ensi-illassa 9.10. kello 18–21 teatteri Naamio & Höyhenessä, muut esitykset 3.–31.10.

VILL HA MERA, Frej Lindqvistin ohjaama revyy Lilla Teaternissa, ensi-ilta 14.10. kello 19, muut esitykset 9.10.–31.12.

POHJALAISIA, Leevi Madetojan ooppera 9., 14., 21., 23. & 27.10. & 12., 17. & 19.11. Suomen kansallisoopperassa, teosesittely 14. & 21.10. kello 18.15.

SAATANAN HYVÄ KUOLEMA, Metropolia-teatterin, Roni Mäkisen ohjaama tragikoominen esitys kapitalismin uhreista ensi-illassa 16.10. kello 19, muut esitykset 18.–29.10.

ANIARA. Katsaus ihmiseen ajassa & tilassa, teater 90°:n ensi-ilta 20.10. kello 19, näytöksiä 21.11. asti Kaapelitehtaan Pannuhallin kellarissa.
Esitys nähdään Baltic Circle -festivaalin ohjelmistossa 21.11.

Tampere PÄÄLLYSTAKKI, Esa Leskisen & Sami Keski-Vähälän näytelmä, ensi-illassa 1.10. kello 19 Tampereen Teatterin Frenckell-näyttämöllä, muut esitykset 17.2. asti.

ELOKUU, Tracy Lettsin kirjoittama ihmissuhdedraama Milko Lehdon ohjaama ensi-illassa 12.10. Tampereen Työväen Teatterin vanhalla päänäyttämöllä, esityksiä 23.2. asti.

Turku DIAGNOSIS MAMA – esityksellinen ilta synnytysmasennuksen äärellä, intiimejä & inhimillisiä kosketuksia äitiyden kipeisiin kohtiin teatterin, musiikin & tarinankerronnan keinoin, esityksestä selvinneille teetä & sympatiaa, esitykset Turun luontaishoitolassa, Konsan kartanon Navetan vintillä 30. & 31.10., 5., 6. & 7.11.

TANSSI

5.10. KAKSIN KÄSIN, Jussi Väänäsen & Katja Koukkulan tanssiteos Helsingin Stoassa kello 19, esitys myös 7.10.

Helsinki HUOMINEN, Sinikka Gripenbergin 70-vuotisjuhlaesitys, Alpo Aaltokosken koreografia ensi-illssa 6.10. kello 19 musiikkiteatteri Kapsäkin näyttämöllä, muut esitykset 8.,12., 14. & 15.10.

Tampere BURN AUTS, Anna-Elina Lyytikäisen ohjaama teos ensi-illassa 23.10. kello 19 Hällä-näyttämöllä, muut esitykset 27.10.–8.12.

TAPAHTUMA

6.10. A LOUDER PERFORMANCE WOULD BE BETTER, Natalia Borissovan työpaja Helsingin Ptarmiganissa kello 16 alkaen, ilmoittautuminen http://ptarmigan.fi/en/events/83.

9.10. BOOGALUMBIA!-klubi, kello 23 spoken word -esitys Allen Ginsbergin Howlista, se miksataan livenä uuteen skandinaaviseen tanssijatsiin, tekstin esittää klubin isäntä näyttelijä & dj Sami Henrik Haapala, funk-soul-tapahtuman dj:nä Soulmate, Turun Klubilla. KEHO HALTUUN! -tapahtumat Helsingin Gloriassa, kello 16–18.30 Sirkus Kuperkeikka, lapsille & perheille suunnattu päivätapahtuma: tanssi-, voimistelu- & akrobatiaesityksiä & kello 21–02 Sirkus Trauma: Terapian tarpeessa? Hyväntekeväisyysjuhlan tarkoituksena on kerätä rahaa Keho haltuun! ry:lle, joka vastustaa lasten seksuaalista kaltoinkohtelua sen kaikissa muodoissa, tapahtumassa drag-, burleski-, tanssi- & sirkusartisteja, jotka ovat ottaneet kehon haltuun omalla ja ainutlaatuisella tavallaan, juhlissa mahdollisuus myös itse testata kehonsa rajoja kokeilemalla tuetusti käsinseisontaa, pyörittämällä hulavannetta, temppuilemalla rengastrapetsilla tai tolpalla, iltatapahtuma K-18.

14.10. ARABIALAINEN ILTA, kello 17.30 Al-Teslim, konsertissa kuultavat soittimet: oud-luuttu, kanun-sitra, ney-huilu, keman-viulu & riq-tamburiini, solistina laulaa Burhan Hamdon & kello 19 Leijapoika-elokuva, ohjaus Marc Forster (USA 2007) Helsingin Malmitalossa.

Vantaa TIKKURILAN KULTTUURIVIIKKO 4.–7.11., tanssia, teatteria, työpajoja, näyttelyitä & stand upia.

KURSSI

Helsinki LASTEN ILTAPÄIVÄKURSSI Sarjakuvakeskuksessa, toinen iltapäiväkurssi 6–13-vuotiaille keskiviikkoisin 6.10.–8.12. kello 17–18.30, mukaan voi tulla joko koko kurssille tai muutamalle kerralle.

ELOKUVAT

Helsinki ANIMATRICKS-animaatiofestivaali 14.–17.10. Andorrassa & Dubrovnikissa.

NIGHT VISIONS, kauhu-, fantasia- & kulttielokuvafestivaali 27.–31.10. kunniavieraana ohjaaja Frank Henenlotter, esitykset Maximissa.

LENS POLITICA, yhteiskunnallisen elokuvan & taiteen festivaali 3.–7.11. Korjaamolla & galleria FaFassa.

Turku KINOKOPLA, elokuvakerhon juhlavuoden syyssarja sunnuntaisin 3.10.–12.12., esitykset kello 18 elokuvateatteri Ml Media Liv:ssä, entisessä Dominossa.

ETNIA-filmifestivaali 7.–10.10. useita kansainvälisesti palkittuja, Suomessa ensi-iltansa saavia elokuvia & dokumentteja alkuperäiskansoista Aasiasta, Afrikkasta & Etelä-Amerikasta, esitykset ML Media Liv Ab:n auditoriossa (entinen Domino-teatteri).

KIRJALLISUUS

6.10. ON MYÖS IHMISIÄ JOIDEN TARKOITUSTA EI TIEDÄ, Marginaaliklubilla runon & musiikin ilta, Lyhty ry:n kulttuuripaja Valon esitys Hymyilevä Apollo, Resonaarin musiikkikoulun & EriKulke ry:n yhteisteos Ensiksikin ja toiseksi & Lassi Alhorinne lausuu & tulkitsee Vappu Salivuoren runoutta Helsingin Dubrovnikissa kello 19.

28.10. VANGITTUJEN KIRJAILIJOIDEN ILTAMESSUT, maailman vanhimman sananvapausjärjestön PENin Writers in Prison Committee täyttää 50 vuotta, syntymäpäiväjuhlat Helsingin Dubrovnikissa.

Helsinki HELSINGIN KIRJAMESSUT 2010, 28.–31.10. Messukeskuksessa.

FESTIVAALIT

Espoo KUTITUS 2010 – lasten & nuorten taidefestivaali 4.–10.10. Espoon kulttuurikeskuksessa Tapiolassa, tapahtuma osa Ranskalainen syksy -kokonaisuutta, festivaalilla teatteria, tanssia, musiikkia & ruokakulttuuria.

Helsinki URBANAPA, urbaanin taiteen festivaali nuorilta nuorille & nuorekkaille 14.–17.10. Itä-Helsingin Stoassa, tapahtuma on osa Lokaviikot-tapahtumaa.

Tampere MANSEDANSE, elektronisen kulttuurin festivaali 4.–10.10., iltaklubeilla Ceephax Acid Crew, Kuedo, Ramadanman & Rob Hall Klubilla & Telakalla, näyttelyt TR1-taidehallissa.

KIERTUEET

MART SANDER, HELI VESKUS, TAAVI TAMPUU & TAPANI KANSA, Georg Otsin 90-vuotisjuhlakiertue 11.10. Helsingin Finlandia-talossa, 12.10. Lahden Sibeliustalossa, 13.10. Tampere-talossa, 14.10. Seinäjoen Areenassa, 15.10. Jyväskylän Paviljongissa, 16.10. Joensuun Areenassa, 17.10. Kuopion Musiikkikeskuksessa, 18.10. Hämeenlinnan Verkatehtaalla. 19.10. Turun Caribiassa & 20.10. Kotkan Areenassa.

THE POSIES 25.10. Helsingin Tavastialla & 26.10. Turun Klubilla.

VOLBEAT 11.10. Turkuhallissa, 12.10. Tampereen Pakkahuonella, 13.10. Helsingin Jäähallissa & 15.10. Oulun Club Teatriassa.

POP, ROCK, HIPHOP

6.10. VAKAAT KÄDET, TESOMAN APTEEKKATI JA HURTTA, MIKKO MEYERS JA KÄSIPUOLI, gangstaräpit alakerrassa & SCANDINAVIAN HANKS yläkerrassa Tampereen Vastavirrassa.

7.10. FUNKDOOBIEST & JONTTI & SHAKA Helsingin 6. linjalla. DANKO JONES Helsingin Tavastialla, keikka myös 8.10. PALEFACE Oulun 45 Specialissa.

8.10. MACHINE PARK, VIOLA & UNZYME Tampereen Vastavirralla. J. KARJALAINEN: POLKABILLY REBELS Oulun 45 Specialissa.

9.10. SPEED TRAP, YDINPERHE, KRÄHÄJY& ARMLESS CHILDREN alakerrassa & BLACK MOTOR yläkerrassa, Tampereen Vastavirrassa.

10.10. M.A. NUMMINEN & JANI UHLENIUS Tampereen Vastavirrassa. THE LATEBIRDS Oulun 45 Specialissa.

13.10. JUSSI HAKULINEN Tampereen Vastavirrassa.

14.10. JUSTIN SANE Tampereen Vastavirrassa.

15.10. THE MAGNETIX, Junk Club Helsingin Loosessa. KELIS Helsingin The Circuksessa. DISTRESS, KUOLEMA, HAITTAVAIKUTUS & PANAMA RAYO Tampereen Vastavirrassa.

16.10. BIG JOHN BATES & THE VOODOO DOLLZ Helsingin On The Rocksissa. FAITHLESS, dj Alex Kunnari & dj Käpä Helsingin The Circuksessa. WASTED, ATOM NOTES & REMISSIONS Tampereen Vastavirrassa.

17.10. HÄMÄRÄT TUNNIT – Timi Härkönen & Tommi Laine yläkerrassa Tampereen Vastavirrassa.

22.10. FATBOY Helsingin Korjaamolla. MASKINEN, Svenska Talande Klubben Kållbyn Samlingshusetissa, Kolpissa.

27.10. OVER THE RAINBOW Helsingin Kulttuuritalolla. HEBOSAGIL, AORTAORTA, OUT OF TUNE & MORAL FRONT Tampereen Vastavirrassa.

28.10. KATHAARSYS, DEVIANT TACTICS & ROUTAKEHÄTampereen Vastavirrassa.

29.10. METAL WARNING : BLOODY VENGEANCE AND MAYHEMIC DESTRUCTION OF THE PLANET EARTH: Vulcano, Ghostrider, Thrashgrinder & Caught In The Between Tampereen Vastavirrassa.

30.10. OSUUSKUNTA 82: Abortti 13, Autuus, Surffiveikot alakerrassa & Halloween-kauhuleffa-tietovisa kello 21 yläkerrassa Tampereen Vastavirrassa.

31.10. KATWI’S TRIBE Tampereen Vastavirrassa.

1.11. GOTAN PROJECT Helsingin Kulttuuritalolla.

JAZZ

5.10. MIKKO KARJALAINEN & FELLOWSHIP, Koko Jazz Club Helsingin KokoTeatterissa.

12.10. JUKKIS UOTILA with friends, Koko Jazz Club Helsingin KokoTeatterissa.

14.10. TOKKA featuring Seppo Kantonen, Koko Jazz Club Helsingin KokoTeatterissa.

15.10. MARIT BERGMAN Helsingin Korjaamolla.

17.10. CHED KHALED Helsingin Savoy-teatterissa.

19.10. MARCUS MILLER TUTU REVISITED Helsingin Kulttuuritalolla. KAUKO RÖYHKÄ & SEVERI PYYSALO TRIO, Koko Jazz Club Helsingin KokoTeatterissa.

26.10. MARZI NYMAN BAND, Koko Jazz Club Helsingin KokoTeatterissa.

28.10. REDRAMA, Koko Jazz Club Helsingin KokoTeatterissa.

2.11. REISKA LAINE with friends, Koko Jazz Club Helsingin KokoTeatterissa.

3.11. FOLKKAAVA KANSANMUSIIKKI-ILTA: BEM-bändi, Hohka ja dj Pera, Marginaaliklubi Helsingin Dubrovnikissa.

KLUBIT

15.10. THE CLASH DISCO – Music inspired by The Clash, dj Atom & Flaming Cock Helsingin Black Doorissa.

17.10. DJ KRUSH & DJ DIDIER Helsingin Tavastialla.

5.11. Dj MESSER & Dj MOONHEAD, Papa-Oom-Mow-Mow IV -klubi Helsingin Pasificossa.

MUSEO

Tornio AUTIOMAITA JA HERNEPENKKEJÄ, Sinikka Tuomisen & Reijo Hukkasen yhteisnäyttelyssä maalauksia & veistoksia 14.11. asti Aineen taidemuseossa, ti–to 11–18, pe–su 11–15.

GALLERIAT

Helsinki HAIRPOWER, Maarit Murkan maalauksia, installaatioita & videoteoksia 17.10. asti Korjaamohallin galleriassa, joka päivä 11–17.

WMD, kansainvälinen post-graffitikollektiivi WMD, piirroksia, maalauksia & valokuvia, mukana muun muassa Honet, Petro & Egs 23.10. asti Napa Galleriassa, ke–pe 12–18, la 12–16.

KAUPUNKI, Kaisa Jussilan teoksia maallemuutosta 24.10. asti galleria Volgassa, ti–pe 14–19, la 12–15.

JOHANNA VÄISÄSEN installaatioita & hiilipiirroksia vanerille 6.–24.10. & MERKITSE MINUT, Helinä Hukkataipaleen performanssi- & videoinstallaatio 27.10.–14.11. galleria Jangvassa, ti–pe 11–19, la–su 11–17.

HASARDIMAANTIEDE, Aino Louhen teoksia 7.–31.10 Galleria Alkovissa, avoinna ikkunanäyttelynä ympäri vuorokauden.

AIAI-MIES JA MUUT MIESKUVAT, Johannes Kankaan teoksia 8.–31.10. ForumBoxissa, ti–pe 11–17, la–su 12–16.

PAPERILEIKKAUKSIA, Katri Kuparisen kollaaseja 9.10.–6.11. Café Bar No 9:ssä, ma–pe 11–02, la–su 12–02.

Tampere MATKA MUSTAN LAMPAAN YHTEISÖLLISYYTEEN -valokuvia & METRIN ASKEL -dokumettielokuva 30.10. asti Bukra-galleriassa, ma–pe 11–18, la 11–16.

Turku TACIT KNOWLEDGE, Riikka Purosen 17.10. asti Titanik-galleriassa, ti–pe 12–18, la–su 12–16.

AJATUS JA MIELI – virolaista kuvataidetta Turun tuomiokirkon Agricola-kappelissa 30.10. asti, joka päivä 9–19.

VALOKUVAT

Helsinki ELOKUVATAIVAAN ALLA – 25 vuoden matka Sodankylään, näyttely 10.10. asti Virka-galleriassa, ma–pe 9–19, la–su 11–17.

HÄMÄRÄN TANSSIT, Johanna Torkkolan valokuvia 17.10. asti Korjaamon Vaunuhallin Studiossa, ma–pe 11–18, la–su 11–17.

VUOROVAIKUTUS, Hartti Aholan, Minna Kallisen, Tuisku Lehdon & Anni Wariksen teoksia & NURKAN TAKANA, Hartti Aholan teoksia 17.10. asti Myymälä 2:ssa, ke–la 12–18, su 12–17 & Vuorovaikutus-näyttely 18.–29.10. nuorten toimintakeskus Happessa, Sörnäisten rantatie 31, ma & ke 17.30–20.45, to 17.30–20.30, viikonloppuisin tapahtumien yhteydessä.

Turku PAPERITTOMAT, valokuvaaja Katja Tähjän & toimittaja Kaisa Viitasen valokuvanäyttely Euroopan paperittomista siirtolaisista 24.10. asti Brinkkalan Galleriassa, ti–pe 12–19, la–su 11–17.

SUKELLUS SUOMI-KUVAAN – Image of Finland Updated, näyttelyn kuvat tutustuttavat katsojan tyypillisiin suomalaisiin tilanteisiin mallinaan tai valokuvaajanaan etnisen vähemmistön edustaja, näyttelyn ovat koonnet Kirkkopalvelut & kansainvälinen kulttuurikeskus Caisa, 10.10. asti Arkenilla, Åbo Akademi, ma–pe 8–16.

Oulu THE END, Iikka Tolosen valokuvateos elämästä & kuolemasta 31.10. asti Pohjoisen valokuvataiteen museon Rantagalleriassa, joka päivä 10–20.

Voimakalenterissa julkaistaan tietoja tapahtumista, kursseista, teatteri- & tanssiesityksistä, musiikkitapahtumista & näyttelyistä. Seuraava Voima ilmestyy 8.11. ja on jakelussa marraskuun. Tietoja seuraavaan kalenteriin otetaan maanantaihin 18.10. kello 12 asti voima(a)voima.fi. Voima päättää tietojen julkaisusta.

Toimittanut: Hannele Huhtala

Kommentoi Facebookissa
Seurakuntavaalit 2018
Helsinki liikkuu