Voimakalenteri

Tapahtumia ympäri Suomen, lähde seikkailuun!

TOIMINTA

3.6. VEGAANILIITON PIKNIK Tampereen Sorsapuistossa kello 16, kaikki kasvissyönnin edistämisestä kiinnostuneet ovat tervetulleita, ota mukaan syötävää & juotavaa, keskustelemme myös elokuussa järjestettävästä Vegfestistä, tapaaminen Sorsapuiston Lähteenkadun puoleisella nurmella & sateen sattuessa läheisessä Piika & Renki -ravintolassa, Itsenäisyydenkatu 10, tampere(a)vegaaniliitto.fi.

10.6. KRIITTINEN PYÖRÄRETKI, Helsingin Maan ystävien 10 kilometrin retkellä vaaditaan autoilta tilaa pyöräilijöiden käyttöön, reitti kiertää Kampin, Töölön, rautatieaseman, Kallion, Sörnäisten & Kruununhaan kautta, lähtö kello 17 Havis Amandalta. Kriittisiä pyöräretkiä myös 8.7., 12.8., 22.9. & 14.10.

Eurajoki KANSAINVÄLINEN YDINVOIMAN VASTAINEN FESTARI Olkiluodossa! Ydinvoimalatyömaan läheisyydessä 23.–28.6. työpajoja, seminaareja, hauskanpitoa & parempia energiaratkaisuja, leirin tarkoitus on kyseenalaistaa lyhytnäköinen ydinvoimahulluus, jonka lippulaivaksi Olkiluodon uutta jättireaktoria rakennetaan, leiri tuo yhteen kansainvälisen joukon ihmisiä, jotka tietävät, että parempia vaihtoehtoja on, leiri on toisenlainen keskikesän juhla, josta syntyy muutoksen verkosto, tule tekemään leiri: talkoohenkeä tarvitaan kuljetuksiin, ruokahuoltoon, viestintään, ohjelmien ja työpajojen toteutukseen & paljon muuhun, ota yhteyttä: camp(a)olkiluoto.info

TAPAHTUMA

14.6. MOVE, monikulttuuritapahtuma Espoon keskuksessa, Espoontorilla kello 11–17, ohjelmassa etnomusiikkia & -tanssia sekä klovneriaa, esiintyjinä Shaman Dikshitin Bollywood-tansseja esittävä tanssiryhmä, klovni Wayan Sutisna, nuorten & lasten tanssiryhmä Khmer, Lauluyhtye Suoralähetys, Bem-musiikkiryhmä, Irina Pellin Aniri-tanssiryhmä & lasten & nuorten tanssiryhmä Mandi, joka esittää afrikkalaisia tansseja & rummutusta, lapsille on luvassa Kalebassin nigerialaisia tarinoita tanssin & teatterin keinoin, kasvomaalausta, poniratsastusta & piirustuskilpailu.

Helsinki HELSINKI PRIDE 23.–29.6., sateenkaarikansan juhlaviikko tuo esiin sukupuoli- & seksuaalivähemmistöjen kulttuuria, tämän vuoden teemana on vihreä, joka Helsinki Pridessa viittaa myös laajempaan kestävän kehityksen ajatukseen, tapahtuma korostaa yhteiskunnallisesti oikeudenmukaista kestävää kehitystä, Pride-viikon päätapahtumat ovat Pride-kulkue, puistojuhla Kaivopuistossa & pääjuhla Presidentti-klubilla lauantaina, lisäksi ohjelmassa näyttelyitä, keskustelutilaisuus, klubeja & teatteria, tarkat tapahtumapaikat & -ajat www.helsinkipride.fi.

LASTEN SAARISEIKKAILUT HARAKAN SAARELLA, 4–10-vuotiaille lapsille suunnattuja sadunhohtoisia luontoretkiä, joiden aikana tutustutaan Itämeren saloihin, kurkistetaan kiehtovaan vedenalaiseen maailmaan & tutkitaan saariluonnon ihmeitä aistiharjoitusten & leikkien avulla, retkelle osallistutaan aikuisen seurassa & se kestää 2–3 tuntia, retket järjestää Helsingin kaupungin ympäristökeskus, saariseikkailuretkiä järjestetään kesäsunnuntaisin kello 12–14.30 8.6., 29.6., 6.7., 20.7., 3.8. & 17.8., yhteysalus Harakkaan lähtee Ullanlinnan laiturista, Ison Puistotien eteläpää, kahvila Ursulan vieressä, www.hel.fi/ymk/harakka.

LUONTO

6.6. LEPAKKORETKI SEURASAAREEN kello 23–01. Mahdollisuus nähdä pohjanlepakkoja & vesisiippoja, retken aikana kuunnellaan lepakkojen ääniä lepakkodetektorilla, tapaaminen kello 23 Seurasaaren sillan luona, retken vetäjänä Radio Suomen luontoillasta tuttu Heidi Kinnunen, säävaraus, järjestää Vantaan Luonnonystävät, www.valu.fi.

URHEILU

8.6. KARATE SUPERLIVE, Houkukai-karatenäytös Helsingin Gloriassa kello 18.

SEMINAARIT, LUENNOT

5.6. TUHOKAPITALISMIN TULEVAISUUS, kanadalaisen journalistin & kirjailijan Naomi Kleinin yleisöluento Helsingin yliopiston Metsätalossa, sali 1, kello 12–13.30, keskustelussa mukana Heikki Patomäki & Teivo Teivainen, luento englanniksi.

11.6. STOPPING TRAFFICING IN WOMEN – DECREASING THE DEMAND FOR PROSTITUTION, englanninkielisen seminaarin naisten ihmiskaupasta järjestävät NYTKIS, The Estonian Women’s Sudies and Resource Centre ENUT & Suomen naisjärjestöjen keskusliitto, Helsingin Balderin-salissa, Aleksanterinkatu 12, kello 11–16, rekisteröityminen 4.6. mennessä saara.fraktman(a)nytkis.org, 046 897 6946.

Helsinki FINROSFORUM 2008 9.–10.6., suomalaisvenäläisen kansalaisfoorumin teemoina Autoritaarisen järjestelmän hinta, Pohjois-Kaukasus – seitsemän epäonnistunutta valtiota?, Sensuuri ja “chilling effect” & Uhka internetin vapaudelle, Suomenlinnassa, Tenalji von Fersenissä 9.6. kello 9–18 & 10.6. 10–14.

ELOKUVAT

Sodankylä MIDNIGHT SUN FILM FESTIVAL, Milos Forman, Andrei Konchalovsky & Seymor Cassel elokuvajuhlilla Sodankylässä 11.–15.6., www.msfilmfestival.fi.

KIRJALLISUUS

4.6. HESYN KIRJAMARKKINAT, hanki lomakirjat & tue kodittomia eläimiä, valtavasti valikoimaa, kolme kirjaa eurolla! Kaikki tuotot käytetään kodittomien eläinten auttamiseen, Helsingin keskustassa Lasipalatsin kulmalla kello 11–17.30.

7.6. ANNIKIN RUNOFESTIVAALI 2008 Annikinkadun puukorttelin sisäpihalla kello 12–21, Annikinkadun puukorttelin satavuotisjuhlien kunniaksi on festivaalin teemaksi valittu Tampereen runoilijat, esiintymässä Kirsi Kunnas, Mirkka Rekola, Risto Ahti, Kari Aronpuro, Panu Tuomi, Maria Syvälä, Seppo Järvinen, Katariina Vuorinen, Jussi Rusko, Matti Huhta & J. K. Ihalainen, lisäksi esiintyy kaksi vielä esikoistaan julkaisematonta tamperelaisrunoilijaa, ennen tapahtumaa 2.–6.6. on Sampolan kirjastossa esillä Annikin Runofestivaalin viisivuotisjuhlanäyttely.

TANSSI & SIRKUS

Helsinki BUTOH BIGAKU, Ken Main buto-tanssiesitys maailmankaikkeuden kauneudesta & rakkaudesta, mukana 13 avustajaa, 2., 3. & 8.6. KokoTeatterissa kello 19.

KAKTUS-FESTIVAALI, Gruppen Fyran nykytanssifestivaali 10.6. asti, ohjelmistossa Gruppen Fyran kaksi uutta ensi-iltaa: Virpi Juntin koreografia Accumulator & Katja-Maria Taavitsaisen Enough Said, tanssiteatteri Minimin ensi-ilta Manners of Success & Pohjan Blondi & kansainvälisiä vierailuja, Kaapelitehtaan Pannuhallissa, esitykset kello 19.

KURJA JOUKKO, nykysirkusesitys, jossa viisi henkilöä suljetaan sairaalaan hiomaan yhteiskuntakelpoisuuttaan, maailmaamme ei kelpaa jos hidastelee, änkyttää, möläyttelee, hipsii, kompastelee, rallattaa, välttelee tai epäonnistuu, Kurja joukko käsittelee nykysirkuksen, teatterin & tanssin keinoin sellaista olemista, jota ei suvaita, Korjaamo Teatteri & MedAndraOrd, ensi-ilta 7.6. kello 19 Helsingin Korjaamolla, muut esitykset 8.–10.6. kello 19 & 12.6. kello 15 & 19.

CIRQUE SANS RETOUR, sirkustaidetta ranskalaisesta Le Lidon huippukoulusta 16.–17.6. kello 20 Helsingin Gloriassa.

Oulu ROCK THE BOAT, Antti Kairakarin & Harri Jylhän tanssialus seilaa Oulun kaupungin rantatuntumassa, teos koostuu vedestä etenevästä lautasta, kahdesta tanssijasta & kolmen hengen yleisöstä, esitykset 31.7. asti, lähtö Oulun kauppatorin lähtölaiturilta, liput vain lähtölaiturilta.

TEATTERI

4.6. S. V., Valko-Venäjän Kansallisteatteri Janka Kupala esittää teatteriesityksen tekijät muuntavat klassisen ”Vishnjovy sad” -näytelmän (Tšehovin Kirsikkapuisto) ”Sad vishnjovy” -näytelmäksi, jonka tuloksena on ”S. V.”, mikä venäjäksi tarkoittaa makuuvaunua. Koska juuri makuuvaunussa Ranevskaja saapuu Pariisista & näytelmän lopussa hän palaa taas sinne makuuvaunussa. Teatteriesitys kertoo ihmisten elämästä, heidän yksinäisyydestään ja keskinäisestä ymmärtämättömyydestään. Helsingin Aleksanterin teatterissa kello 19.

5.6. ILTA, valkovenäläisen nykyteatterin sydäntä vihlova tarina yksinäisyydestä & katumuksesta, Valko-Venäjän Kansallisteatteri Janka Kupalan esitys Helsingin Aleksanterin teatterissa kello 19.

Espoo PURKAUS – RAAKAA PUHETTA RAKKAUDESTA, Espoonlahden teatterin esitys ensi-illassa 6.6. kello 19 Kannunsillanmäen kesäteatterissa, muut esitykset 10.–18.6. kello 19 & 8.6. kello 15, esitys lähtee liikkeelle Kannusillanmäellä sijaitsevan Sunan navetan pihasta & vaeltaa Kannusillanmäen maastossa, liikkuvasta toteutuksesta johtuen esitys ei sovellu liikuntarajoitteisille katsojille, lippuvaraukset: 044 290 1075 tai espoonlahden_teatteri(a)hotmail.com.

Helsinki TUNTEMATON SOTILAS, Mika Myllyahon ohjaus & dramatisointi uusintaensi-illassa 4.6. kello 19 Suomenlinnan kesäteatterissa, Hyvän Omantunnon linnakkeessa, muut esitykset 5.6.–23.8.

FESTARIT

7.6. VERNISSA REGGAE FESTIVAL, Aka Koxx, Jhikoman, Momo Cat & Grounsound & Suhinators feat Puppa J & Papa Zai, Vantaan Tikkurilassa Vernissa-tehtaalla kello 14–01.

Haapavesi HAAPAVESI FOLK 26.–29.6., Väsen, Stockholm Lisboa Project & Santtu Karhu, open stagella Kardemimmit, Kelpia & Salla Hakkola & Salmetar, festivaalitapahtumia kaupungilla, kirkossa, auditoriossa, Parakkiteatterissa & Folk-caféssa.

Helsinki BASSO FESTIVAALI 2008, kaupunkifestivaali 6.–8.6., esiintymässä Heikki Kuula, Regina & Pyhimys, tapahtumia Sinebrykoffin puistossa, Kiasmassa, Virgin Oil Co.:ssa, Rose Gardenissa, Mbarissa, Fanny Goes Hollywoodissa & Cubassa.

VI LES LUMIÈRES – VALISTUSAJAN KULTTUURIFESTIVAALI 8.–15.6., teemana Suomalainen kosmopoliitti Kustaa Mauri Armfelt Pariisissa 1784, Suomenlinnassa festivaalin ohjelmassa filosofiaa & oopperamusiikkia sisältävän piknikin lisäksi konsertti & tanssiaiset & konsertti ”Joseph Martin Kraus und Sturm und Drang”, avajaiskonsertissa Valkoisessa salissa 8.6. soittaa Kuudennen kerroksen orkesteri Tuomas Hannikaisen johdolla Kustaa III:nnen hovin musiikkia, koko viikon Sederholmin talossa ohjelmallinen kahvila, jossa tarjolla musiikkiesityksiä, tanssinopetusta, korttipelejä & leivonnaisia Cajsa Wargin keittokirjasta, Helsingin kaupunginmuseossa 1700-luvun Helsinkiä esittelevä näyttely, www.lumieres.fi.

Oulu HÄSSÄKKÄ-PÄIVÄT, punkfestivaali 5.–7.6. Another Sinking Ship, Real Vacation, Jyrki Nissinen & The Phoenix Foundation & mossauksen epävirallinen MM-kisa kulttuuritalo Valveessa, 45 Specialissa & AC-Willisiassa.

Riihimäki RIIHIMÄKI ROCK 27.–28.6., Von Hertzen Brothers, Kakka-hätä 77, Excuse Me Moses & I Walk The Line Riihimäen Messupuistossa.

Turku SEIKKISROCK, lapsien rockfestari 7.–8.6., Kengurumeininki & Vilperin perikunta Kupittaan Seikkailupuistossa.

ROCK, POP, PUNK

4.6. MANNA Helsingin Bar Loosessa.

5.6. THE FLATLINERS Helsingin Nosturissa. LOS BASTARDOS FINLANDESES Helsingin Gloriassa.

6.6. MURSKAJUHLAT, Murskahumppa & Mollimullit-mieskuoro Kuopion K-klubilla.

7.6. BEFORE THE DAWN, SILENTRAIN & THE FINAL HARVEST, Tuska & Stay Heavy Records present: Dirty Black Summer Club Tampereen Yo-talolla.

11.6. HÅKAN HELLSTRÖM, ANNA JÄRVINEN & SAHARA HOTNIGHTS, From Sweden With Love, konsertti Vanhan Kauppahallin takana kello 19–22. ASTRID SWAN, TORIA, ANNAN MUSTAVALKOINEN MAAILMA & ADORA, Seireeni-klubi Helsingin Libertéssä. REMINGTON BEACH CLUB, INIS, THE BITTERLICKS & RAD NATAS, 3 skeittileffaa, Skaterock Tre 2 Tampereen Yo-talolla.

12.6. High Places, Los Fuegos Artificiales & dj Super Mazembe Helsingin 6. linjalla. ROCKY DAWUNI, Anssi Kela järjestää yhteistyössä Live Nationin kanssa hyväntekeväisyyskonsertin, jonka tuotto annetaan Unicefille, lavalla myös Anssi Kela & joukko suomalaisia artisteja, Helsingin Tavastialla.

13.6. ASA & JÄTKÄJÄTKÄT; JONTTI, SHAKA, JODAROK & KOIVUNIEMEN HERRAT, OG IKONEN, dj:t Petos & Tatc, Osumaklubi Helsingin Gloriassa.

14.6. SABBAT, FLAME & EVOKED CURSE, Kamikaze Metal Attack III Helsingin Gloriassa. Julma-Henri & Syrjäytyneet Tampereen Vastavirrassa.

16.6. SPARKS Helsingin Tavastialla.

18.6. Julma-Henri & Syrjäytyneet Helsingin Lepakkomiehessä.

23.6. MGMT Helsingin Tavastialla.

25.6. SAMAE KOSKINEN Helsingin Bar Loosessa.

30.6. LAGWAGON Helsingin Tavastialla.

KLUBIT

6.6. KOHTI VALOA, dj Bunuel Helsingin Korjaamolla. PLATONIX, ROBOT ELECTRONIC, SERENE, TECHNO OPERA, Tokyo Decadance, dj:t Sisen, Adrien, Stephane of Dead Sexy Inc., performers Kengo, Coco, Anna, Araki Tomoe, Michi, Selia & Suomi-dj:t Malakai & Ohmi Helsingin Gloriassa. TIDY: FINLAND. Dj:t: Amber D, Proteus, Sergei Shkuroff, Meke & Bora Bora Tampereen Yo-talolla.

7.6. CLUB SKENE, dj:t John Wayne & Slim Mike Helsingin Bellyssä.

13.6. KOHTI VALOA, dj Bunuel Helsingin Korjaamolla. PLAUNGE DJ:T: Herman Prime, Dalion, Åke Kanaria, Lars Palmas & Dj Rideon, visuaalit hoitaa Vixen vj:t Tampereen Yo-talolla.

14.6. POP-O-MATIC Helsingin Bellyssä. BIGPOP, dj:t Sami & Riku Tampereen Yo-talolla.

26.6. PILOOSKI, dj:t Marko Makelove, Erkko, Fummer & Schmami Helsingin Redrumissa.

27.6. BIG RAVE! Dj:t Sami & Riku Tampereen Yo-talolla.

28.6. OK POP, dj:t Antti & guest Tampereen Yo-talolla.

JAZZ

7.6. PIHLAJAMÄKI GOES BLUES, Erja Lyytinen, Maarit Hurmerinta, Gypsy Experience & Janko Manneh & P-K Keränen Helsingissä Pihlajamäen Kiillepuistossa kello 14–18.

8.6. SÖNDAG JAZZ, Niklas Winter Quintet & dj A. Myllykoski & Jam session, Helsingin Mbarin terassilla kello 16–02.

15.6. SÖNDAG JAZZ, Pentagon & dj:t Bunuel & A. Myllykoski, Helsingin Mbarin terassilla kello 16–02.

28.6. TUOMO Rauma Summer Jazzissa.

29.6. SÖNDAG JAZZ, Dalindèo & dj A. Myllykoski, Helsingin Mbarin terassilla kello 16–02.

Vantaa BACKAS JAZZ, Maarit Hurmerinta Sound Gallery, Andalusian Swing Band & Janna, perinnejazztapahtuma 4.–7.6. Backaksen kartanossa, Vantaan Pakkalassa & Vantaan Pyhän Laurin kirkossa.

KIERTUEET

BONNIE ”PRINCE” BILLY 25.6. Helsingin Tavastialla & 26.6. Tampereen Klubilla.

MARIKO 7.6. Turun Onnelassa, 25.6. Helsingin DTM:ssä, 4.7. Helsingin Royal Onnelassa, 5.7. Hangon Regatassa, 9.7. Tampereen Ilveksessä, 11.7. Kemin Hullun Myllyssä, 12.7. Rovaniemen Onnelassa, 19.7. Kauhajoen Krouvissa, 26.7. Turun Koomassa, 1.8. Lahden Royalessa, 2.8. Uudenkaupungin Aquariuksessa, 8.8. Lappeenrannan Gigglin Marlinissa, 9.8. Suonenjoen Sinisessä Majatalossa, 22.8. Kalajoen Dyynissä, 23.8. Seinäjoen Onnelassa, 12.9. Vantaan Tulisuudelmassa, 13.9. Kotkan Onnelassa, 19.9. Helsingin hotelli Presidentissä, 24.10. Rukatunturin Ski Bistrossa, 25.10. Turun Koomassa, 8.11. Salmentaan Sappeen hiihtokeskuksessa & 15.11. Rauman Komeetassa.

PELLE MILJOONA UNABOMBER 6.6. Heinolan Valot-tapahtumassa, 14.6. Hangon Räyhärockissa, 27.6. Haapavesi Folkissa, 4.7. Porin Tullipubissa, 5.7. Viitasaaren Pihkurissa, 6.7. Rovaniemen Simerockissa, 13.7. Joensuun Ilosaarirockissa, 23.7. Varkauden Z-Onessa, 25.7. Lempäälän Puntalarockissa, 26.7. Valkeakosken Työväen Musiikkitapahtumassa, 30.7. Haminan Torilla, 9.8. Mikkelin Jurassic Rockissa &16.8. Lappajärven Tulivuorirockissa.

ZOMBIE-ZOMBIE 10.6. Helsingin 6. linjalla (+ Echo Is Your Love & Kap Kap), 11.6. Turun Klubilla (+ Murmansk) & 12.6. Tampereen Klubilla (+ Murmansk).

YUP 7.6. Espoon Kivenlahtirockissa, 13.6. Jyväskylän Katseessa, 14.6. Seinäjoen Provinssirockissa, 18.6. Helsingin Tavastialla, 19.6. Jämsän Himos Festivalilla, 28.6. Riihimäkirockissa, 6.7. Turun Ruisrockissa, 11.7. Joutsan Joutopäivillä, 12.7. Tampereen Tammerfestissa, 13.7. Joensuun Ilosaarirockissa, 18.7. Imatran Woodoossa, 19.7. Juvan Puustockissa, 25.7. Rovaniemen Cafe Tivolissa, 26.7. Oulun Qstockissa, 2.8. Iisalmen Sandelsrockissa & 9.8. Mikkelin Jurassicrockissa.

YMPÄRISTÖTAIDE & ITE

Eno ENON TAIDEPOLKU 27.6.–30.8. Pohjois-Karjalassa.

Helsinki KIVINOKKA -08, ympäristötaidetta 28.6.–28.9. Kivinokassa teemana 1918 – Linnut, Vanhankaupungin lahdella, teokset ovat luontopolun & lintulavan läheisyydessä.

Jyväskylä POINTTI / POINTS, 3.6.–15.8. ympäristötaidetta Harjulta kaupungin yli Lutakon rantaan.

Jämsä 10 V SILTOJEN VÄLISSÄ – BETWEEN THE BRIDGES 15.6.–30.9. ympäristötaiteen juhlanäyttely, mukana Timo Jokela, Marja Hakala, Anna-Lea Kopperi, Hannu Castren & Pertti Karjalainen, teokset Jämsän keskustassa.

Pello ORANKI ART 08, 16.6.–30.9. kansainvälistä ympäristötaidetta metsäharjulla.

Petäjävesi ITE-SOITINNÄYTTELY 7.–14.6., uusiomateriaaleista rakennettuja soittimia tuovat näyttelyyn Jukka Mäkelä, Petri Ala-Louesniemi, Kimmo Nissinen, Mikko Perkoila & Erkki Okkonen, näyttelyn avajaispäivänä soitinrakentajat pitävät työpajoja omilta erikoistumisaloiltaan, työpajoihin osallistuminen tapahtuu maksamalla soitinkohtaisen materiaalimaksun, maksua vastaan voi tehdä erilaisia soittimia vaikka koko päivän opastetusti, avajaispäivänä pappilan puistossa järjestetään myös perhekonsertti, jossa esiintyvät Purkkiorjat, Rengassydänmuuntaja & Petri Ala-Louesniemi, näyttely Vanhalla Seurakuntatalolla.

Rääkkylä VERSO VISUAL ARTISTS 16.6.–31.8. Paksuniemessä.

Sysmä MORGANISMI 2008, taide-, tieto- & huviryväs, yhdenmiehen kansantaidenäyttely 7.6.–31.8. osoitteessa Rapalantie 41, Sysmä, Virtaan Linna, to–su 12–18, aloituspäivänä avoimet ovet, näyttelyssä Heikki ”Morgan” Hämäläisen monimuotoista kansantaidetta vanhan maatalon entisissä talousrakennuksissa (riihikuivuri ja viljamakasiini) & ulkona veistospolulla, http://morganismi.googlepages.com

MUSEOT

Hyvinkää MITKAT SUOMESSA, PIETARIN PIHOILLA, Seppo Tammisen maalauksia 31.8. asti Hyvinkään taidemuseossa, ti–to 11–18, pe–su 11–17.

Juuka CARL FABERGÉN TÖITÄ & MUITA IHMEKIVIÄ, näyttelyssä myös Fabergén viimeinen & vallankumouksen tiimellyksessä keskeneräiseksi jäänyt keisarillinen pääsiäismuna, työ on tätä ennen vieraillut vain kerran Venäjän rajojen ulkopuolella, näyttely 15.9. asti Suomen Kivikeskuksessa, joka päivä 9–18.

Lappeenranta KOHTALOKKAITA HETKIÄ – SODAN KUVIA TAITEESSA, kooste Ateneumin, Kiasman & Etelä-Karjalan taidemuseon kokoelmien teoksista, jotka kuvaavat sota-aikoja & konflikteja eri aikoina meillä & muualla maailmassa, ne ovat yksilöiden tulkintoja ihmisen hädästä, kärsimyksestä, mutta myös arkipäivästä selviytymisestä & tulevaisuudenuskosta, näkökulma on vahvasti mikrohistoriallinen: mitä sota merkitsi sen kurimukseen joutuneille ihmisille? Näyttely 31.8. asti Etelä-Karjalan taidemuseossa, ti–su 11–17.

Mikkeli MIKKELIN 8. KUVITUSTRIENNALE, kuvituskilpailun sato esillä 14.6.–21.9. Mikkelin taidemuseossa, ti–su 10–17, ke 12–19, la 10–13.

Riihimäki FENGSHUI JA ELÄMISEN ILO, näyttely kiinalaisesta viisauteen perustuvasta opista 28.9. asti Riihimäen taidemuseossa, ti–to 11–18, pe–su 11–17.

Salo KUUTTI LAVONEN, teoksissa melankolisia, ekspressiivisiä henkilökuvia aiheista, jotka katsojalle ovat tuttuja renessanssin & barokin maailmasta: pyhimyksiä, enkeleitä & ihmisiä, 31.8. asti Salon taidemuseossa, ti–pe 10–18, la 11–17, su 11–18.

Tampere Teollisia unelmia, näyttely teollisuudesta & modernismista Itämeren piirissä 1945–1990 Vapriikissa, ti, to–su 10–18, ke 11–20.

Turku I HAVE BEEN CONSIDERING MAKING A VIDEO ABOUT A SKI RESORT IN NORTHERN FINLAND AND SHOWING IT IN A GALLERY IN BERLIN, Laura Horellin dokumentinomainen videoteos Pimiössä & PELKO, Villu Jaanisoon teos Studiossa 29.6. asti Turun taidemuseon, ti–pe 11–19, la–su 11–17.

Vantaa MUISTA MAISEMISTA, Kiinan & Suomen välisen taiteilijavaihtoprojektin näyttely 30.8. asti Vantaan taidemuseossa, Myyrmäkitalossa, ti–pe 11–18, la 10–16.

GALLERIAT

Espoo AKTI, Niilo Komulaisen teräslevylle maalattuja teoksia 22.6. asti & SEPPO HUMMELHOLMIN maalauksia 26.6.–20.7. galleria Aarnissa, ti, pe–su 11–18, ke–to 11–20.

Helsinki MUSEOIDEN HÄLINÄSTÄ, Maisa Sumarin öljyvärimaalauksia 11.6. asti galleria Hopeisessa Siveltimessä, Runeberginkatu 17, joka päivä 12–18.

BROWN, Anne Hiekkarannan & Kaisa Niemen tanssi- & tilateos, esitykset 3., 5., 6., 10., 11. & 12.6. kello 17 & 7.6. kello 15, & TAJUT ON! Helsingin Kuvataidekoulun näyttely 14.6. asti, Laterna Magicassa, Kirjagalleria ma–pe 11–17, la 11–15.

SAMULIN NÄYTTELY HELSINGISSÄ A.K.A. WE ARE THE BABYLON, Samuli Kontion teoksia 15.6. asti Kluuvin galleriassa, ti–la 11–17, su 12–16.

BOSTAUS, Jaana Kokon teoksia 29.6. asti Muu-galleriassa, ti–pe 12–17, la–su 12–16.

MAALAUKSIA POHJOISESTA, Juhani Niskasen akvarelleja 29.6. asti pohjoisesta, impressioita matkoilta äärimmäisten olosuhteiden paikkoihin, maalaukset ovat etupäässä Lapista napapiirin pohjoispuolelta, Lehtojärveltä & Pohjois-Norjasta, Jäämeren tuntumasta, kulmaGalleriassa, ma–pe 12–18, la–su 12–16.

KANSALLISMAISEMA, Rosa Liksomin näyttelyssä maalauksia, valokuvia & Finlandia-filmi 6.7. asti galleria Krista Mikkolassa, ti–pe 12–17, la 13–16.

JOUNI VILJAKAINEN, piirroksia & eläviä kuvia 25.6.–13.7. galleria Jangvassa, ti–pe 11–19, la–su 11–17.

Nurmijärvi JUHLAKULTTUURI, Vesa Hjortin maalauksia biletyksestä vapauden ilmentymänä & pakkomielteenä, hauskanpitämisenä & riippuvaisuutena 4.6.–9.8. Nurmijärven kirjastogalleriassa, ma–to 10–20, pe 10–18, la 10–14.

Pukkila ANNA KIISKISEN maalauksia vintissä & MIKA NATRIN veistoksia alakerrassa 4.–29.6. Kohiseva, Keskustie 19, ma–pe 10–17, la–su 10–16.

Tampere LIHAN HAARNISKA, Katariina Katlan tutkielmia seksuaalisuudesta 14.6. Bukra-galleriassa, Bukra-kirjakaupan alakerrassa, ma–pe 11–18, la 11–16.

IN WOOD, Kalle Mustosen puuveistokset Kadonneille & Dream of Balance 22.6. asti galleria Huoltamolla, avoin ikkunanäyttely, Suvantokatu 4.

Turku IN MY HOME TOWN, Anna Frömanin vesiväritöitä 19.6. asti B-galleriassa, ti–pe 14–18, la–su 12–16.

VALOKUVA

Helsinki Irti arjesta, Ulla-Mari Lindströmin valokuvia 27.6. asti galleria Hippolytessä & Pieniä tiloja, Kirsi Tiittasen teoksia 27.6. asti galleria Hippolyte Studiossa, ti–pe 12–17,

LUMO, Pira Cousinin valokuvia Helsingin luonnon monimuotoisuudesta 29.6. asti Harakan saarella, valokuvataiteilija Pira Cousin on kuvannut Helsingin luontoa näyttelyä varten keväästä 2007 alkaen, näyttely on osa Helsingin kaupungin ympäristökeskuksen luonnon monimuotoisuushanketta, Harakan saaren kasematti 4, ma–pe 10–17, la–su 12–16.

SHOCK CULTURE, Randa Mirzanin valokuvia sodan runnomasta Libanonista 22.6. asti Suomen valokuvataiteen museon Projekti-tilassa, ti–su 11–18.

JOTAIN ON TAPAHTUNUT, Markus Jokelan kuvareportaaseja, reportaasi kertoo tapahtumista & ilmiöistä monin eri kuvin, sen yksittäiset kuvat avautuvat ehkä vasta pidemmän tarkastelun jälkeen, Jotain on tapahtunut -näyttely esittelee Jokelan kuvareportaaseja Irakin sodan alusta, tsunamin vaikutuksista Sri Lankassa, Darfurin pakolaisten elämästä Tšadissa, elämästä Pietarin lähiöistä & eri puolilla Yhdysvaltoja & NEW GENERATION – KUVAJOURNALISMIN NUORET NÄKIJÄT, alle 35-vuotiaiden kuvajournalistien reportaaseja & yksittäisiä kuvia 24.8. asti Suomen valokuvataiteen museossa, ti–su 11–18.

Oulu BILLY O., CHERYL & MIE – Archaeology of New York, Jaakko Heikkilän teoksia 22.6. asti Pohjoisen valokuvakeskuksen Rantagalleriassa, joka päivä 10–20.

ASYLON – KOSTEAA VALOA, Päivi Setälän kuvia kasvihuoneesta, josta tuli mielisairaala, 22.6. asti Pohjoisen valokuvakeskuksen Kummigalleriassa, joka päivä 10–20.

Voimakalenterissa julkaistaan tietoja tapahtumista, kursseista, teatteri- & tanssiesityksistä, musiikkitapahtumista & näyttelyistä. Seuraava Voima ilmestyy 30.6. ja on jakelussa heinä-elokuun. Tietoja seuraavaan kalenteriin otetaan torstaihin 19.6. kello 12 asti voima(a)voima.fi. Voima päättää tietojen julkaisusta.

Toimittanut: Hannele Huhtala

Kommentoi Facebookissa
Seurakuntavaalit 2018
Helsinki liikkuu