Voimakalenteri

Rientoja lokakuulle!

TOIMINTA

4.10. MUISTA ELÄINYSTÄVIÄ KANSAINVÄLISENÄ ELÄINTENPÄIVÄNÄ, Hesy & Vantaan Jumbon Citymarket järjestävät yhteisen tempauksen, jolla kerätään ruokaa kodittomille eläimille, tule Citymarketin lemmikkiosastolle kello 11–18 juttelemaan eläinsuojelusta & Helsingin eläinsuojeluyhdistyksen toiminnasta, Vantaanportinkatu 3, kello 15–18 paikalla on taputeltavana elokuvasta tuttu Myrsky-koira isäntänsä, ohjaaja Marko Rauhalan kanssa, paikalla on myös Hesyn auto, johon asiakkaiden toivotaan lahjoittavan ruokaa ja tarvikkeita kodittomille eläimille, Jumbon Citymarket on luvannut kymmenen prosenttia lemmikkiosaston päivän myynnistä kodittomille eläimille. Lisäksi Hesyllä on kirjamyyntitapahtuma Helsingin keskustassa, Lasipalatsin kulmalla kello 11–17.

5.10. KASVISKEKKERIT kutsuvat tutustumaan kasvisruuan monipuoliseen maailmaan, vegaaninen ruoka on muutakin kuin ituja ja porkkanoita, ja nyt se on mahdollista testata itse – täysin veloituksetta, maistuvia kasvisruokia tarjoillaan Helsingin Uudella ylioppilastalolla kello 14.

7.10. KYNTTILÄMIELENOSOITUS ANNA POLITKOVSKAJAN MUISTOLLE, Helsingissä Venäjän Suurlähetystön edustalla, Tehtaankatu 1, kello 18.30.

15.10. OMAISHOITAJIEN VOIMAT ÄÄRIRAJOILLA – MITEN KÄY ”HYVINVOINTIVALTION”? Mielenosoitus Helsingissä Eduskuntatalon edessä kello 12–12.30, asiasta on tehty vetoomus, jonka voi allekirjoittaa osoitteessa www.adressit.com/omaishoitoperheet.

Kellokoski RAUHAN JA KEHITYKSEN TOIMINTAPÄIVÄT, I & II OSA, draama- ja osallistavia menetelmiä kansainvälisyyskasvatukseen, 18.–19.10. Itämerikeskuksessa, Rauhakoulun kurssille haetaan helsinkiläisiä & turkulaisia kansainvälisyyskasvatuksesta, rauhankulttuurista ja draamakasvatuksesta kiinnostuneita henkilöitä, jotka olisivat halukkaita toimimaan lasten & nuorten kanssa, kurssi sopii myös niille, jotka haluavat uusia ideoita omaan kasvatustyöhönsä, kuljetus Helsingistä, ilmoittautuminen rauhankoulu(a)rauhanliitto.fi, www.rauhanliitto.fi/rauhankoulu.

TAPAHTUMAT

5.10. PERINTEISET ELIAS-KOULUN MIKKELIN MARKKINAT, syksyn herkkuja, satotuotteita, ruokabuffet, kakkukahvila, ongintaa, arpajaiset, kirpputori, puuhanurkka lapsille, ihania hyvän olon hoitoja kello 11–15, Helsingin Elias-koululla, Ehrensvärdintie 31–35.

6.10. KIRPPUTORI, Suomen Kansallisteatterin puvuston Pienen näyttämön lämpiossä kello 15–20.

8.10. INFOILTA, nuorten (18–30-vuotiaiden) vapaaehtoistyömahdollisuuksista maailmalla, Maailmanvaihto ry:n tapaaminen Helsingin Caisassa, Kokoustila 2, kello 18–20.

16.10. KALLION KÄVELYFESTIVAALI, kierros työväen Helsingin Hakaniemessä, lähtö Työväentalolta, Paasivuorenkatu 5 A, oppaana historiantutkija Tero Tuomisto, järjestää Kallion Kulttuuriverkosto & Kohtaamispaikka Myötämäki.

22.10. LUZ ESTHELA CASTRON Suomen-vierailun kunniaksi Amnesty järjestää yleisöillan, tilaisuudessa Rafael Monteron ohjaama elokuva Preguntas sin respuesta, joka kertoo meksikolaisessa Juárezin kaupungissa tapahtuneista naisten murhista & katoamisista, elokuvan jälkeen yleisöllä on mahdollisuus keskustella meksikolaisen ihmisoikeusaktivisti Luz Esthela Castron kanssa, elokuva K-18, englanninkielinen tekstitys, Helsingin Kino Engelissä, kello 18–21.

Turku ELÄVÄ KUVA? -elokuvatietovisa, juontajana Sakari Lehtonen Bar Bristolissa, Hämeenkatu 16, torstaisin 30.10, 27.11 & 18.12. kello 19.

KESKUSTELUT & SEMINAARIT

4.10. MOZAMBIQUE – sodanjälkeisen menestystarinan tilintarkastus, seminaari etsii laveampia näkökulmia kehityksen & hyvinvoinnin edellytyksiin, riittääkö rauhaa köyhyyden poistamiseksi? Seminaarin pääalustaja on tutkija & toimittaja Joseph Hanlon, joka otsikolla Donor myths about Mozambique – reality check and the magical MDG purkaa osaltaan kuvaa Mosambikista kehitysyhteistyön menestystarinana, keskustelemassa Liisa Laakso, Laura Torvinen & Pedro Comissário, keskustelua johtaa Mika Rönkkö, seminaari on englanninkielinen, Helsingin Pasilan Rauhanasemalla kello 13–17.

6.10. MITÄ KAUHAJOKI OPETTAA? Maanantaiklubilla keskustelemassa lasten- ja nuorisopsykiatri Pirkko Turpeinen-Saari & psykologi Emmi Tuomi, lisäksi musiikkiesityksiä, klubin vetäjinä Irene Auer & Yrjö Hakanen, Helsingin ravintola Milenka, Haapaniemenkatu 3-5, kello 19.

9.10. SEMINAARI JON FOSSEN DRAMATIIKASTA, norjalainen Jon Fosse on maailman esitetyimpiä nykydramaatikkoja, Klockriketeaternin järjestämä luento Helsingin yliopiston päärakennuksessa kello 10–16. RUOTSI SUOMESSA, SUOMI RUOTSISSA, luennoimassa Mirja Saari aiheesta Vuoden 1809 kielitilanteesta nykyaikaan & toinen luennoitsija Leena Huss, Uppsala universitet: Onko suomella mahdollisuuksia Ruotsissa? Suomen & Ruotsin kohtalonyhteys, Studia generalia -luentosarja Helsingin yliopistossa Porthanian luentosalissa PI, Yliopistonkatu 3, torstaisin kello 17–19. TYÖVÄENLIIKKEEN KIRJASTON PUHUJASEURA, Tommi Uschanov, Outi Alanko-Kahiluoto, Lauri Holappa & Ruurik Holm kertovat & keskustelevat kirjoista ”Mikä vasemmistoa vaivaa” & ”Puolueiden kriisi – Puolueet & uusliberalismi: Mitä on tehtävä?”, illan isäntänä on toimittaja Hannu Taanila, Helsingin Työväenliikkeen kirjasto kello 18–20.

16.10. ITSENÄINEN VAI ALAMAINEN, luennoimassa Riitta Hjerppe aiheesta Venäjä-yhteys vauhditti Suomen teollistumista & toinen luennoitsija Bo Lönnqvist: Muodostuiko Suomelle identiteettiä? Suomen & Ruotsin kohtalonyhteys, Studia generalia -luentosarja Helsingin yliopistossa Porthanian luentosalissa PI, Yliopistonkatu 3, torstaisin kello 17–19.

18.10. MITÄ ON ONNELLISUUS? Lama Ole Nydahl Suomessa 18.–19.10. Suomen Timanttipolku-buddhalaisuuden 10-vuotisjuhlavuosi, yleisöluento buddhalaisuudesta Tampereen Ylioppilasteatterissa, Itsenäisyydenkatu 12–14, kello 18. Yleisöluento myös 19.10. Helsingin Vanhalla kello 18.

23.10. KATKESIVATKO JUURET? Luennoimassa Thomas Wilhelmsson aiheesta Oikeusperhe & epäidenttiset kaksoset & toinen luennoitsija Seppo Honkapohja: Kauanko pohjoismainen hyvinvointimalli kestää? Suomen & Ruotsin kohtalonyhteys, Studia generalia -luentosarja Helsingin yliopistossa Porthanian luentosalissa PI, Yliopistonkatu 3, torstaisin kello 17–19.

30.10. SUOMEN & RUOTSIN KOHTALONYHTEYS 2000-LUVULLA, Krister Wahlbäck: En svensk synvinkel & Jaakko Iloniemi: suomalainen näkökulma, Suomen & Ruotsin kohtalonyhteys, Studia generalia -luentosarja Helsingin yliopistossa Porthanian luentosalissa PI, Yliopistonkatu 3, kello 17–19.

ELOKUVAT

17.10. SEITSEMÄN SAMURAITA, filosofi Juha Olavinen alustaa Akira Kurosawan ohjaaman elokuvan kello 18, tekstitys suomeksi, Kino Kaiku Helsingin Malmitalossa.

Helsinki BALKAN-ELOKUVAFESTIVAALI 11.–12.10. dokumenttielokuvat & fiktiot kertovat tarinoita Balkanin ihmisten arjesta, siirtolaisuudesta ja pakolaisuudesta, sodista ja niistä selviytymisestä, festivaalin aikana järjestettävä seminaari tarjoaa ajankohtaista ja monipuolista tietoa rankaisemattomuuden problematiikasta Balkanilla, elokuvissa on englanninkielinen tekstitys, http://balkanfilmfestival.dk/suomi .

Turku ETNIA-ELOKUVAFESTIVAALI 9.–12.10., festivaalilla vieraana kurdiohjaaja, käsikirjoittaja & tuottaja Bahman Ghobadi, festivaaleilla esitetään hänen kaksi palkittua elokuvaansa Half Moon (2006) & Turtles Can Fly (2004), näytökset ML Media Liv ab:n elokuvateatterissa Humalistonkadulla, www.etnia.fi/eff/eff2008.

VARJOSARJA, Kinokoplan pääsarjan lisäksi esitettävä erillinen, pienimuotoisempi ilmaiselokuvasarja, 14.10. François Truffaut: 400 kepposta (Ranska 1959 / DVD), 21.10. François Truffaut: Varastettuja suudelmia (Ranska 1968 / DVD), 28.10 François Truffaut: Nuoripari (Ranska 1970 / DVD), 4.11. François Truffaut: Rakkaus karkuteillä (Ranska 1979 / DVD), 11.11. Jacques Demy: Rochefordin tytöt (Ranska 1967 / DVD), 18.11. Eric Rohmer: Yöni Maudin luona (Ranska 1969 / DVD), 25.11. Rainer Werner Fassbinder: In a Year of Thirteen Moons (Länsi-Saksa 1978 / DVD), 2.12. F.W. Murnau: Faust (Saksa 1926 / 16 mm), 9.12. Fritz Lang: Das Testament des Dr. Mabuse (Saksa 1933 / 16 mm) & 16.12. Jean-Marie Straub & Danièle Huillet: Chronik der Anna Magdalena Bach (Länsi-Saksa, Italia 1968 / 16 mm), näytökset tiistaisin kello 18 Turun yliopiston tiloissa, luentosali Publicum 3, Assistentinkatu 5.

KIRJALLISUUS

4.10. KIRJAMESSUJEN JATKOJEN ETKOT, Siamese Drummers, Klappkompaniet & Jim Landon Turun Kirjakahvilassa kello 19.

14.10. LYYRINEN JUHLAILTA, Lassi Nummi 80 vuotta, runoilijaa haastattelee kirjallisuustoimittaja Satu Koskimies, runoklubi Helsingin Villa Kivessä kello 18.

30.10. KIRJAILIJAVIERAANA JOHANNA VENHO, kirjailijatapaaminen Helsingin Vuotalon Kahvila Pokkarissa, Mosaiikkitori 2, keskustelua johdattelee Jani Saxell, kello 18–19.30.

Helsinki HELSINGIN KIRJAMESSUT 23.–26.10. Helsingin Messukeskuksessa, www.finnexpo.fi/kirja.

TANSSI & PERFORMANSSI

4.10. ULRIKAN LAULUT & TANSSIT, dramatisoitu musiikkiretki 1700-luvun kartanoihin, esiintymässä Sari Savunen (laulu) & Seurasaaren kansantanssijat, Varpu Heinosen koreografia & Jere Jäppisen ohjaus Helsingin Kanneltalossa kello 16.

17.10. BOOGALUMBIA! Sami Henrik Haapalan 10-vuotisklubbailun juhlaklubi, ohjelmistossa lyhytelokuvia & Sami Henrik Haapalan kello 22 esittämä lyhyt spoken word -esitys, levyjä soittavat Soulmate, j-needle & Urso Branco, joista viimeiseltä kuullaan syntymäpäivien kunniaksi erikoissetti 60- & 70-luvun eroottisten elokuvien soundtrackeja Oulun Never Grow Oldissa.

Helsinki THE TALKING TREE, koreografi Erna Omarsdottirin esitys ensi-illassa 2.10. kello 19 Zodiakissa, Kaapelitehtaan Uuden tanssin keskuksessa.

VIITA, Ervi Sirénin koreografia Kaapelitehtaan Zodiakissa, Uuden tanssin keskuksessa, esitykset 6., 7. & 8.10. kello 19.

TEURAAKSI KASVATETTU, tuomittu katoamaan, määrätty hiljaisuuteen ja julistettu olemattomuuteen, esitys asiasta, josta ei ole mitään sanottavaa, nähtävää eikä tiedettävää, tanssi- ja teatteripedagogiikan laitoksen opiskelijoiden unohtumaton teatterielämys ensi-illassa 7.10. kello 19 Teatterikorkeakoulun Studio 3:ssa, muut esitykset 9., 21., 22. & 24.10. kello 19 & 10.10. kello 15.

Tampere HYPER/STILL, kaunis & herkkä nykytanssiteos muistamisesta, koreografia Helena Franzén, 1. & 3.10. tanssiteatteri MD:n Hällä-näyttämöllä kello 19.

VOIMATUS, sooloteos aggression voimaannuttavasta vaikutuksesta, koreografia Anniina Kumpuniemi, ensi-ilta 17.10. kello 19 tanssiteatteri MD:n Hällä-näyttämöllä, samassa illassa parisuhdetta luotaava Täysi, toinen esitys 18.10.

SIRKUS

Helsinki 5-3-1 UUDEN JONGLEERAUKSEN FESTIVAALI 17.–19.10. työpajoja ammattilaisille, julkiset esitykset 18.10. Cie Non Nova: Jongleur pas confronde Stoassa kello 19 & 19.10. Ville Walo & Kalle Hakkarainen / WHS: Puun syy Kiasma-teatterissa kello 15.

Jyväskylä ALKEiSTASON AKROBATIAKURSSI, 7–12-vuotiaille, pariakrobatiaa & tolppa-akrobatiaa, kurssi sopii kaikille, ei tarvitse olla erityistä kokemusta, innostus riittää! Edetään osallistujien tason mukaan. Viimeisenä kurssipäivänä valmistellaan pieni esittäjäinen Circus Uusi Maailma -muusikoiden säestämänä, kurssin vetäjinä ovat Circus Uusi Maailman esiintyjät Erika Forsberg & Lotta Roukala, 18.10. kello 17–19, 19.10. kello 11–14 & 26.10. kello 10–14 Valorinteellä, Kyllöläntie 16, ilmoittautuminen 10.10. mennessä loevrouk(a)jyu.fi, 040 507 9067, www.uusimaailma.org.

TEATTERI, STAND UP & IMPROVISAATIO

4.10. HELSINKI MEETING POINT, muusikkojen & tanssijoiden improvisaatiohurjastelu esittelee kolme taiteilijaa, jotka kohtasivat viime kesänä Italiassa kontakti-improvisaatiofestivaaleilla, lavalla Jens Biederman, Giorgio Convertito & Marko Timlin, Helsingin KokoTeatterissa kello 19.

14.10. CHARLIE MURPHY LIVE!, stand up -show Helsingin Kulttuuritalolla.

Helsinki /TEATTERI.NYT, Kiasma-teatterin järjestämä neljäs tapahtuma rikkoo esittävän taiteen rajoja & tarjoaa erilaisia näkökulmia nykyesityksiin, esityspaikat vaihtelevat teatteri- & galleriatiloista hotellihuoneisiin, katso esitykset & esityspaikat: www.kiasma.fi.

ANATOMIA LEAR, Shakespearen Kuningas Learin innoittama aikuisille suunnattu nukketeatteriesitys, joka on lähes sanaton & toimii yli kielirajojen, esitykset 1., 3., 11. & 15.10. kello 19 & 16.10. kello 14 & 19 Diana-näyttämöllä.

JANIS! – ERÄS ROCKLEGENDA, Susanna Haaviston ohjaama teos Janis Joplinista, Apollo-yökerhossa 15., 17., 18., 24., 25. & 31.10. kello 19.

Tampere ROSA LIKSOM: FAMILY AFFAIRS, mustaa huumoria sisältävä perhehelvettinäytelmä, esitys on sallittu yli 15-vuotiaille, Tia Kaleniuksen ohjaus teatteri Pirkassa, Pirkankatu 18, esitykset lauantaisin 11.10.–15.11. kello 18 & sunnuntaisin 12.10.–16.11. kello 17, lippuvaraukset 044 537 6680, www.teatteriporukka.fi.

Suomi LAULUMME, musiikkinäytelmä Laila Kinnusen elämästä, käsikirjoitus & ohjaus Susanna Haavisto, 24.10. Kuopion Musiikkikeskuksessa, 25.10. Oulun Madetojan salissa, 5.11. Tampereen Pakkahuoneella, 6.11. Porin Promenadikeskuksessa, 13.11. Kuusankoski-talossa, 16.11. Lahden Sibeliustalossa, 20.11. Mikkelin Mikaelissa, 30.11. Hämeenlinnan Verkatehtaalla & 10.12. Jyväskylän Paviljongissa.

KURSSIT

Helsinki RAGGA DANCEHALL & NDOMBOLO / COUPÉ DÉCALÉ -intensiivikurssit 19.10. & 9.11. Aleksanterin teatterissa, ilmoittautuminen raggadecale(a)gmail.com, www.raggadancehall.tk.

URHEILU

10.10. SÄHLYTAPAHTUMA, Non Fighting Generation ry järjestää sählytapahtuman Helsingin Myllypuron Arena Centerissä, turnauksessa pelataan väkivallattomuuden puolesta hyvässä hengessä aikuisten & nuorten kesken, mukana turnauksessa on kahdeksan joukkuetta, palkintona on kaikille hyvää mieltä & pieniä muistoja turnaukseen osallistumisesta, turnaus pelataan Arena Centerin Fat Pipe -kentällä, Alakiventie 2, kello 14–18.

FESTARIT

14.10. ELSUROCK 2008 – eläinsuojelua nuotilleen, eläinsuojelua tukevan rokin esiintyjät Scripe, Rain Diary, Silhuetti, The Body, Beat Less & Manzana, Tampereen Klubilla.

Helsinki LAL LAL LAL FESTIVAL 2008, 2.10. Sus & Jakob, Benjamin Franklin, Avarus & Lussu & Pami Lepakkomiehessä & 3.10. Buffle, Kompleksi, Good Band & Kiiskinen Kantiksen kellarissa, pieni kiertue myös 1.10. Turun TVO:lla, 4.10. Jyväskylän Ilokivessä & 5.10. Tampereen Telakalla, katso bändit & ajat www.haamu.com/lallallal/festival.

Tampere MANSEDANSE, elektronisen musiikin & kulttuurin festivaali 9.–12.10., Cylob, DMX Krew & Altern8, klubeja, työpaja & seminaari Telakalla & Klubilla, http://mansedanse.com, tapahtumaan liittyvä näyttely tapahtuman ajan galleria Huoltamossa, avoin ikkunanäyttely osoitteessa Suvantokatu 4.

ROCK, POP, HIPHOP, OPEN MIC

3.10. BLACK MAGIC SIX, BURIED AT LAST & PUSH BUTTON MUSIC, Club Mosaiiikki Helsingin Dubrovnikissa.

4.10. LAULUMALJA OPEN MIC, 15 minuutin esityksiä, jos haluat lavalle, ota järjestäjiin etukäteen yhteys helsinkiopenmic(a)gmail.com, Helsingin Piano Barissa kello 19–23. DAIKINI Seinäjoen Rytmikorjaamolla.

5.10. THEE SILVER MT. ZION Helsingin Tavastialla. DJ FRANCIS & SELEKTONI, Reggae Sundays Helsingin Redrumissa.

9.10. KUUPUU, Arabianrannan kirjaston syyskonsertti kello 19, Helsingin Arabiakeskuksessa. BLACK AURA, Helatorstai-klubi Helsingin Henry’s Pubissa.

10.10. MIKE BELL & THE BELLTONES, RAVE ON & BEETLE CRUSHERS, Snax, Booze & Rocknroll Vol 1, Helsingin Dubrovnikissa. BALLET, DELAY TREES & POUTA Vantaan Vernissassa.

11.10. THE WOMBATS Helsingin Tavastialla.

12.10. KOMPOSTI SOUND, Reggae Sundays Helsingin Redrumissa.

14.10. XIU XIU, Uusi Aalto -klubi Helsingin Tavastialla.

15.10. AUGUST BURNS RED & RITES OF THE YOUTH Helsingin Nosturilla.

16.10. AU PAIR, Helatorstai-klubi Helsingin Henry’s Pubissa. LONDON AFTER MIDNIGHT Helsingin Nosturissa.

19.10. KOMPOSTI & ANDOR, Reggae Sundays Helsingin Redrumissa.

22.10. AIDEN Helsingin Nosturilla.

23.10. HORST, Arabianrannan kirjaston syyskonsertti kello 19, Helsingin Arabiakeskuksessa. MATTHEW JOHN & ALVAR GULLICHSEN + ALVAR, MAKRO & MATTHEW, Helatorstai-klubi Helsingin Henry’s Pubissa. PINTANDWEFALL, I WAS A TEENAGE SATAN WORSHIPPER & JESSE, Lost in Music: Cum on Feel the Noise with GAEA Records Tampereen Yo-talolla.

24.10. UNDERGROUND TALENT, RÖDSÖGÅRDEN, CLIFTON SEXTET, DAIKINI, PIN ION, DIRTY LICKS, KRISTIINA WHEELER, MY FIRST BAND, 45 DEGREE WOMAN, SARA & THE SUN, Lost in Music: Live Nation esittää: Welldone Underground Tampereen Yo-talolla.

25.10. THE DASH, NEW DEADLINE, WIIDAKKO, LIEKKI & JOOSE KESKITALO & KOLMAS MAAILMANPALO, Lost in Music: Nem-Booking 20v! Tampereen Yo-talolla.

26.10. BITTY MCLEAN, PETER HUNNIGALE, SUPERSONIC, KOMPOSTI & VG+, Enrico’s Birthday Bash Helsingin Redrumissa.

27.10. IN FLAMES Helsingin Kaapelitehtaalla.

28.10. KIRA KIRA & SAMI KUKKA Helsingin 6. linjalla.

29.10. SIMPLE PLAN Helsingin Kaapelitehtaalla.

30.10. RITE, Helatorstai-klubi Helsingin Henry’s Pubissa. EGOTRIPPI Porin Bar Kinossa.

31.10. AMY MACDONALD Helsingin Virgin Oilissa. EGOTRIPPI Jämsän Himos-areenaalla.

1.11. SKIN&BONES, Velmu 30 vuotta -klubi Vantaan Vernissassa.

2.11. KOMPOSTI & DJ SELEKTONI, Reggae Sundays Helsingin Redrumissa.

VIIHDE, JAZZ & BLUES

4.10. DELTAHEAD, DAVE ARCARI, DOGBREATH, BLACK RIVER BLUESMAN, BULLFROG BROWN, NIKOLAJ ANDERSEN ONE MAN BAND & L. R. PHOENIX & MR. MO’ HELL, Floathing Cockroach Festival Helsingin Texasissa.

6.10. JOHANNA IIVANAINEN & MARIAN PETRESCU, An Evening with Ella Fitzgerald & Oscar Peterson Helsingin Kanneltalossa kello 19.

16.10. TUOMO PRÄTTÄLÄ, Cafe Louhi -konsertti Espoon kulttuurikeskuksen Louhisalissa.

17.10. RAMON MARONIER – WORLD FLAMENCO! & Oliver Whiteheadin videotaidetta, Cafe Louhi -konsertti Espoon kulttuurikeskuksen Louhisalissa.

21.10. SILLISALAATTIA & HERKKUJA, Suomalainen Torvijousikvartetti, Aale Lindgrenin kuratoima konserttisarja kuvataiteen keskellä Forum Boxissa kello 19.

26.10. AATOSTA, EETOSTA, PAATOSTA & PARODIAA – KOITON LAULU & KITKERÄT NEITSYET Helsingin Kulttuuritalolla.

1.11. ILLAPU, Club Amigosin illassa chileläinen yhtye & keskustelua, Helsingin Aleksanterin teatterissa kello 18.

Lahti KARAOKEN kuudennet MM-kilpailut pidetään Lahti Hallissa 23.–25.10., keskiviikon avajaisillassa esiintymässä Arja Koriseva & Tomi Markkola, perjantaina lavalla Scandinavian Hunks & Frederik, lauantaina sisäilotulitus, jonka jälkeen lavalla Teräsbetoni, yleisö voi laulaa karaokea joka ilta kolmessa karaoketeemabaarissa (suomipop-, classic- ja heavyrock-karaokebaarit).

KIERTUEET

DIRTY FINGERNAILS 8.10. Lahden Torvessa, mukana Jermaine, 9.10. Tampereen Rumassa, 11.10. Helsingin Libertéssä, 16.10. Tammisaaren Santa Fessä, 17.10. Turun Dynamossa, 18.10. Kouvolan taidemuseossa, mukana Tuomari Nurmio, 23.10. Helsingin 6. linjalla, mukana Aluminum Babe & 24.10. Tampereen Telakalla.

HANOI ROCKS 18.10. Helsingin Tavastialla, 25.10. Tampereen Pakkahuoneella & 15.11. Turun Klubilla, Helsingissä & Turussa kaksi keikkaa illassa, ikärajaton & K18.

THE HAUNTED & PATH OF NO RETURN 8.10. Helsingin Tavastialla, 9.10. Tampereen Klubilla & 10.10. Jyväskylän Lutakossa.

THE HELLACOPTERS 8.10. Helsingin Nosturissa, 9.10. Tampereen Pakkahuoneella, 10.10. Turun Caribiassa & 11.10. Helsingin Nosturilla.

JOAN AS POLICE WOMAN 2.11. Helsingin 6. linjalla & 3.11. Tampereen Klubilla.

JOLLY JUMPERS 10.10. Seinäjoen Bar15:ssä, 11.10. Helsingin Semifinalissa, 31.10. Tampereen Vastavirrall, 1.11. Helsingin Libertéssä, 2.11. Oulun 45 Specialissa, 8.11. Kuopion Henry’s Pubissa, 9.11. Joensuun Wanhassa Jokelassa, 14.11. Turun Klubilla, 15.11. Porin Montussa, 12.12. Kouvolan House of Rockissa & 13.12. Helsingin Lepakkomiehessä.

LASTENKONSERTTI

5.10. JYTÄJYRSIJÄT, Skidit Jytää Vantaan Vernissassa kello 13.

19.10. TOHTORI ORFF & HERRA DALCROZE Helsingin Tavastialla kello 13 & 16, ovet avataan tuntia ennen keikkaa.

2.11. KENGURUMEININKI Helsingin Tavastialla kello 13 & 16, ovet avataan tuntia ennen keikkaa.

MUSEOT

Helsinki RAJANTAKAISTA KARJALAA, näyttely kertoo itärajan takana asuvista kansoista & suhteestamme niihin 1900-luvulla, näyttely 4.1. asti Kulttuurien museossa, ti–to 11–20, pe–su 11–18.

Hyvinkää MIKA KARHU & HENRY WUORILA-STENBERG, Karhun hiilipiirroksia & Wuorila-Stenbergin maalauksia 19.10. asti & ROSKAVIIKOT – TAIDETTA KIERRÄTYSMATERIAALEISTA, 10 nykytaitelijan teoksia 16.11. asti Hyvinkään taidemuseossa, ti–to 11–18, pe–su 11–17.

Lappeenranta MITKAT SUOMESSA, pietarilainen taiteilijaryhmä esittäytyy 16.11. asti Etelä-Karjalan taidemuseossa, ti–su 11–17.

Turku JÄLJILLÄ, Turun Taidegraafikoiden 75-vuotisjuhlanäyttely 25.1. asti Turun taidemuseossa & MIIKKA VASKOLAN maalauksia 2.11. asti Turun taidemuseon Studiossa, ti–pe 11–19, la–su 11–17.

GALLERIAT

Helsinki RANTAKASARMI & 8 KOKELASTA, Kuvataideakatemian kandidaatteja, mukana taiteilijat Arvid Hedin, Henni Kitti, Heini Partanen, Meri Peura, Olli Piippo, Jarkko Räsänen, Nestori Syrjälä & Aamu Tikkanen 19.10. asti galleria Rantakasarmissa, ti–to 12.30–18, pe–su 11.30–16.

KAKSI MULLE, EI MITÄÄN SULLE, Emilia Ukkosen huoneentauluja 19.10. asti galleria Alkovissa, Helsinginkatu 19, ympäri vuorokauden auki oleva ikkunanäyttely.

KUORMAKIRJOJA, Riitta Åkerstedtin maalauksia & 10000 VUOTTA MYÖHEMMIN, Harri Syrjäsen koruja 30.9.–18.10. & AURINKOLAIVA, Riikka Juvosen maalauksia 21.10.–8.11. Laterna Magican galleriassa, ma–pe 11–17, la 11–15.

ALL YOU CAN EAT BUFFET, Jyrki Riekin maalauksia & installaatioita 4.–19.10. Kluuvin galleriassa, ti–la 11–17, su 12–16.

00130RYHMÄ OSA 4: *****, Jonna Johanssonin, Suvi Parillan, Roope Aholan, Hannu Korpisen, Juan Kasarin & John Philip Mäkisen teoksia 9.–25.10. Kanneltalon Galleriassa, ma–to 9–20, pe 9–18, la 10–16.

HENKI, Ingrid Ungin, Iina Kuusimäen & Katja Tukiaisen maalauksia, valokuvia & videoita 9.–26.10. galleria Jangvassa, ti–pe 11–19, la–su 11–17.

Tampere SUNNUNTAI-ILTA, Saara-Maria Karirannan veistosinstallaatiot 5.10. asti galleria Huoltamossa, näyttely esillä ikkunanäyttelynä ympäri vuorokauden.

PIMEÄ TALO, maalauksia, veistoksia, grafiikkaa, videoita & esityksiä, mukana taiteilijat Mikko Karvinen, Pentti Otto Koskinen, Antti Majava, Maija Saksman, Tellervo Viitaniemi, Leena Virtanen & Pentti Aitta, näyttely 12.10. asti osoitteessa Peltokatu 33 as 3, pe–su 12–18.

Turku MISSÄ ON JATKOT, Camilla Vuorenmaan teoksia 12.10. asti galleria Titanikissa, ti–pe 12–18, la–su 12–16.

KERROSTUMIA, Virpi Jussilan näyttely 2.–30.10. Kirjakahvilassa, ma–to 11–19, pe 11–21.

ATAP ALIS – From the Eyebrow Up, indonesialaisia puupiirroksia, näytteillä on puupiirroksia 12 taiteilijalta 4.–24.10. B-galleriassa, ti–pe 14–18, la–su 12–16.

VALOKUVAT

Espoo INTERIORE, Kaija Mäenpään valokuvasarja ladoista & valokuva kirkkotilasta 12.10. asti galleria Aarnissa, ti, pe–su 11–18, ke–to 11–20.

TAVOITTELE UNELMAA, nuorille & koululaisille suunnattu näyttely kertoo kuvin & tarinoin kahdeksan eri kehitysmaissa elävän nuoren elämästä, heidän unelmistaan & keinoistaan selviytyä vaikeuksista, 12.10. asti Villa Elfvikin luontotalossa, Laajalahdessa, ma–pe 9–16, la–su 10–16.

Helsinki BACKLIGHT 2008 -VALOKUVATAPAHTUMA, Bohnhof & Weinert – Anja Bohnhof, Karen Weinert, Frauke Thielking & Iikka Tolonen 27.10. asti Goethe-instituutissa, ma–to 12–18, pe 12–16.

KAIKKI OLI TÄYDELLISTÄ, Kaija Papun valokuvia 3.–19.10. Galleri Sinnessä, ti–su 11–17.

KARI ELORANNAN valokuvia 21.10.–8.11. Laterna Magican galleriassa, ma–pe 11–17, la 11–15.

Oulu BACKLIGHT 2008 -VALOKUVATAPAHTUMA, Tickle Attack Oulu -näyttelykokonaisuus 2.11. asti Valvegalleriassa, joka päivä 10–20, 2.11. asti Pohjoisen valokuvakeskuksen Rantagalleriassa, joka päivä 10–20 & Veronica Dell’Agostino 2.11. asti galleria 5:ssä, ke–pe 12–18, la–su 12–16.

Pori BACKLIGHT 2008 -VALOKUVATAPAHTUMA, 10.10.–16.11. Porin taidemuseon Mediapistessä, ti–su 11–18, ke 11–20.

Tampere BACKLIGHT 2008 -VALOKUVATAPAHTUMA, 12.10. asti galleria Rajatilassa, ti–pe 13–18, la–su 12–16, 14.10. asti taidekeskus Mältinrannassa, ma–to 12–18, pe–su 12–16, 9.11. asti taiderakennus TR1:ssä, ti–su 10–18 & 9.11. asti museokeskuksen Vapriikin Koski-salissa, ti, to–su 10–18, ke 11–20.

Valkeakoski BACKLIGHT 2008 -VALOKUVATAPAHTUMA, 9.11. asti Voipaalan taidekeskuksessa, ti–pe 11–17, la–su 12–18.

Voimakalenterissa julkaistaan tietoja tapahtumista, kursseista, teatteri- & tanssiesityksistä, musiikkitapahtumista & näyttelyistä. Seuraava Voima ilmestyy 3.11. ja on jakelussa marraskuun. Tietoja seuraavaan kalenteriin otetaan torstaihin 20.10. kello 12 asti voima(a)voima.fi. Voima päättää tietojen julkaisusta.

Toimittanut: Hannele Huhtala

Kommentoi Facebookissa
Seurakuntavaalit 2018
Helsinki liikkuu