Voimakalenteri

Tapahtumia vielä elokuullekin!

TOIMINTA

1.7. 9/11 – MITÄ TODELLA TAPAHTUI, Heikki Kurttilan esitelmä WTC:n kaksoistornien sortumista lujuusopin näkökulmista & elokuva Loose Change Final Cut, Espoon Kino Tapiolassa kello 18.

Lahti KANSALAISYHTEISKUNTA – Forssasta Kemijärvelle, Lapualta Lahteen, oikeuspoliittinen yhdistys Demla ry:n perinteinen kesäseminaari Lahden kansanopistolla 8.–10.8., mielenkiintoisia näkökulmia & rentoa yhdessäoloa, ilmoittautuminen 14.7. mennessä, www.demla.fi.

TAPAHTUMAT

12.7. KINKYCON, kinkykulttuurista keskusteleva tapahtuma Helsingin Wäiskissä kello 13–18, Kinkycon on kaikille kinky-, BDSM- & fetissikulttuurista kiinnostuneille täysi-ikäisille suunnattu ilmainen päivätapahtuma. Tänä vuonna puheohjelman aiheina ovat BDSM identiteettinä, sadomasokismin kulttuurihistoria & kinkyyden mediakuva. Luvassa on myös paneelikeskustelua BDSM-yhdistysten asemasta, merkityksestä & tulevaisuudesta, www.kinkycon.info.

8.8. TUUSULAN TAITEIDEN YÖ, erityisnäyttely Maailman ihanin tyttö, Miina Savolaisen voimauttavia valokuvia Aleksis Kiven kuolinmökin pihalla, tapahtumia Tuusulan museoissa & ravintoloissa.

Helsinki URB08-FESTIVAALI, kaupunkikulttuurin & urbaanin taiteen tapahtuma 1.–10.8. hip hop -teatterin pioneeri Danny Hoch, Union Suspecten kantaaottava teatteriesitys toisen polven siirtolaisista ja Yiphun Chiemin soolo, joka yhdistää traditionaalista kamputsealaista tanssia & breakdancea, lisäksi kaupungilla liikkuvat itävaltalaisen Willi Dornerin luomat Bodies in Urban Spaces -ihmisveistokset, Vallilan taidepuistossa Ex Vandals -näyttely, elokuvia & klubeja, www.urb.fi.

KASVIS- & TERVEYSRUOKAMESSUT 23.–24.8., tapahtuman miniteemana meditaatio & joogan ruokavalio, luentoja & kokkausnäytöksiä Kaapelitehtaalla, la 9–19, su 8–18, sunnuntaina kello 8 meditaatio & japanilainen aamiainen, http://veggiefestival.net.

Kuortane ULTRAPÄIVÄT, Ultra-lehden järjestämä rajatiedon kesätapahtuma Kuortaneen Urheiluopistolla 3.–6.7. luentoja, työpajoja & esityksiä, www.ultra-lehti.com, (03) 555 8101.

Tampere VEGFEST, työpajoja, tietoiskuja sekä paneelikeskusteluja kasvissyönnistä & veganismista 15.–17.8. Keskustorilla, kasvissyöntiin liittyviä elokuvia Niagarassa & tukikeikka Vastavirralla, tapahtumaan kaivataan vapaaehtoisia työntekijöitä, ilmoittaudu ansken25(a)gmail.com, www.vegfest.net.

LUONTO

16.8. KUUTAMORETKI, opastettu retki Torronsuolla, Tammelassa kello 20–23, retken järjestää Hämeen luontokeskus & retken vetäjänä eräopas Janne Eklund.

31.8. LEPAKKOILTA, lepakkoluento Hämeen luontokeskuksen auditoriossa kello 18.30–20, luennon jälkeen maastoretki lähiympäristössä, retken vetäjänä Emma Kosonen.

ELOKUVAT

Helsinki LYHYTELOKUVIA KANSALLE!, lyhytelokuvien Suomi–Norja-maaottelu 19.–22.8. Punavuoren Ahvenessa, Cafe Caruselissa, Underbarissa & Pivnice Milénkassa, www.elokuvakontakti.fi.

KIRJALLISUUS

6.7. RUNOPIHA, Sirkka Turkka & muita runoilijoita Tampereen Tallipihalla kello 18–21, järjestäjänä Viitapiiri ry.

Helsinki RUNOKUU, poetiikkakonferenssissa paneelikeskustelu suomalaisen runouden, kustantamisen & lukemisen tilasta, Kuutamoklubi 18.8. Tarleena Sammalkorven juontama ohjelma tulee myös Yle Radio 1 -kanavalta & Elävien runoilijoiden ilta 19.8. teemana kokeellinen runous, tapahtumia Lasipalatsin aukiolla, Bio Rexissä & Korjaamon pihalla 16.–22.8. www.runokuu.fi.

Suomi SUOMEN SUOMALAISIN RUNO -KILPA, Kirjakantti-kirjallisuustapahtuman kilpailuun kertyi 229 runoa, äänestä parasta netissä 24.8. asti, kilpailun sivuilla voi seurata viiden suosituimman runon äänikertymää, äänestyksen voittajat julkaistaan Kirjakantin avajaisissa 4. syyskuuta, www.kirjakantti.fi.

TANSSI & PERFORMANSSI

Helsinki TAITEILIJA TEKEE TYÖTÄ, Pentti Aitta työskentelee Kampin Narinkkatorilla, performanssi 5.7. asti, tiistaisin 9–17, ke–la 11–19, esityspäiväkirja Pentti Aitan blogissa www.penttiaitta.com.

JOSSAIN ON JOTAIN, Eeva Muilun koreografia 19.–21.8. Helsingin Alminsalissa, osana Helsingin Juhlaviikkoja.

Pyhäjärvi TÄYDENKUUN TANSSIT, esityksiä, kursseja & Tanssi ja liike työvälineenä -seminaari 22.–26.7. Pyhäjärvellä.

Suomi PARAS PERFORMANSSI, ideanikkarit esiin, metsästämme parantavaa huumoria! Paras idea palkitaan pussillisella euroja! Luo epäkohtia poistava humoristinen performanssi & lähetä parantavia hihitysideoita 15. syyskuuta mennessä Sadankomitealle / Netti-PAXin toimitukselle, poliittisiin esityksiin erikoistunut teatteri Poleemi on lupautunut huumorinystyröillään maistelemaan ideoita, joista maukkaimmat pääsevät teatterilaisten jatkokehitettäviksi – vaikkapa vuorovaikutuksessa idean keksijöiden kanssa, ideat asetetaan (haluttaessa nimettöminä) Netti-PAXin verkkosivuille, www.pax.fi, jossa ne toivottavasti rikastuttavat ensi vuoden aktivistista luovuutta Suomessa, sadankomitea(a)sadankomitea.org, laita otsikoksi ”Performanssi-kilpailuun vastaus”.

SIRKUS

6.7. KUUMU, Circus Uuden Maailman uuden sirkuksen esitys Harjulan kylätalolla, Korpilahden Tikkalassa kello 19, esitykset myös 8. & 13.7. Jyväskylän Valorinteellä, Kyllöläntie 16, 8.7. kello 17 & 13.7. kello 16 & 18.

TEATTERI & IMPROVISAATIO

Helsinki UNDER TIDEN – teatteria devising-menetelmällä, Opuntia on uusi, vapaa teatteriryhmä, joka koostuu kuudesta näyttelijästä: Lidia Bäck, Lina Ekblad, Jessica Grabowsky, Linda Mattsson, Alma Pöysti & Nina Särkimäki, ryhmän ensimmäisen tuotannon ohjaa islantilainen Elín Petersdóttir, esitykset Eläintarhanhuvilalla Linnunlaulussa 30.6. & 2.–6.7. kello 19, www.opuntia.fi.

AJAN PATINAA, VIDEON RATINAA, teatteria, terassia & videonauhaa, KokoTeatterin klubi-iltoja 4., 11., 18. & 25.7. & 1.8. kello 18–24.

HAMLET, Ylioppilasteatterin kesäteatteriesitys, Salla Taskisen ohjaus 1.7.–9.8. Mustikkamaalla kello 19, 13.7. & 3.8. esitykset myös kello 15.

HEPULI, improvisaatioesityksiä Kampin Teerenpelin sisäterassilla kello 18 joka toinen tiistai, improvisaatioryhmä 1. & 29.7. & 26.8. Vinkkeli, 15.7. Ars Peukinen & 12.8. Reactori.

Karstula SIIVOTON JUTTU, Tapio Piiraisen tv-elokuvaan pohjautuva näytelmä, näytelmän dramatisoi & ohjaa Ville Virkkunen. Ensi-illassa 14.7. kello 12, muut esitykset 13.–27.7. Wanhat wehkeet museoalueella, WW-ulkoareena, Erämäentie 362.

Kaustinen TÄMÄ ON JUSSIA! Vesa Tapio Valon sovittama & ohjaama ilosteleva elämänkertomus seitsemästä veljeksestä Kaustisen kansanmusiikkijuhlilla 12.7. kello 18, muut esitykset 13., 14., 18. & 19.7. & Pyhäsalmella Täydenkuun tansseilla 25.7. kello 16 & 20.

Suomi KIHLAUS, Aleksis Kiven komedia & ISÄ TEKEE AINA OIKEIN, H. C. Andersenin satu Jenni Bergiuksen ohjaamana & sovittamana teatteri Pensaan kesäkiertueella, 1.8. asti, kaupunkikohtainen aikataulu www.pensas.org.

Tampere RIKKO, Raunioteatterin kesäisissä esityksissä fyysistä teatteria, kehoja, naamanvääntelyä, san(om)attomuutta, rujoutta, pressuja, tuoleja 30.6., 1. & 3.7. kello 19 & 5.7. kello 16 Pispalan nykytaiteen keskuksessa Hirvitalossa, esitys on ulkona, säänmukainen varustus.

TAMPEREEN TEATTERIKESÄ 4.–10.8. kansainvälisiä & kotimaisia esityksiä Tampereen teattereissa, Keskustorin ohjelmateltassa & Tapahtumien yössä 7.8.

FESTARIT

Harjavalta KARMAROCK, Laika and the Cosmonauts, Reino and the Rhinos & Astrid Swan 26.7. Koulukeskuksen rannassa.

Helsinki PAX 08, Maria Gasolina, Risto, Miss Saana & Missionaires & Atomic Blast 2.–3.8. Alppipuistossa.

SEURASAARI SOI! Anna-Kaisa Liedes, Outi Pulkkinen & Pekko Käppi, kansanmusiikkiviikko 4.–10.8. Seurasaaren ulkomuseossa.

FLOW FESTIVAL, Kings of Convenience, The Roots & Martha Reeves & The Vandellas 15.–17.8. Suvilahdessa.

ELMU 30 V. – KANSANJUHLA ALPPIPUISTOSSA, Marjo Leinonen Undercover, The Micragirls & Pintandwefall 16.–17.8. Alppipuistossa.

Iisalmi SANDELS ROCK, Marjo Leinonen & Viranomaiset, 22-Pistepirkko & Moses Hazy 2.8. Koljonvirran leirintäalueella.

Jyväskylä LUTAKKO LIEKEISSÄ, Anal Thunder, I Walk the Line, Nicole & Sydän sydän 16.8. Lutakossa.

Kainuu & Vienan Karjala SOMMELO, kansanmusiikkitapahtumassa Sari & Mari Kaasinen, Inkeri Simola-Isaksson & Eppu Nuotio, 2.–5.7. Kuhmossa, 2.–3.7. Sotkamossa, 6.7. Suomussalmella, 5.–6.7. Uhtualla & 7.7. Haikolassa, www.runolaulu.fi.

Kaustinen KAUSTINEN FOLK MUSIC FESTIVAL, Angelique Kidjo, Mory Kantè & The Campbell Brothers 12.–20.7. www.kaustinen.net .

Karkkila SUNSET BEACH PARTY, Stalingrad Cowgirls, The Winyls & Mockshot 18.–19.7. Pyhäjärven uimarannalla.

Masala MELU 2008, Electric Monk, Kelo & Röpöskä 19.7. Masalan koulun nurmella, Vanha Hommaksentie 5, kello 13–22.

Mikkeli JURASSIC ROCK, Asa & jätkäjätkät, PMMP & Mikkelin kaupunginorkesteri feat. Kauko Röyhkä 8.–9.8. Visulahdessa.

Pohja FACES-ETNOFESTIVAALI, 1.–3.8. Billnäsin ruukkialueella, alueella myös taidenäyttely, jossa teoksia Tove Janssonilta, Kaisa Lekalta & Kadhim Nwairilta.

BACK TO THE SIXTIES GOES BILLNÄS, The First, Ernos, The Rooster, The Scaffolds ja Jim & The Beatmakers 30.–31.8. Isossa Pajassa, Billnäsissä, www.faces.fi/bts.

Pälkäne AITOON KIRKASTUSJUHLAT, Anna Abreu, Danny & Islanders & Sturm und Drang 5.–7.7. Aitoon kylässä.

Rovaniemi SIMEROCK, Stalingrad Cowgirls, Katri Ylander & Amoc 4.–6.7. Napapiirin Pajakylän näyttelyalueella.

Sotkamo PIPEFEST, Jedi Mind Tricks, Pyhimys & Heikki Kuula 1.–2.8. Vuokatissa.

Turku RUISROCK, Interpol, Primal Scream & Ministry 4.–6.7. Ruissalossa.

DOWN BY THE LAITURI, WASP, Tijuana Taxi & M. A. Numminen & Paula Koivuniemi Turussa, Aurajoen rannalla.

Virrat LAWATANSSIT VIRROILLA, Texas Faggott, Jontti & Shaka & Julma-Henri & Syrjäytyneet 8.–10.8. hiphop- & konemusiikkifestivaali Virroilla.

Äänekoski KEITELEJAZZ, Marjo Leinonen & Viranomaiset, Joona Toivanen Trio & The Courtney Pine Band 23.–26.7. Jazzteltassa, kaupungintalolla & ravintola Tahdissa.

ROCK, POP, PUNK

1.7. DEVOTCHKA Helsingin Tavastialla. KOTOISAT SÄVYT PLAYS THE SOUNDTRACK OF OUR LIVES Oulun 45 Specialissa.

2.7. SOUL-U Oulun 45 Specialissa.

3.7. KOLT, SIXTUS & OXWILL Turun Klubilla.

5.7. 70-LUVUN VIHANNEKSET, BULLSHIT BROTHERS, NIXONIX & THE SHERIFFI, viihderavintola Känkkäränkässä Vuohijärvellä.

6.7. B. F. CLINIC, sunnuntaijamit Oulun 45 Specialissa.

9.7. STELLA Tampereen Yo-talolla.

10.7. BLONDIE Helsingin Kulttuuritalossa. PAPRIKA KORPS, HANNIBAL & SOPPA: PAHAT VIINIT Tampereen Yo-talolla.

11.7. ARTTURI TAIRA (Rubik) & dj, Pitkä kuuma kesä -klubi Helsingin Mbarissa. RETROPOP, JESSE & PINTANDWEFALL Tampereen Yo-talolla.

12.7. VUOKKO HOVATTA, ovet klo 18.30, show 19.30 Tampereen Yo-talolla. RAUTAKANKI Oulun Ykän pubissa.

16.7. ASTRID SWAN, akustinen kesäklubi Helsingin Loosessa. SYDÄN SYDÄN, CANDY CANE & VERILÖYLY, Rabbits Ilsn Records presents Tampereen Yo-talolla.

17.7. SOUTHFORK SOUND MACHINE Oulun 45 Specialissa.

18.7. UNKIND, KOLT, SIXTUS & OXWILL Tampereen Vastavirralla. MY FATE, AIRHEAD & KAMIKAZE JESUS, Freeride goes on stage Tampereen Yo-talolla.

19.7. ISLAJA & SAMUEL MERI, Hey Ho Let’s Folk! -klubi Helsingin Fanny goes to Hollywoodissa. IGNI ET FERRO, KOLT, SIXTUS & OXWULL Helsingin Lepakkomiehessä.

25.7. YUP Rovaniemen Tivolissa.

6.8. UZVA, POSITIVE WAVE & TORIA, Gaia-klubi Helsingin Lepakkomiehessä.

7.8. NEIL YOUNG Helsingin Areenalla.

13.8. CINEMA BIZARRE Helsingin Nosturissa.

15.8. GEEDY PIG Rovaniemen Tivolissa.

16.8. SAMAE KOSKINEN & dj, Pitkä kuuma kesä -klubi Helsingin Mbarissa.

22.8. HELSINGIN TAITEIDEN YÖN ILMAISKONSERTTI, vuoden 1968 rockhelmiä Senaatintorilla.

24.8. ATMOSPHERE Helsingin Tavastialla.

29.8. 70-LUVUN VIHANNEKSET Jyväskylän Lutakossa.

KLUBIT

4.7. HARDER SHADE OF PALE, Techno(a)11 presents, Alex Markachev, Jarkko M, Dovra Yukas, Benn b2b Tuhmatassu, Reinoh Tampereen Yo-talolla.

5.7. KESÄLEIMARIT Tampereen Yo-talolla.

12.7. BIGPOP, dj:t Sami & Riku Tampereen Yo-talolla.

19.7. INDIEDANCE, dj Sami!, Tampereen Yo-talolla.

25.7. ROSKA-CLUB 5V-SYNDET! Kyseenalaista pop-musiikkia ja hassutteluvaatteita! Best dj:t, Tampereen Yo-talolla.

26.7. OK POP, dj:t Antti & guest, Tampereen Yo-talolla.

JAZZ & BLUES

6.7. SÖNDAG JAZZ, MP4 & dj A. Myllykoski & jam session, Helsingin Mbarin terassilla kello 16–02.

10.7 NIKLAS WINTER Helsingin Café Caruselissa kello 19–21.

13.7. SÖNDAG JAZZ, Sara Sayed & dj A. Myllykoski, Helsingin Mbarin terassilla kello 16–02.

17.7 OLLI OJAJÄRVI Helsingin Café Caruselissa kello 19–21.

18.7. DALINDÈO Pori Jazz Festivalissa.

20.7. SÖNDAG JAZZ, Ilmiliekki Quartet & dj A. Myllykoski, Helsingin Mbarin terassilla kello 16–02.

24.7 PETER ASPLUND Helsingin Café Caruselissa kello 19–21.

27.7. SÖNDAG JAZZ, Curare Quartet & dj:t Antti Eerikäinen & A. Myllykoski, Helsingin Mbarin terassilla kello 16–02.

31.7. JAN SIMONS BAND Helsingin Café Caruselissa kello 19–21.

2.8. DALINDÈO Mikkelin Otava Jazzissa.

3.8. SÖNDAG JAZZ, Astro Can Caravan & dj:t Markka & A. Myllykoski, Helsingin Mbarin terassilla kello 16–02.

7.8. TUOMAS KAUPPI plays O. Peterson Helsingin Café Caruselissa kello 19–21.

9.8. TUOMO Sipoon Kalkkiranta Jazzissa.

10.8. SÖNDAG JAZZ, Echosystem & dj A. Myllykoski & jam session, päätösbileet Helsingin Mbarin terassilla kello 16–02.

14.8. TEEMU VIINIKAINEN Helsingin Café Caruselissa kello 19–21.

KIERTUEET

MAD CADDIES 9.7. Tampereen Klubilla, 10.7. Helsingin Nosturissa, 11.7. Turun Klubilla & 12.7. Joensuun Ilosaarirockissa.

MATTIP VS TEETH, SAURUS, Soul Kitchen Club tour 12.7. Helsingin 6. linjalla (+ dj:t Lovroc & Hank Holiday), 16.7. Tampereen Klubilla (+ dj:t Lovroc & Hank Holiday), 17.7. Porin Kinossa (+ dj:t Lovroc, Kiilo & Hesh) & 18.7. Turun Klubilla (+ dj:t Lovroc & Ionik).

SAUL WILLIAMS 6.7. Turun Klubilla, 7.7. Tampereen Klubilla & 8.7. Helsingin Tavastialla.

YMPÄRISTÖTAIDE

Helsinki KIVINOKKA 2008, ympäristötaidenäyttely 28.9. asti Kivinokan alueella, Vanhankaupungin lahdella Kulosaaren & Herttoniemen välissä, kesän aikana yleisölle järjestetään opastettuja luonto- & taideretkiä 6.7. kello 14, 5.8. kello 18, 23.8. kello 14 & 28.9. kello 14, tapaaminen Kivinokan parkkipaikan puomilla.

Saarijärvi VAPAAT KÄDET – ITE, nykykansantaidetta pohjoisessa Keski-Suomessa, näyttelyssä alueen taiteilijoiden teoksia, valokuvia & videoita heistä 7.9. asti Saarijärven museossa, Herajärventie 2, joka päivä 12–19.

MUSEOT

Helsinki SAM VANNI – OPETTAJA & ESIKUVA -näyttely 21.9. asti taidemuseo Meilahdessa, ti–su 11–18.30.

LUMOAVA POSLIINI, venäläistä posliinia Suomen kansallismuseon kokoelmista 31.12. asti Suomen kansallismuseossa, ti–ke 11–20, to–su 11–18.

Inari ILMARI TAPIOLAN SAAMENKÄSITÖITÄ, Tapiolan muotoilemien & koristelemien esineiden muodot & ornamentiikka pohjautuvat perinteiseen saamelaiseen käyttöesineistöön, hänen valmistamansa saamelaispuukot & -leu’ut, kuksat, kaarat & rasiat ovat edelleen kestäviä ja arvostettuja käyttöesineitä, näyttely 5.10. asti Siidassa, Ylä-Lapin luontokeskuksessa, joka päivä 9–20.

Kajaani KIERTOLAISET, näyttely esittelee Kajaanin taidemuseon lainatuimpia teoksia Juhana Blomstedilta, Carolus Enckellilta, Outi Heiskaselta, Tapio Junnollta, Juhani Linnovaaralta, Ulla Rantaselta & Hanna Varikselta 31.8. asti Kajaanin taidemuseossa, su–pe 10–17, ke 10–20.

Kerava KUTSU KAHDELLE, Äärellä-ryhmän kuusi tekstiilitaiteilijaa laajentaa taiteiden välistä vuoropuhelua kutsumalla mukaan kuusi eri alan taiteilijaa, näyttely 31.8. asti Keravan taidemuseossa, ti–su 12–18.

Luoma HVITTRÄSKIN LAPSET, arkkitehti Eero Saarisen & suunnittelija Pipsa Saarisen lapsuusmuistoja, valokuvanäyttely 15.9. asti Hvitträskin taiteilijakodissa, joka päivä 11–18.

Mäntyharju TAIDEKESKUS SALMELAN KESÄNÄYTTELY, kesän 2008 taiteilijoina Eija Hakkola, Reino Hietanen, Anne Hyvönen, Sanna Kauppinen, Jaakko Mattila, Tapani Mikkonen, Alexander Novoselov, Tuomo Rosenlund, Topi Ruotsalainen, Sampsa Sarparanta, Sari Tenni & Sam Vanni, kuvanveistäjät Heikki Häiväoja, Johanna Häiväoja & Olli Mantere sekä graafikko Igor Baranov, näyttelyt 10.8. asti taidekeskus Salmelassa, Mäntyharjuntie 25, joka päivä 11–18.

Tampere RIITA, laaja kantaaottavan taiteen katselmus 17.8. asti Työväenmuseo Werstaalla, ti–su 11–18.

Tornio VUODEN JAZZTAITEILIJA, Pauliina Turakka-Purhosen teoksia 21.9. asti Aineen taidemuseossa, ti–to 11–18, pe–su 11–15.

Turku TUHANSIEN VUOSIEN AJALTA, Harry Kivijärven teoksia koko hänen elämänsä ajalta 21.9. asti Wäinö Aaltosen museossa, ti–su 11–19.

GALLERIAT

Espoo SEPPO HUMMELHOLMIN teoksia 20.7. asti & JARI JULAN teoksia 24.7.–17.8. galleria Aarnissa, WeeGee-talossa, ti, pe–su 11–18, ke–to 11–20.

Helsinki EEVA-MARI HAIKALAN teoksia 6.7. asti Kluuvin galleriassa, ti–la 11–17, su 12–16.

MAKE HOLIDAY; YOUR RYE-STRAW HATS PUT ON, Camilla Pentin teoksia 6.7. asti Napagalleriassa, to–pe 12–18, la–su 12–16.

MAX HARDCORE’S WILD BUNCH, Mira Hautamäen maalauksia 28.7. asti Skattan vankilassa, hotelli Katajanokassa, näyttely nähtävissä ympäri vuorokauden.

VISIBLE SPEECH, Päivi Eskelisen maalauksia & SPEL UTAN DOMARE, Sebastian Snällin installaatio 2.8. asti ravintola Rytmissä, ma–la 11–02.

ANIMAL-korutaidenäyttely tutkii suhdettamme eläimiin yhdentoista korutaiteilijan töiden kautta, 9.8. asti galleria Norsussa, ti, to, pe 11–17, ke 11–20, la 12–16.

HIGH NOON, Gabriele Bachin & Jukka Korkeilan maalauksia & tilateoksia 17.8. asti galleria Kalhama&Piipossa, ma–pe 11–18, la–su 11–16.

PURETUT VEISTOKSET, Totte Mannesin teoksia 3.7.–3.8. galleria Uusitalossa, ti–pe 11–17, la–su 12–16.

KIRSI KIVIVIRRAN, JOHANNA RYTKÖLÄN & TIINA VERÄJÄNKORVAN teoksia 11.7.–3.8. Forum Boxissa, ti–pe 11–17, la–su 12–16.

JOUNI VILJAKAISEN piirroksia & eläviä kuvia 13.7. asti & VINHA PIIKA JA MIEHET, Anja Helmisen multivisio-installaatio 16.7.–3.8. galleria Jangvassa, ti–pe 11–19, la–su 11–17.

ELÄMÄN TARKOITUS, Riitta Forsmanin installaatioita & sekatekniikkateoksia & RIITTA SAHLAN maalauksia 29.7.–16.8. galleria Laterna Magicassa, ma–pe 11–17, la 11–15.

Kuopio MAIRE RUOTSALAISEN akvarelleja 3.7.–3.8. & PUSHKINSAYA 10, pietarilaista nykytaidetta 6.–26.8. galleria Kapriisissa, ma–pe 10–17, la 10–15, su 12–16, pietarilaisen nykytaiteen näyttely myös galleria Carreessa, ke–pe 12–18, la–su 11–16.

Tampere LAURA NISSISEN teoksia 20.7. asti & DAN BEARDIN teoksia 26.7.–17.8. yläkerrassa, HENNA INKISEN teoksia 20.7. asti & JENNI HYVÄRILÄN teoksia 26.7.–17.8. alakerrassa, galleria Rajatila, ti–pe 13–18, la–su 12–16.

VALOKUVAT

Helsinki HETA KUCHKAN KURATOROIMA KESÄNÄYTTELY 2.7.–1.8. galleria Hippolytessä, ma–pe 12–17 & EA VASKON valokuvia 15.8.–7.9. galleria Hippolytessä, ti–pe 12–17, la–su 12–16.

VEERA LIPASTIN valokuvia 15.8.–7.9. Hippolyte Studiossa, ti–pe 12–17, la–su 12–16.

TIMO KORHOSEN valokuvia 29.7.–16.8. galleria Laterna Magicassa, ma–pe 11–17, la 11–15.

Inari VASAN KEVÄT, Inkeri Westin valokuvia porovaatimista & vastasyntyneistä vasoista 10.8. asti Siidassa, Ylä-Lapin luontokeskuksessa, joka päivä 9–20.

Jyväskylä LÄÄNINTAITEILIJAT, valokuvia Juho Karjalaiselta, Marjatta Nuorevalta & Tarja Teräsvuorelta 4.7.–24.8. Jyväskylän taidemuseon Grafiikkakeskuksessa, ti–su 11–18.

Kalajoki KUVIOITA, ONKO NOITA… Anssi Hietaharjun kuvia luonnonmuokkaamista kuvioista 27.7. asti Kalajoen Meriluontokeskuksessa, ti–su 10–18.

Rauma SUOLAISTA LUNTA – elokuvia & kudelmia & TOLPPASET, valokuvia Kaliforniasta, Maarit Suomi-Väänäsen teoksia 7.9. asti Lönnströmin taidemuseon studiossa, ti–to 10–18, pe–ma 12–16.

Tampere MOSKOVAN VÄRIEN KIRJOA, toimittaja Pekka Lehtosen kuvia 13 Moskovan-vuoden ajalta 7.9. asti Lenin-museossa, ma–pe 9–18, la–su 11–16.

Turku TAIDE – VALOKUVA – TERAPIA, näyttelyiden sarja Turussa, Valokuvakeskus Perissä The Crisis Projects 1982–1992 Jo Spencen valokuvia 17.8. asti, Brinkkalan Galleriassa Me Te, Anttila, Leino, Malmivaara & Repo, Nisonen, Romppanen, Ulkuniemi, Vannucchi & Lapila 3.8. asti & Turun pääkirjastossa Enchanted Summertime, Suomen valokuvaterapiayhdistys ry / Hanna Hentinen 31.7. asti.

Ruhtinansalmi TAIGAMETSÄ, valokuvia pohjoisen havumetsävyöhykkeeseen kuuluvista lintu- & nisäkäslajeista 31.8. asti Hossan luontokeskuksessa, 10.8. asti joka päivä 9–22, 11.8. alkaen joka päivä 9–20.

Voimakalenterissa julkaistaan tietoja tapahtumista, kursseista, teatteri- & tanssiesityksistä, musiikkitapahtumista & näyttelyistä. Seuraava Voima ilmestyy 1.9. ja on jakelussa syyskuun. Tietoja seuraavaan kalenteriin otetaan torstaihin 21.8. kello 12 asti voima(a)voima.fi. Voima päättää tietojen julkaisusta.

Toimittanut: Hannele Huhtala

Kommentoi Facebookissa
Migration Comics
Helsinki liikkuu