Voimakalenteri

Tapahtumia lokakuuksi.

TOIMINTA

7.10. ANNA POLITKOVSKAJAN muistopäivänä mielenilmaus Venäjällä murhattujen journalistien & ihmisoikeuspuolustajien tapausten selvittämiseksi Helsingissä Venäjän suurlähetystön edessä kello 18.30.

Tampere ILMASTOKRIISISTÄ ILMASTOTURVAAN -kurssi, 1.10. Yleiskatsaus, 8.10. Luonnollinen ilmastonmuutos & ilmastohistoria, 15.10. Ihmisen aiheuttama ilmastonmuutos & skeptikkojen argumentit, 22.10. Vaarallinen ilmastonmuutos, 29.10. Ilmastonmuutos & teknologia, 5.11. Ilmastonmuutos, kapitalismi & valtiot, 12.11. Ilmastonmuutos & ympäristöjärjestöt, 19.11. Kestävä elämäntapa, 26.11. Ilmastonmuutoksen psykologia & 3.12. Ilmastonmuutos & konfliktit, torstaisin kello 18-20.30 Pispalan kirjastolla, Tahmelankatu 14, tiedustelut: ilmastokurssi(a)riseup.net.

KESKUSTELUT & LUENNOT

5.10. MITÄ KUULUU LÄHI-ITÄÄN? Maanantaiklubilla keskustelemassa kommunististen & työväenpuolueiden kansainvälisestä Palestiinan & Lähi-idän tapaamisesta juuri palannut Juha-Pekka Väisänen & Hamzeh Assaad Palestiinan siirtokuntayhdistyksestä, Helsingin Milenkassa kello 19.

12.10. KULTTUURIN EVOLUUTIOSTA. Kulttuurin evoluutiosta. Elämmekö kulttuurimurroksen keskellä? Tarja Kallio-Tamminen luennoi Tämä ihmisten maailma? -yleisöluentosarjassa, maanantaisin kello 18–20 Helsingin yliopiston Porthanian luentosali P III:ssa.

13.10. KUOLEMA EUROOPAN PORTEILLA, Maailmanpolitiikan Atlaksen julkistamisseminaarissa puhumassa Liisa Laakso, Teivo Teivainen, Elina Hirvonen & Marko Juntunen Helsingin yliopiston päärakennuksessa, auditorio XI, kello 14–16, Ulkopuolisilta pääsy kielletty! -näyttelyn karttoja päärakennuksen 2. kerroksen aulassa, Fabianinkadun puolella.

14.10. ISTUVAN HÄRÄN ELÄMÄ, Riku Hämäläinen luennoi Vapriikin Sitting Bull -näyttelyn
yhteydessä järjestettävässä luentosarjassa kello 18 Tampereella.

16.10. ILMASTONMUUTOS – ONKO SUKUPUOLELLA VÄLIÄ? Seminaari Helsingissä, Eduskuntatalon auditoriossa kello 9–12, ilmoittautuminen: saara.fraktman(a)nytkis.org. LOCAL KNOWLEDGE CLIMATE CHANGE, ADAPTATION & MITIGATION, englanninkielinen seminaari Helsingin Rikhardinkadun kirjastossa kello 10–14, http://shalinry.org/seminars/upcoming-seminars/climate_change/. KRIISI & MARXIN COMEBACK! Toimiva yliopisto -verkoston luento Tampereen yliopiston Linnassa, Väinö Linna -salissa kello 12–17. BUDDHALAISUUS LÄNNESSÄ, lama Ole Nydahl pitää luennon Helsingin Vanhalla, kello 19, luento englanniksi, tulkkaus suomeksi.

19.10. ERILAISET EVOLUUTIOSELITYKSET, Tomi Kokkonen luennoi Tämä ihmisten maailma? -yleisöluentosarjassa, puheenvuoroa kommentoi Jarmo Heinonen, luentosarja maanantaisin kello 18–20 Helsingin yliopiston Porthanian luentosali P III:ssa. TAIDE/POLITIIKKA, Elävien ajattelijoiden klubilla keskustelemassa Teemu Mäki, Katariina Numminen & illan isäntä Voima-lehden Tuomas Rantanen, klubi Espoon kaupunginteatterissa kello 18.30–21.30.

21.10. MYYTTI VILLISTÄ LÄNNESTÄ, Ville Lähde luennoi Filosofian illassa, Yhdysvallat on kulttuurinen moninaisuus, lukuisten paikkojen, kansojen & perinteiden sulatuskattila tai salaattikulho, sillä on historianaan erityislaatuisia ajattelutapoja, mytologioita & filosofioita, joiden tunteminen auttaa ymmärtämään nykyaikaa muuallakin maailmassa, Tampereen kaupungin Pohjois-Amerikan teemavuoteen osallistuen Filosofian illoissa selvitellään, mistä ”Amerikassa” on oikein kysymys, Tampereen Metsossa kello 18–19.30, luentosalissa 1.

26.10. OLIMME KULUTTAJIA. Mitä sen jälkeen? Aleksi Neuvonen luennoi Tämä ihmisten maailma? -yleisöluentosarjassa kello 18–20 Helsingin yliopiston Porthanian luentosali P III:ssa.

28.10. LAKOTA-INTIAANIEN KOLME VUOSISATAA Rani Andersson luennoi Vapriikin Sitting Bull -näyttelyn yhteydessä järjestettävässä luentosarjassa kello 18 Tampereella.

Suomi ILMASTO & KEHITYS -viikko 13.–22.10., Ilmastonmuutos & kehityskysymykset Kööpenhaminaan valmistautuessa -seminaarikiertue 15.–16.10. Jyväskylän yliopistossa, 15.10. kello 10–17 sali C2, Päärakennus & 16.10. Agora Auditorium 3, 16.10. Tampereen yliopistossa kello 10–17 & 19.–20.10. Helsingin yliopiston pienessä juhlasalissa, päärakennuksessa kello 9–16.30, www.sll.fi/ilmastokiertue.

TAPAHTUMAT

10.10. MISTÄ ON MYYTTISET ELÄIMET TEHTY? Bestiarium-työpajassa Vantaan Heurekassa ne saa tehdä itse taiteilija Alexander Reichsteinin luomista hauskoista veistospalasista, joista voi koota myyttisiä eläimiä, Aleksis Kiven päivän kunniaksi järjestetään lapsille työpajoja, joissa tarinoidaan yhdessä myyteistä & hauskoista otuksista, työpaja kestää kaksi tuntia, ilmoittautuminen paikan päällä, ei erillistä sisäänpääsymaksua, osallistumiseen riittää näyttelylippu, kello 11–16. SYYSMYRSKY, Luonto-Liiton kanssa toteutettavassa koko perheen tapahtumassa on toimintarasteja, joissa askarrellaan luonnon materiaaleista & tutustutaan luonnossa liikkumiseen, Vantaan Heurekassa kello 12–17, tapahtuma on maksuton.

11.10. MASTER OF CONCEPTS ´09, Lauri Wuolion filosofinen urheilutapahtuma, jossa filosofit & runoilijat kamppailevat ylivertaisimman keskustelijan arvonimestä Lauri Wuolion keskustelukorttipelillä, joka sisältää sata yhteiskunnallisen keskustelun yleisintä argumenttia & ideaa, pelin kommentaattorit: Tuomas Nevanlinna & Jukka Relander, pelaamassa Juha Hurme, Johanna Sumuvuori, Jarkko Tontti & Karri Kokko Helsingin Kiasmassa kello 15.

24.10. NAISET RAUHAN PUOLESTA 30 VUOTTA, väkivaltakulttuurista rauhankulttuuriin, symposium & illallinen YK:n päivänä kello 14–20 Rauhanasemalla Helsingissä, ohjelmassa esitelmiä & keskustelua muun muassa aiheesta mitä vaikutuksia naisten rauhanliikkeellä on ollut tämän päivän maailmassa? Symposium maksuton, mutta illallisen 10 euroa voi maksaa paikan päällä, ilmoittautuminen 12.10. mennessä lea.launokari(a)nettilinja.fi, (09) 298 1588 tai Kaksosmäki 24, 02400 Kirkkonummi.

Suomi ENERGIANSÄÄSTÖVIIKKO 5.–11.10. teemana valaistus, ota haaste vastaan & katso vinkkejä arkipäivän energiansäästöön, www.energiansaastoviikko.fi.

RADIO

8.10. KUN ELÄMÄ JÄRKKYY, radioterapeutti Ben Furman: Aina on toivoa -sarja YLE Radio Suomessa kello 23.03, lähetykseen voi osallistua puhelimitse 0203 17600, sähköpostitse radioterapeutti(a)yle.fi tai postitse: Radioterapeutti, PL 57, 00024 YLE.

22.10. PSYKOTERAPIA, radioterapeutti Ben Furman: Aina on toivoa -sarja YLE Radio Suomessa kello 23.03.

TANSSI

9.10. KATISKA, RaMa music & movement -ryhmän esitys välineinä laulu, liike & teatteri, nuoret miehet kertovat omaa tarinaansa kello 9.30 & 19 Helsingin Malmitalossa.

Helsinki TUMMA, Liisa Risun koreografiassa lähestytään luonnossa esiintyvää järjestäytymisen & hajoamisen jatkuvaa tanssia rakennetun ja improvisoidun liikkeen kautta, Tumma hakee temaattisia lähtökohtia Samuel Beckettin pienoisromaanista Huonosti nähty huonosti sanottu tihentyen maagiseksi tulkinnaksi elämän & kuoleman vääjäämättömästä kiertokulusta, esitys Uuden tanssin keskuksessa Zodiakissa 3., 6. & 7.10. kello 19 & 4.10. kello 15.

MADFEST – Dance and the City, urbaania liikettä, nykytanssia, liiketeatteria & performanssia 17.10. asti, lähes kolmen viikon ilmaistapahtuma yhdistää nykytanssia, liiketeatteria & klubikulttuuria tapahtumin & performanssein, festivaali levittäytyy erilaisiin kaupunkitiloihin kauppakeskuksista, kaduille & yksityisasuntoihin, eri puolille kaupunkia, www.madtanssimaisterit.fi.

JEALOUS OF A DOG’S VEIN & PAKENEVA RAJA, kaksi butotanssiesitystä, Jealous of a dog’s veinin tanssi & koreografia Akseli Aittomäki, äänisuunnittelu Mikko Putkonen, Pakenevan rajan tanssi & koreografia Minja Mertanen ja Elina Lauttamäki, musiikki Tatu Rönkkö, esitykset teatteri Naamio & höyhenessä 15., 16., 20., 25., 27. & 29.10. kello 19.

Kuopio IHME JUTTU, Marjo Kuuselan koreografia, lennokkaan energinen, liikkeellinen & rytmikäs teos arkipäivän ihmeistä & inhimillisyydestä, ensi-illassa 3.10. kello 19 tanssiteatteri Minimissä, muut esitykset 9.10.–21.11.

TEATTERI

6.10. MEILLÄ ON KAIKILLA SAMA TARINA, Dario Fon & Franca Ramen monologeja, jotka käsittelevät terrorismia, seksiä, äitiyttä & rivosuisia nukkeja, yhdistävä tekijä on äänessä oleva nainen, esitys Tampereen Tukkateatterissa, Tammelan puistokatu 29, kello 19, esitykset myös 11.10. kello 14, 15. & 24.10. kello 19, katsomo on pieni, joten liput kannattaa varata: 041 440 5022 tai lippuvaraukset(a)tukkateatteri.fi.

16.10. TEATTERI VENUS: CLUB VENUS – Kudosklubi, sarja työpajoja & klubimuotoisia esityksiä, joissa tutkitaan esiintyjän & esineen suhdetta erilaisista näkökulmista, Venuksen Max Bremer, Ursula Hallas, Paul Holländer, Åsa Nybo, Marja Silde, Marja Skaffari & Juha Sääski keskittyvät ruumiin & esineen vastavuoroiseen suhteeseen, esineen manipulaatioon, ruumiin tekniikoihin ja tekniikoiden tulostamiseen erilaisina ruumiin, esineen, äänen, liikkeen, musiikin & puheen neuloksina, Helsingin teatteri Universumissa kello 21, 16.10. Club Venus on Teatteri.Nyt-festivaalin päätösklubi.

Helsinki MITÄ? EN YMMÄRRÄ! Tekoteatteri vierailee Universumissa esityksellä ihmisten välisistä kohtaamisista & yhteentörmäyksistä, ensi-ilta 1.10. kello 19, muut esitykset 4., 5., 9. & 12.10. kello 19 & 11.10. kello 16 & 19.

KOSMISK FRUKTAN ELLER EN DAG DÅ BRAD PITT FICK PARANOIA, teater Viirus vierailee Universumissa Arn-Henrik Blomqvistin ohjaamalla näytelmällä, joka kertoo ilmastonmuutoksesta & ympäristöongelmien herättämistä avuttomuudentunteista ihmisissä, esitykset 3., 6., 7., 8., 10. & 14.10 kello 19.

LA VOIX HUMAINE – erään naisen iltapäivä, säveltäjä Francis Poulencin viimeinen ooppera, yksinäytöksinen teos perustuu ranskalaisen surrealistin Jean Cocteaun samannimiseen näytelmään, ensi-ilta 3.10. Kokoteatterissa kello 19, muut esitykset 4.–13.10.

Kontiolahti IDIOTIA – ehdotus esitykseksi, Dostojevskin & Kirjavaisen käsikirjoitus, Rospuutto-ryhmän ensi-ilta 8.10. kello 19 Kontiovaaralla, muut esitykset Pohjois-Karjalan kylätiloissa 9.10.–19.11. kello 19, seuraa paikallista ilmoittelua.

Vantaa HÖLMÖLÄISET, Tikkurilan teatterissa Milja Vojinovicin ohjaama senioriteatteriryhmä Virtuoosien ensi-ilta 10.10. kello 16 Vernissassa, muut esitykset 15.10.–7.11.

ELOKUVA

16.10. EDO TAGLIAVINI alustaa lyhytelokuvansa, elokuvaklubi Kino Kaiun illassa Tagliavinin kolme lyhytelokuvaa & filosofi Juha Olavinen alustaa elokuvan Der Baader Meinhof Komplex & sen elokuvan näytös, ilta K-18, Helsingin Malmitalolla kello 18–21.

22.10. AFRIKAN SYKETTÄ, elokuvia & konsertteja, Helsingin Malmitalossa Heremakono – Waiting for Happiness, Abderrahmane Sissakon ohjaama runollinen & visuaalinen elokuva on liikuttavan humoristinen tutkielma perinteen & kehityksen konfliktista, kello 17.30 & PAPE & KASUMAI, Pape Sarr, Bintou Korhonen & Judith Sodji esittävät perinteistä länsiafrikkalaista laulua, tanssia & musiikkia kello 19.30.

30.10. DIKTATUUREJA & UUSTERRORISMIA, filosofi Juha Olavinen luennoi Kino Kaiun illassa, 1960-luvun yleisen radikalismin piiristä irtaantui myös jyrkempiä & väkivaltaisempia ryhmiä erityisesti Saksassa & Italiassa, vuonna 2008 valmistunut saksalaisen uusterrorismin kehitystä kuvaava Der Bader Meinhof Komplex -elokuva nostaa eurooppalaisen lähimenneisyyden haamut esiin, luennolla selvitetään uusterrorismin taustaa ja sen mahdollisia yhteyksiä saksalaisen & italialaisen diktatuurin vuosiin, Helsingin Malmitalolla kello 18.

Helsinki NIGHT VISIONS, kauhu-, fantasia- & kulttielokuvafestivaali 28.10.–1.11. Maximissa, lauantai- & sunnuntain välisenä yönä elokuvamaraton, www.nightvisions.info.

Turku ETNIA-FILMIFESTIVAALI, teemana Latinalainen Amerikka 8.–11.10. elokuvia & dokumentteja mantereen alkuperäiskansoista, muun muassa Chiapasin alueelta Meksikosta nähdään sikäläisen Promedios-mediaprojektin tuottamia dokumentteja, ruotsalaisdokumentti Blybarnen, joka kertoo ruotsalaisen kaivosyhtiön jätteiden dumppaamisesta Chileen & sen tuhoisista seurauksista paikalliselle väestölle, esitykset ML Media Liv Ab:n teatterissa, Humalistonkatu 8.

Suomi VINOKINO, lesbo- & homoelokuvan festivaalilla queer-elokuvia, kokeellisia kotimaisia & eri kulttuurien kohtaamisia, 23.–25.10. Turun Kino Juliassa, 27.–29.10. Tampereen Niagarassa, 30.10.–1.11. Helsingin Andorrassa, 4.–8.11. Oulun Valveessa & Jyväskylän Ilokivessä, www.vinokino.fi.

BURLESQUE & SIRKUS

31.10. HORROR CABARET, Horror-Fetish-Bondage-Glamour-Burlesque-juhlat, illan aikana mahdollisuus nähdä SM-esityksiä & burleskia, Burlesque Polaire, Miss Ruth Less & sg7, Itty Bitty Tease Cabaret, Hula Pirates Kabaree featuring Parooni, Sally Vanilla, Bent Van Der Bleu, Frank Doggenstein, Kiki Hawaiji & Bettie Blackheart, alakerrassa Dungeon, jonne pääsee vain rekisteröityneiden kinky-yhdistysten jäsenet, muut halukkaat vierailijat SMFR Staffin kanssa ohjatusti, tapahtuma Helsingin ravintolalaiva Wäiskissä kello 20–03.

STAND UP

10.10. J-P PIRINEN & JP KANGAS, Radio 957 Stand up -klubi Tampereen Yo-talolla, ovet kello 18, show kello 19.

KIRJALLISUUS

20.10. LEENA KROHN & TUUVE ARO vieraina Nuoren Voiman Liiton Prosak-illassa, klubi-iltoja vietetään läpi syksyn joka kuun kolmantena tiistaina Helsingin ravintola Dubrovnikissa kello 19–01, jokaisella klubilla kaksi kirjailijaa lukee tekstejään & kertoo niiden taustoista, tilaisuuksiin pääsee narikkamaksun hinnalla.

23.10. POETRY JAM -lavarunousklubi Helsingin Kitchissä.

FESTARIT

Helsinki HELSINKI HIP HOP FESTIVAL, Asa, Az & Cormega 9.–11.10. Gloriassa, Virgin Oilissa, mBarissa, Cubassa & Jenny Woossa.

Tampere LOST IN MUSIC, The Valkyrians, Astrid Swan & Cats On Fire 22.–24.10. Yo-talolla.

KIERTUEET

ANNA JÄRVINEN 28.10. Tampereen Klubilla, 29.10. Turun Klubilla, 30.10. Vaasan Ritzissä & 31.10. Helsingin Korjaamossa.
CRIPPLED BLACK PHOENIX 2.11. Helsingin Nosturissa + Steel Mammoth & 3.11. Turun Klubilla + Radar.
TUOMARI NURMIO & HUNAJALUUT: 30 vuotta valoa kansalle! 2.10. Turun konserttitalossa, 3.10. Lahden Sibeliustalossa, 9.10. Mikkelin Mikaelissa, 10.10. Savonlinnasalissa, 11.10. Tampere-talossa, 15.10. Joensuun Carelia-salissa, 16.10 Kuopion musiikkikeskuksessa, 17.10. Oulun Madetojasalissa, 18.10. Seinäjoen teatterissa, 23.10 Hämeenlinnan Verkatehtaalla & 24.10. Helsingin Kulttuuritalolla.

ROCK, POP, PUNK, RAP

7.10. MESMER & IDOLAE Tampereen Yo-talolla.
13.10. MY VITRIOL & UTOPIUM Helsingin Nosturissa.
14.10. ASTRID SWAN & THE DRUNK LOVERS Helsingin Tavastialla.
15.10. YACHT Helsingin Redrumissa.
16.10. INSOMNIUM, OMNIUM GATHERUM & AXEGRESSOR Tampereen Yo-talolla.
MASSIVE ATTACK & MARTINA TOPLEY BIRD Helsingin Jäähallissa. VANITY INK Hämeenlinnan Suisto-klubilla.
17.10. DAVE LINDHOLM, Solo-klubi – yksin lauteilla Tampereen Yo-talolla.
19.10. STREET DOGS & CIVET Helsingin Nosturissa.
21.10. PORCUPINE TREE & KATATONIA Helsingin Jäähallissa. FREAK KITCHEN & THE DASH Tampereen Yo-talolla.
22.10. MUSE Helsingin Areenalla.
23.10. PATRICK WOLF Helsingin Tavastialla. IDOLAE, Formal Disco Riot Extended dj-setti, vj Izzy Baba & dj Nikola Tesla, Club Bad Ideas Helsingin Bellyssä.
28.10. DOGSAFE Tampereen Yo-talolla.
29.10. SUBSTANCES, THE BITTERLICKS & PHOENIX EFFECT Tampereen Yo-talolla.
30.10. RAP SM FREESTYLE BATTLE 2009, kilpailu Helsingin Nosturissa, livenä Souls of Mischief, RAP SM 2009 After Party Helsingin Café Óperassa. ABSOLUUTTINEN NOLLAPISTE Tampereen Yo-talolla. ASTRID SWAN & THE DRUNK LOVERS Seinäjoen Bar 15:ssä.

JAZZ, VIIHDE, TANSSIT & KLASSINEN

5.10. MARI BOINE Helsingin Savoy-teatterissa.
6.10. EAGLES & BILLY JOEL -konsertti, Vantaan orkesteri, Jore Marjaranta & Kim Lönnholm Vantaan Martinuksessa kello 19.
8.10. UMO & CLUB FOR FIVE Helsingin Savoy-teatterissa.
16.10. RENTUKKA FOLK, kansanmusiikkitapahtumassa Band’o, Inarin Veljet, Alkuperäiskokoonpano, Luopiot & kansantanssiryhmä Isottaret, ravintola Rentukassa, Jyväskylän Kortepohjassa.
24.10. KTU, Kimmo Pohjonen, Trey Gunnin, Pat Masteloton & Robert Frippin Hämeenlinnan Verkatehtaan Vanaja-salissa. STEVE EARLE Helsingin Savoy-teatterissa.

KLUBIT

9.10. FORCE – Episode VI – The Phantom Menace: dj:t Proteus, Sergei Shkuroff, Meke & Zynthexia Tampereen Yo-talolla.
10.10. LEIMARIT, TreSetan bileet Tampereen Yo-talolla.
17.10. PLAUGE presents Off The Hook: Sany Pitbull, Repe Sorsa, Herman Prime, Dalion, Nikola Tesla & videojukka Paula Tampereen Yo-talolla.
31.10. BLACKOUT, Bringing HipHop back to Yo-talo, dj:t Nuori Seppä, Jersey Smooth & Muggsy Tampereen Yo-talolla.

GALLERIAT

Helsinki ALEXANDER LEPÄN teoksia 9.10. asti Liike6:ssa, Fleminginkatu 2, ma–pe 11–18.

VOIKO OLLA TOTTAKAAN – kuvilla kerrottuja tarinoita, Venäjällä ei ole edelleenkään sarjakuvamarkkinoita, näyttelyn venäläistaiteilijat ovat tästä huolimatta onnistuneet kertomaan tarinoita kuvilla, mukana näyttelyssä Oleg Tischenkov, Maria Zaborovskaya, Varvara Pomidor, Alexey Nikitin, Polina Petrushina, Roma Sokolov, Lena Uzhinova & Edik Katyhin & PAINAJAINEN PIETARISSA, Pietarin vuoden 2008 Boomfest-sarjakuvafestivaalilla järjestettiin taidetyöpaja, jossa osallistujat kuvittivat sanattoman tarinan aiheenaan ”painajainen”, työpajan vetäjät Eric Lambe & Thyerri van Hasselt työskentelivät kaksi päivää seitsemän taiteilijan kanssa 11.10. asti Korjaamon baarissa, baarin aukioloaikoina, ma–la 17 alkaen.

REIJO KÄRKKÄISEN kuvia & piirroksia 13.10. asti galleria Jangvassa, ti–pe 11–19, la–su 11–17.

VALO JA PIMEYS, Kristiina Parviaisen, Minja Revonkorven, Aino Ulmasen & Anniina Vainionpään teoksia 18.10. asti galleria Rantakasarmissa, ti–to 12.30–18, pe–su 11.30–16.

PUNAINEN, Maria Mughalin maalauksia 22.10. asti galleria Art Fridassa, Korkeavuorenkatu 25, ke 12–17, to 12–15, pe 12–17, la–su 12–16.

ILJA KARSIKKAAN kuvituksia kirjasta Keksijä Punainen ja hatun varjo 25.10. asti Napa-galleriassa, ke–pe 12–18, la–su 12–16.

STAND STILL, Nyren & Pyramiden -ryhmän näyttely 25.10. asti Muu-galleriassa, ti–pe 12–17, la–su 12–16.

TAPANI MIKKOSEN grafiikkaa 25.10. asti Forum Boxissa, ti–pe 11–17, la–su 12–16.

Oulu MOBILE MOTIVES (195–2566) Renja Leinon teoksia 31.10. asti Pohjoisen valokuvakeskuksen Rantagalleriassa, joka päivä 10–20.

Tampere FOREVER YOUNG, Petri Ala-Maunuksen & Liina Mäki-Patolan teoksia 18.10. asti Pirkanmaan Triennaalin Sputnik-näyttelynä Huoltamo-galleriassa, ikkunanäyttely avoinna ympäri vuorokauden.

SIIPEILIJÄT, Leena Pukin teoksia yläkerrassa & KOTI-ELÄIN, Susanna Aution näyttely alakerrassa 18.10. asti galleria Rajatilassa, ti–pe 13–18, la–su 12–16.

Vantaa SYMBIOOSI, Mika Heinosen veistoksia 7.–25.10. Tikkurilan galleria Gjutarsissa, Vanha Kuninkaalantie 6, ke–pe 12–18, la–su 12–17.

Turku MINNA SJÖHOLMIN maalauksia 18.10. asti galleria Amassa, ti–pe 11–17, la–su 12–16.

KUPLIA, Elina Rädyn sarjakuvia 30.10. asti Kirjakahvilassa, ma–pe 11–19.

MUSEOT

Helsinki KOLME SISARTA, Lena Cronqvistin, Outi Heiskasen & Irina Zatulovskajan teoksia 1.11. asti taidemuseo Meilahdessa, ti–su 11–18.30.

ELIXIR, Pipilotti Ristin intensiiviset visuaaliset universumit 6.12. asti Kiasman viidennessä kerroksessa & RE-, Leena Saarron teoksia 1.11. asti Studio K:ssa, Kiasmassa, ti kello 10–17, ke–pe 10–20.30, la–su 10–18.

Riihimäki KIERRÄTYSTÄ, Suomen Kuvataidejärjestöjen Liiton kierrätys-aiheisen näyttelyn lähtökohtana on ekologisuus & materiaalien uusiutuvuus, kierrätys voi ilmetä teoksissa myös ajatusten, ideoiden & haaveiden kiertona! Monipuolinen näyttely sisältää niin veistoksia, installaatioita, romutaidetta, kollaaseja, maalauksia, valokuvia kuin videotaidetta, mukana on 54 taiteilijaa 29.11. asti Riihimäen taidemuseossa, ti–to 11–18, pe–su 11–17, www.skjl.fi.

Salo FACING CHINA, Kasvokkain Kiinan kanssa, kiinalaista nykytaidetta Fu Ruide -kokoelmasta 8.11. asti Salon taidemuseon Veturitallissa, ti–pe 10–18, la 11–17 & su 11–18, http://facingchina.com/.

Turku TÄMÄ MATKA! Näyttely esittelee suomalaisten & Suomessa työskennelleiden taiteilijoiden niin maantieteellisesti kuin mielikuvituksessaan tekemiä matkoja, näyttely on samalla matka suomalaisen taiteen historiaan, romantiikasta realismiin & symbolismista surrealismiin, sata teosta viideltäkymmeneltä taiteilijalta esillä & AMOUR UNIT DEUX CŒURS, Henry Lönnforsin miniatyyrikokoelma 28.11.2010 asti Turun taidemuseossa, ti–pe 11–19, la–su 11–17.

VALOKUVA- & VIDEOTAIDE

17.10. LINNUNLAULUN KOTIINPALUU, lastentapahtumassa lapset & lapsenmieliset saavat astua sisään taiteilija Milja Viidan luomaan videomaailmaan, jossa suomalaiset & kenialaiset lapset imitoivat uhanalaisten metsälintujen laulua niiden elinympäristössä Vantaan Heurekassa kello 12–18, tapahtuma myös 18.10. kello 10–15.

Helsinki TOINEN TODELLISUUS, Nina Lindforsin valokuvia Kökarista 11.10. asti kaupungintalon Virka-galleriassa, ma–pe 9–19, la–su 11–17.

CIVIL COURAGE, Ville Lenkkerin muotokuvia ihmisistä, jotka ovat läpikäymässä jotain henkilökohtaisesti merkittävää heidän elämässään, valokuvanäyttely 18.10. asti Korjaamohallin galleriassa, joka päivä kello 11–17.

KRUUNUVUORI, Aurora Reinhardin kuvia unohdetuista huviloista 18.10. asti Korjaamon Vaunusalissa, joka päivä klo 11–17 & Studiossa, ma–pe 11–18, la–su 11–17.

VIIMEINEN MATKA, Bridgit Andersonin valokuvaessee huolenpidosta kuoleman jälkeen, 33 mustavalkokuvasta, jotka kuvaavat vainajien hautaan saattamiseen liittyviä toimia & rituaaleja, näyttely 6.1. asti Suomen valokuvataiteen museossa, ti–su 11–18.

Suomi VUODEN LUONTOKUVA, äänestä omaa suosikkiasi yleisöäänestyksessä, voittaja julkistetaan 11.10. Luontokuva-tapahtumassa Helsingin Finlandia-talossa, www.vuodenluontokuva.fi.

Voimakalenterissa julkaistaan tietoja tapahtumista, kursseista, teatteri- & tanssiesityksistä, musiikkitapahtumista & näyttelyistä. Seuraava Voima ilmestyy 2.11. ja on jakelussa marraskuun. Tietoja seuraavaan kalenteriin otetaan maanantaihin 19.10. kello 12 asti voima(a)voima.fi. Voima päättää tietojen julkaisusta.

Toimittanut: Hannele Huhtala

Kommentoi Facebookissa
Seurakuntavaalit 2018
Helsinki liikkuu