voimakalenteri | jatkuvat

voimakalenteri | jatkuvat

KURSSI

Klassisen juutalaisuuden kurssi, Helsingin Evankelinen Opisto, neljänä viikonloppuna 21.1.–5.3., ilmoittautuminen (09) 774 2420, heoinfo@heo.fi tai www.heo.fi/judaistiikka.htm.

KUVA | Helsinki

Gravitest+, Minna Havukaisen valokuvia 10.12.–9.1. valokuvagalleria Hippolytessä, Kalevankatu 18 B, ti–pe 12–17, la–su 12– 16, suljettu 24.–26.12 & 31.12.–1.1.

Joulu tulee, vetää hiljaiseksi, serigrafeja, t-paitoja & valokuvia 27.11.–6.1. galleria Rasiassa, Vaasankatu 7, ma–su 18–20.

A Portrait of Kraziai, Mindaugas Kavaliauskasin valokuvia 13.11.–16.1. Kaapelitehtaan Jukka Male Museossa ma–pe 9–21.

KUVA | Tampere

Äsken, Tampereen ammattikorkeakoulun Taiteen osaston valokuvataiteen erikoistumisopiskelijoiden näyttely 4.12.–2.1. Kehräsaaren valokuvakeskus Nykyajassa, ti–pe 12– 18 & la–su 12–16.

Pois potkitut, Olli Nykäsen valokuvia & Heli Mustosen tekstejä 16.11.–13.3. Työväen keskusmuseossa, Väinö Linnan aukio 8, ti– su 11–18.

KUVA | muu Suomi

Rediscover China, Kiinan kansantasavallan suurlähetystön valokuvanäyttely 4.–20.12. Espoon kulttuurikeskuksessa, Tapiola, Kaupinkalliontie 10, ma–pe 8–21, la 9–18, su 9–15.

Tämän kylän kuvia, Markku Könkkölän valokuvia 16.11.–31.12. Jyväskylän yliopiston päärakennuksessa, arkisin 8–18, paitsi 20.– 31.12. kello 8–16.

Joulun ihme, Pekka Suomäen valokuvia 16.12.–16.1. Jyväskylän galleria Harmoniassa, Hannikaisenkatu 39, ti–su 11–18.

Maailman tärkein, Veikko Kankkusen & Tiina Nuton valokuvia & Big Boyz, Lauri Erikssonin valokuvia 3.12.–23.1. Kuopion Victor Barsokevitsch -valokuvakeskuksessa, Kuninkaankatu 14–16, ti–pe 11–17, ke 11–19 & la– su 11–15.

NÄYTTELY | Helsinki

Poems and Graphics, Marinel Sasarmanin runoja & grafiikkaa 2.–17.12. Caisan Käytävägalleriassa, ma–pe 10–18.

Vapaan taidekoulun II–III vuosikurssin opiskelijoiden joulunäyttely 4.–17.12. Kaapelitehtaalla Vapaan taidekoulun tiloissa, joka päivä 11–17.

Fictitious landscape…, Monika Rechsteinerin & Birthe Zimmermannin videoinstallaatio & tilataideteos 26.11.–19.12. galleria Muussa, Nervanderinkatu 10, ti–pe 12–17, la–su 12–16.

Kaarina Alstan maalauksia 1.–19.12. galleria Dixissä, Uudenmaankatu 19, ti–pe 11– 17, la–su 12–16.

Terike Haapojan teoksia 8.12.–19.12. galleria Huudossa, Laivurinkatu 43, joka päivä 12–18.

Espoo Art 28. vuosinäyttely 7.–22.12. Kaapelitehtaan Valssaamossa, ma–pe 11–18 & la–su 12–16.

Kuningaskunta, Jaakko Vaskon teoksia 23.11.–22.12. galleria Johan S:ssä, Eteläranta 14, ti–pe 11–17, la–su 12–16.

Alku & loppu, Juha Dansonin & Virve Vuolasvirran lasiveistoksia & maalauksia 27.11.– 22.12. Kulmagalleriassa, Agricolankatu 4, ma–pe 9–18, la–su 12–16.

Kakku taiteena, Mari Jarva-Yeon teoksia 7.– 22.12. galleria Myymälä2:ssa, ti–su 12–18.

Happy Endings, Sini Anttila-Rodriguezin maalauksia 1.–23.12. galleria Katariinassa, Kalevankatu 16, ti–pe 11–17, la–su 12–16.

Gemini Muse – nuoret taiteilijat Euroopan museoissa -näyttely 25.11.–31.12. Lasipalatsin näyttelytilassa, Mannerheimintie 22– 24, ti–su 12–18.

Silkille kirjottu – Suzhoun silkkikirjontataidetta 1.–31.12. Kulttuurien museolla, Tennispalatsissa, ti–to 11–20, pe–su 11–18.

Joulun ajan kasveja -näyttely 2.–31.12. kasvitieteellisessä puutarhassa, Kaisaniemenranta 2, ti–su 10–15.

Enkeleitä, keijuja, maahisia & tonttuja, Anja Wählingin paperimassahahmoja 11.–31.12. Kanneltalon galleriassa, Klaneettitie 5, ma– to 9–20, pe 9–18 & la 10–16.

Tupakoinnin lopettamisen ihanuus, julistenäyttely 1.12.–2.1. Kiasman Takahuoneessa, ti 9–17, ke–su 10–20.30.

Akashapushpa – Paimenten piiritanssi, veistoksia, tekstejä, valokuvia & performansseja 8.12.–2.1. galleria Jangvassa, Kalevankatu 18, ti–pe 11–20, la–su 11–17.

Ruiskumestarin talo, kantakaupungin vanhin puutalo 28.11.–5.1., Kristianinkatu 12, su– to 11–16.

5×2 – taideopetuksen juhlanäyttely, lasten & nuorten taideteoksia 8.12.–5.1. Malmitalon galleria & näyttelyparvi, Ala-Malmin tori 1, ma–pe 9–20, la 9–16, 23. & 31.12. & 5.1. 9–16, 24.12. suljettu.

Girls, girls, girls -näyttely 31.12.–5.1. galleria Myymälä2:ssa, ti–su 12–18.

Sosiodesign – Kohtaamisen tilassa -näyttely 3.12.–9.1. Kaapelitehtaan Puristamossa, ma–pe 12–20, la–su 10–18.

Tilassa, Elina Förstin, Tapani Hyypiän, Eeva Kokin & Aila Leppikankaan öljyvärimaalauksia 4.12.–9.1. galleria Rantakasarmissa, Suomenlinna, ma–su 11–17.30.

Kaj Franck -muotoilupalkinto 2004 -näyttely 10.12.–9.1. Design Forumissa, Erottajankatu 7, ma–pe 10–19, la–su 12–18.

Qiao Xiaogangin paperileikkaustaidetta 26.11.–14.1. Dalian Galleryssa, Yrjönkatu 16, ma 11–18, ti–pe 10–18, la 10–15.

Agnes Domken teoksia 5.–16.1. galleria Huudossa, Laivurinkatu 43, joka päivä 12–18.

Cha, esineitä teen nauttimiseen 19.11.– 16.1. Designmuseossa, Korkeavuorenkatu 23, ti 11–20, ke–su 11–18.

Taikurimestari Solmu Mäkelän taika- & sirkusjulisteiden helmiä 10.12.–22.1. Savoy-teatterissa,ma–pe 11–14.30 & 15–18 & tuntia ennen esityksiä.

Austria West, Tirolin & Vorarlbergin uutta arkkitehtuuria 1.12.–23.1. Suomen rakennustaiteen museossa, Kasarminkatu 24, ti, to–su 10–16, ke 10–20.

Värivalot & kärpässieni, Veera Tiaisen maalauksia 11.1.–30.1. galleria Jangvassa, Kalevankatu 18, ti–pe 11–20, la–su 11–17.

Get Real, Beeoff-ryhmän reaaliaikaisia teoksia 12.11.–30.1. Kiasman Kontissa, ti 9–17, ke–su 10–20.30.

Matias Faldbakkenin teoksia 19.–30.1. galleria Huudossa, Laivurinkatu 43, joka päivä 12–18.

In the middle of a movie, Tellervo Kalleisen projekti 5.11.–6.2. Kiasman Studio K:ssa, ti 9–17, ke–su 10–20.30.

Suomen Taiteilijain 110. vuosinäyttely 15.1.– 6.2. Taidehallissa, Nervanderinkatu 3, ti, to, pe 11–18, ke 11–20, la–su 12–17.

Pia Paldaniuksen & Marja Pursiaisen teoksia 15.1.–6.2. galleria Rantakasarmissa, Suomenlinna, ma–su 11–17.30.

Karhun kannoilla – Amurin avannoilla, Juha Pentikäisen elämäntyö Uralin & Siperian kansojen etnografina 23.11.–15.5. Helsingin yliopistomuseossa, Arppeanumissa, Snellmaninkatu 3, ti–pe 11–17, la–su 11–16.

NÄYTTELY | Tampere

Pietarilaista neosymbolismia, Juri Shlykovin maalauksia 10.12.–31.1. Lenin-museossa, Hämeenpuisto 28, ma–pe 9–18, la– su 11–16.

NÄYTTELY | Turku

Women Jazz Well-Being, Sibel Kantolan maalauksia & grafiikkaa 4.–30.12. Kansainvälisellä kohtauspaikalla, Vanha Suurtori 3, arkisin 10–17.

Timo Sailarannan maalauksia 27.11.–3.1. Brinkkalan galleriassa, Vanha Suurtori 7, ti– pe 12–19, la–su 11–17.

Lumen & jään juhlaa, Marja Sunan koruja & veistoksia 19.11.–16.1. Wäinö Aaltosen Studiossa, ti–su 11–19.

NÄYTTELY | muu Suomi

Joulunäyttely 2004, Vantaan taiteilijaseura ry, 8.–30.12. Vantaan galleria Gjutarsissa, Vanha Kuninkaalantie 6, ke–pe 12–18, la–su 12–17.

Virpi Pekkalan tonttuja jouluisissa puuhissa 30.11.–30.12. Espoon taidetalo Pikku-Aurorassa, Järvenperäntie 1–3, ma–pe 9–12 & 13–16.

Valomuotoja, Sini Purhosen kuvataidetta, 26.11.–15.12. & 28.12.–2.1., suljettu 31.12–1.1. Espoon galleria Aarnissa, WeeGee-talo, Ahertajantie 5, ti–pe 11–18, la– su 12–16.

Romusta robotiksi, Think green, Pohjois-Tapiolan koulun näyttely 8.12.–30.1. Espoon Villa Elfvikissä, Elfvikintie 4, ma–pe 9–15 & su 11–16.

Taiteilijat kirjaimia piirtämässä, Suomen kultakauden kirjataidetta 4.12.–13.3. Espoon Gallen-Kallela museossa, Gallen Kallelan tie 27, Tarvaspää, ti–la 10–16 & su 10–17.

Miniprint Finland 2004, pienoisgrafiikan triennaali 5.11.–30.1. Lahden taidemuseossa, ma–pe 10–17, la–su 11–17.

Kymmenen väriä, Hämeenlinnan Taiteilijaseuran uusien jäsenien näyttely 7.12.–8.1. Hämeenlinnan Paperihuoneella, Turuntie 2, suljettu 23.12.–3.1., ti–pe 11–17 & la 11–14.

Kysymyksiä & vastauksia?, kotimaisen & kansainvälisen taiteen ulottuvuuksia Porin taidemuseoon tallentuneina teoksina 1.12.– 30.1. Porin taidemuseon hallissa, Kubismista konkretismiin, Norjan varhaista avantgardea 1.12.–30.1. Porin taidemuseon siivessä & Decorated Evil II, Tom Osmosen tapettikollaaseja 1.12.–30.1. Porin taidemuseon projektihuoneessa, ti–su 11–18.

Muurahaisenpolkuja & harakanvarpaita, pöytäliinoja Suomen käsityön museon kokoelmista 18.12.–6.3. Suomen käsityön museossa, Kauppakatu 25, Jyväskylä, ti–su 11–18.

Ave Maria, Risto Toivasen maalauksia & teoksia 10.12.–9.1. Rauman taidemuseon Verstaassa, ti–to 10–18, pe 10–16 & la– su 11–16.

Sydäntalvi, Ritva Puotilan teoksia 3.12.– 23.1. Lappeenrannan Etelä-Karjalan taidemuseossa, ti–su 11–17.

Kosketa minua, kaunis, Mirka Johanssonin grafiikkaa 1.–22.12. Oulun Neliö-Galleriassa, Pakkahuoneenkatu 21, ti–pe 11–17, la 11–15, su 12–16.

Talven tunnelmia, teoksia Jenny & Antti Wihurin rahaston kokoelmasta & Suomen Kuvataidejärjestöjen Liiton 66. vuosinäyttely 10.12.–23.1. Rovaniemen taidemuseossa, ti–su 12–17.

NÄYTTELY | ulkomaat

Ars Fennica -palkinnonsaajat 1991–2003, 26.11.–10.1. Pietarin Venäläisen taiteen museossa, Marmoripalatsi, ma 10–17, ke– su 10–18.

OOPPERA

Giochino Rossinin La Cenerentola uusintaensi-illassa 17.12. kello 19 Suomen Kansallisoopperassa, muut esitykset 21.12.–20.1.

TAIDE | muu Suomi

Tokio, Taneli Seppälän valoteos 15.11.–9.1. Rauman Taidemuseon Einolan rakennuksen julkisivussa, joka päivä 17–9.

TANSSI | Helsinki

Jenkat, tanssiteatterillinen performanssi Helsingin kaduilla, teatteri Ispinä, ensi-ilta 13.12. Keskuskadun & Aleksin kulmassa kello 14.30, toinen esitys Espan puistossa kello 15, 15.12. Kallion Karhupuistossa, 17.12. Lassilan ostoskeskuksessa, 21.12. Kanneltalon aulassa & 22.12. Kluuvin kävelykadulla, esitykset 14.30 & 15.

Pähkinänsärkijä & Hiirikuningas, Suomen Kansallisooppera, 4.12.–14.1., kello 19.

Metri, uutta tanssia & akrobatiaa, ensi-illassa 15.12. kello 19 Kaapelitehtaan Zodiakissa, muut esitykset 17.12.–16.1.

TANSSI | Tampere

Kolme pientä porsasta 14.–17.12. kello 10 & 15.12. kello 18.30 & 18.12. kello 14 Hällä-näyttämöllä, Hämeenkatu 25.

TAPAHTUMA | Helsinki

Nuorten filosofiatapahtuma 14.–16.1. Paasitornissa, www.nufit.org

The Alternative Party -tietokonetapahtuma 14.–16.1. Gloriassa.

TAPAHTUMA | muu Suomi

Työväen Näyttämöpäivät 28.–30.1. Mikkelin Teatterissa, www.mikkelinseutu.fi/tnp.

TEATTERI | Helsinki

Jääkuvia Kellariteatterissa, Liisankatu 27, 14.–18.12. kello 19.

Mustarastas, Teatterikorkeakoulun esitys Helsingin teatteri PuoliQ:ssa, ensi-ilta 9.12. kello 19, muut esitykset 10.12.–30.12.

Spoonface, ensi-ilta 19.1. Klockriketeaternissa, muut esitykset 20.1.–26.2., www.klockrike.fi.

Push up 1–3, ensi-ilta 10.12. kello 19 Suomen Kansallisteatterin Willensaunassa, muut esitykset 13.12.–27.5.

Poika & Tähti, ensi-ilta 18.1. kello 11 Helsingin kaupunginteatterin pienellä näyttämöllä, lastennäytelmän muut näytökset 19.1.–26.2.

TEATTERI | muu Suomi

Unijuna, kantaesitys 19.11. kello 19, teatteri Pahnanpohjimmaiset, Vakiopaineen teatterisali, Kauppakatu 6, Jyväskylä, muut esitykset 21.11.–16.12.

Kauas pilvet karkaavat, Joensuun kaupunginteatteri vierailu Espoon kulttuurikeskuksen Louhisalissa 25.–27.1. kello 19.

TOIMINTA | Helsinki

Street medics -kurssi, katuensiavun perusteet, Herttoniemen Oranssilla 4.–6.1., joka päivä kello 10–18, lisätiedot & ilmoittautumiset 040 837 9591 / Oona.

FRT-ryhmän perustaminen, naisasialiitto Unionin kurssi feministisen radikaaliterapian perusteet tunteville 21.–23.1. & 4.–6.3. uuden ryhmän perustamiseksi Villa Salinissa, Tiirasaarentie 2, ilmoittautumiset 13.12. mennessä (09) 649 382, kurssisihteeri@n aisunioni.fi

TOIMINTA | muu Suomi

Luonto-Liiton talvipäivät 27.–30.12. Pukkilan Rientolassa Uudellamaalla, teemana ekologinen elämäntapa, ilmoittautumiset 17.12. mennessä Luonto-Liiton Uudenmaan piiriin, (09) 446 313 tai lup@luontoliitto.fi.

MUSIIKKI | Helsinki

Finnish Metal Expo, metallimusiikkitapahtuma 28.–29.1. Kaapelitehtaalla.

MUSIIKKI | muu Suomi

Ylläs Jazz Blues 27.–30.1. Kolarissa, Ylläksen alueen kaikissa ravintoloissa, www.akaslompolo.net/musiikki/jazzblues.

Voima

Kommentoi Facebookissa
Rakkautta ja anarkiaa 2018
Helsinki liikkuu