voimakalenteri | jatkuvat

voimakalenteri | jatkuvat

ELOKUVA

Tshetshenia-filmifestivaali 11.–12.11. Jyväskylässä IT-Dynamon auditoriossa, Piippukatu 2, www.chechnyafilmfestival.org.

Vinokino-lesbo- & homoelokuvafestivaali Turussa 12.–14.11. elokuvateatteri Kino Thaliassa & Helsingissä 18.–21.11. elokuvateatteri Andorrassa & Orionissa.

Oulun kansainvälinen lastenelokuvafestivaali 15.–21.11., elokuvia, seminaareja & työpajoja, www.ouka.fi/lef.

Kettupäivät, uusia suomalaisia lyhyt- & dokumenttielokuvia 23.–28.11. Helsingin elokuvateatteri Andorrassa.

FESTARIT

Lukudraamafestivaali, viisi uutta kotimaista draamatekstiä & -kirjailijaa 6.–7.11. Helsingin KokoTeatterissa, KOM-teatterissa & teatteri Takomossa.

Tee Se Itse -festarit 19.–21.11. Helsingin Oranssilla & Siperiassa, työpajoja, musiikkia, ruokaa, hengailua, myyjäiset/vaihtajaiset & joraamista.

KUVA

Vesi & me, Antti Kolin valokuvia 19.10.– 13.11. Helsingin Savoy-teatterissa, ma–pe 11–14.30 & 15–18 & iltaisin & viikonloppuisin tuntia ennen esityksiä.

Minä en ole ihminen, Ahti Parviaisen videoinstallaatio 29.10.–14.11. Helsingin galleria MUU:ssa, Nervanderinkatu 10, ti–pe 12–17, la–su 12–16.

Shamaanikuvia-näyttelyssä Mihály Hoppálin valokuvia 14.10.–15.11. Turun kulttuurigalleria Kraftissa, Manillassa, Itäinen Rantakatu 64, ti–pe 12–18, la–su 12–16. 8 1/2 –

Fellinin matka, Gideon Bachmannin valokuvanäyttely Helsingin Lasipalatsin Näyttely-tilassa & Bio Rexissä 22.10.– 18.11, ti–su 12–18.

Katariina Filppula, valokuvia & tilateoksia 8.11.–24.11. Hattulan Juteinitalon Vintillä, Kauppatie 3, Parola, ma–pe 12–19 & la 10–15.

Cycles, Ilkka Uimosen valokuvia palestiinalaisten toisesta intifadasta, 8.10.–28.11. Kuopion VB-valokuvakeskuksessa, Kuninkaankatu 14–16, ti, to & pe 11–17, ke 11– 19, la–su 11–15.

Aimo Hyvärisen Ero-videoinstallaatio & Miehen katse -valokuvasarja 11.–28.11. Tampereen Vapriikissa, Veturiaukio 4, Tampellan aukio, ti, to–su 10–18, ke 11–20.

Rauhan Tiloja, Mika Hartikaisen valokuvia 30.10.–5.12. Turun Päiväkodin klubigalleriassa, Kaskenkatu 3, ti–su 20–3.

Kolmen kattaus, Päivi Kososen, Hanna Oksasen & Rosemarie Särkän opinnäytetyöt Turun taideakatemian valokuvauksen osastolta 5.11.–5.12. Turun Valokuvakeskus Perissä, Uudenmaankatu 1, ti–pe 12–19, la– su 11–17.

Lest we forget, the Triumph over Slavery -valokuvanäyttely 23.11.–17.12. Helsingin Caisan galleriassa, joka päivä 10–18.

MUSIIKKI

Nordic Project Jazzliiton kiertueella 4.11. Jyväskylän Jazzbarissa, 5.11. Tampereen Telakalla & 6.11. Kuopion Musiikkikeskuksen Jazzklubilla.

Tampere Jazz Happening 4.–7.11. www.tampere.fi/jazz.

Flirting Finland, ruotsalaisen elektronisen musiikin tapahtuma 5.–7.11. Helsingin galleria Myymälä2:ssa, Uudenmaankatu 23 F, perjantaista kello 18 alkaen.

Ruotsalainen The Supersonic Minds Suomen-kiertueella, mukana .kraka, 5.11. Kuopion Nuorisokeskus, 7.11. Oulun Oulugospelissa, 9.11. Vaasa, 10.11. Turun Downtown, mukana myös Mechanical Monsters & 11.11. Helsingin God’s Gas. Giant Robot 5.11. Rovaniemen Tivolissa, 6.11. Kokkolan West Coast Barissa, 19.11. Porin Bar Kinossa & 20.11. Helsingin Nosturissa.

Ruotsalainen Sahara Hotnights 24.11. Tampereen Klubilla, mukana Zacharius Carls Group, 25.11. Helsingin Nosturissa & 26.11. Oulun 45 Specialissa Silakka-klubilla.

The Flaming Sideburns Suomen-kiertueella: 5.11. Kouvolan Night Club Riviera, 6.11. Imatran Woodoo, 12.11. Jyväskylän Lutakko, 13.11. Porvoon Nevada, 18.11. Porin Bar Kino, 19.11. Kuopion Henry’s Pub, 20.11. Helsingin Tavastia, 3.12. Turun Klubi & 4.12. Helsingin Nosturi.

Helsinkiläiset Viola & Iconcrash yhteisen EP:n julkaisukiertueella: 4.11. Lahden Cumulus, 5.11. Helsingin Gloria, vain Iconcrash, 6.11. Tampereen Club Schatten, vain Iconcrash, 12.11. Vantaan Vankkuri, 13.11. Imatralla, 20.11. Moskovassa, 21.11. Pietarin Moloko, 25.11. Turun Klubi, 26.11. Lahden Komeetta-klubi, 1.12. Tampereen Klubi, vain Viola, 2.12. Oulun 45 Special, 3.12. Jyväskylän Ilokivi, 4.12. Ruoveden Lintsi, 10.12. Helsingin Siperia, vain Iconcrash,18.12. Helsingin Semifinal, vain Viola & 1.1. Helsingin Gloria, vain Iconcrash.

NÄYTTELY

Raimo Tuomivaaran veistoksia 13.10.– 13.11. Helsingin Malmitalon galleriassa, Ala-Malmin tori 1, ma–pe 9–20, la 9–16.

Impressio, Airi Kiannon maalauksia 26.10.– 13.11. Hämeenlinnan Paperihuoneella, Turuntie 2, ti–pe 11–17 & la 11–14.

Infinite Rorschach, viiden nuoren englantilaisen taiteilijan teoksia 27.10.–14.11. Helsingin Kuvataideakatemian galleriassa, ma– su 11–17.

Perunateatteri, Pertti Toikkasen veistoksia 27.10.–14.11. Helsingin galleria Jangvassa, Kalevankatu 18, ti–pe 11–20, la–su 11–17.

Taivasosuuksia, Heli Heikkisen maalauksia 27.10.–21.11. Helsingin galleria Johan S:ssä, Eteläranta 14, ti–pe 11–17, la– su 12–16.

Luuvaloa, Kristiina Korpelan & Reetta Korpelan teoksia 29.10–21.11. Helsingin Kulmagalleriassa, Porthaninkatu 17, ma–pe 9–18, la–su 12–16.

Sanansaattaja – kuvallisia ajatuksia, Juha Merran & Jouko Pullisen teoksia 23.10.– 21.11. Hyvinkään taidemuseossa, Hämeenkatu 3 D, ti–pe 11–19, la–su 11–17.

Valintoja – taidetta romuista -näyttelyssä Liisa Lammin teoksia 20.10.–19.11. Helsingin kaupungin ympäristökeskuksessa, Helsinginkatu 24, ma–pe 8.15–16.

Annaliisa Trobergin teoksia 11.11.–24.11. Espoon Kulttuurikeskuksessa, Kaupinkalliontie 10, Kulttuuriaukio, Tapiola, ma–pe 8– 21, la 9–18, su 9–15.

HåkkiTM, Bjorn Kowalski Hansen & Mats Stensletin tuotteita 12.–27.11. Helsingin galleria Myymälä2:ssa, ti–su 12–18.

Neruda, podemos pasar – Saammeko luvan -näyttelyssä Soledad Chuaquin, Luis Chasa Baudrandin, Hector Wistuban & Adolfo Veran kuvataidetta 10.11.–28.11., osana kansainvälistä chileläisen runoilijan Pablo Nerudan 100-vuotisjuhlaohjelmaa, Helsingin PAND -ideologisen taiteen näyttämöllä, Pursimiehenkatu 21, ma–pe 15–18, la– su 12–16.

Seppo Lagomin maalauksia 10.11.–28.11. Helsingin galleria Dixissä, Uudenmaankatu 19, ti–pe 11–17, la–su 12–16.

Sinisiä lentosuukkoja, Tiina Höllin maalauksia & Tila-installaatio & Veli Höllin äänimaisemateos Tilanne 2.–30.11. Espoon Vihergalleriassa, Kievarinpolku 2, ma 11–18, ti–pe 10–17, la 10–14.

Romanialaisen Marinel Sasarmanin grafiikkaa 30.11.–10.12. Helsingin Caisan Käytävägalleriassa, Mikonkatu 17 C, ma–su 10– 18.

Uutuus! Nyhet! Jani Leinosen maalauksia 18.11.–12.12. Helsingin galleria Krista Mikkolassa, Neitsytpolku 9, ti–pe 12–17, la– su 13–16.

Marja Kanervon tila- & prosessitaidetta 9.10.–19.12. Oulun taidemuseossa, ti– su 10–17.

Minun makuuni – Kotien taidetta kerrostalosta X, erään oululaisen kerrostalon asukkaiden kodeista tärkeimpiä & rakkaimpia taideteoksia 9.10.–2.1. Oulun taidemuseon C-salissa, ti–su 10–17.

Playontology, Thomas Westphalin teoksia 5.10.–9.1. Helsingin Suomen urheilumuseossa, Olympiastadion, ma–pe 11–17, la– su 12–16.

Ehkä puhumme samasta, Dias & Riedwegin teos 30.10.–16.1. Helsingin Kiasmassa, ti 9–17, ke–su 10–20.30.

Marginaalissa, teoksia taiteen raja-alueilta neljän suomalaisen kuvataiteilijan & yhden maahanmuuttaja-taiteilijaperheen yhteisnäyttelyssä 6.11.–9.1. Salon taidemuseo, ti–pe 10–18, la 11–17 & su 11–18.

Carnegie Art Award 2004 -näyttelyssä 19.11.–9.1. pohjoismaista nykytaidetta, Helsingin Taidehalli, Nervanderinkatu 3, ti, to, pe 11–18, ke 11–20, la–su 12–17.

Apropoo, Kari Juutilaisen teoksia retrospektiivisessä näyttelyssä 12.11.–30.1. Mikkelin taidemuseossa, Ristimäenkatu 5, ti–su 10–17, la 10–13.

Vallan maisema -näyttelyssä eri taiteilijoiden maalauksia, piirustuksia & veistoksia, aiheena maisema, näyttelyssä myös Tampere-aiheisia julisteita vuosien varrelta, Tampereen Sara Hildénin museo, Särkänniemi, 30.9.– 6.2., ti–su 11–18.

Ilkka Lammi 1976–2000, Ilkka Lammin maalauksien muistonäyttely 19.11.–27.2. Helsingin Amos Anderssonin taidemuseossa, Yrjönkatu 27, ma–pe 10–18, la–su 11–17.

Tilkkutaiteen aatelia, August Mannerheimin chiffomanie-töitä 14.10.–27.3. Helsingin Cygnauksen galleriassa, Kalliolinnantie 8, ke 11–19, to–su 11–16.

TANSSI

Martta eli perhonen piilossa, tanssiteatterillinen pienoisnäytelmä kantaesityksessä Tampereen Työväen teatterissa 27.10. kello 19.15, muut esitykset 29.10., 5.11., 20.11. & 4.12.

Ylva-Iii & muita kertomuksia -tanssiesitys ensi-illassa 11.11. Helsingin Kaapelitehtaan Zodiakissa, esitykset 4.12. asti kello 19 & 5.12. kello 15.

Moulin rouge -tanssimusikaali ensi-illassa 17.11. kello 19, tanssiteatteri Mobita/ Dansco, Tampereen Hällä-näyttämö, Hämeenkatu 25, muut esitykset 19.11.– 11.12.

TEO, tanssiteatteri Kekäläinen & Companyn naistanssijaryhmän ensimmäinen teos ensi-illassa 1.12. Helsingin Kiasma-teatterissa kello 19, muut esitykset 2.–12.12. kello 19 & 14.12. kello 14.

TAIDE

Tehdään yhdessä -työpajat lauantaisin lapsille & aikuisille Helsingin Kiasmassa 10.30–13 & 14–16.30: 13.11.Ruma? Kaunis? teemana maalaus, 20.11. Lilliputtien maassa, teemana pienoismallit, 27.11. 1 + 1 = 3, teemana rakentelu & romumosaiikki & 4.12. Vauhtipeli, teemana kierrätysmateriaali & rakentelu, pajoihin otetaan mukaan 16 osallistujaa, ilmoittautuminen arkisin 9–12 (09) 1733 6509 tai infopisteen luona kello 13.45 alkaen.

TAPAHTUMA

BoardExpo2004, lautailulajitapahtuma 5.– 7.11. Helsingin Kaapelitehtaalla, pe 14–19, la 10–19 & su 10–17.

Improkimara, harrastajateatteritapahtuma Espoossa 20.–21.11., Matinkylän monitoimitalo, Matinraitti 17. Perinteiset Marrasmarkkinat 13.–14.11. Hyvinkään taidemuseossa, Hämeenkatu 3 D, kello 11–17.

TEATTERI

Quarrels at Chioggia, Pietarin Ylioppilasteatterin esitys vierailee 6.–7.11. Helsingin Ylioppilasteatterissa, Aleksanterinkatu 23, esitykset kello 19.

My Life in Art – elämäni näyttämötaiteen palveluksessa, Turun Linnateatterin esitys vierailee Helsingin Q-teatterissa 22.10.– 9.11. kello 19.

Position 5.30 ensi-illassa 3.11. kello 19 Helsingin Teatterikorkeakoulussa, Haapaniemenkatu 6, muut esitykset 4.–12.11. kello 19.

Tango Eldorado -laulunäytelmä 5.–6.11. Tuusulan Väinölässä & 12.–13.11. Nurmijärvellä Palojoen työväentalolla, esitykset kello 19.

Maria & Metodius, Pentti Saarikosken kuunnelma Viima-työryhmän esittämänä, Helsingin Hietsun uimarannan kahvilassa 5.11. kello 19, muut esitykset 7.–15.11., pukeudu lämpimästi.

Körkarlen (Ajomies), tukholmalaiset Teater Galeasen & Riksteatern kiertueella Suomessa: ti 9. & ke 10.11. kello 19 Espoon Louhisalissa, Kulttuurikeskus, Kulttuuriaukio, Tapiola, 12.11. kello 19.30 Tampereen Tampere-talon studiossa, Yliopistonkatu 55, 14.11. kello 17 Oulun Kaupunginteatterissa, suuri näyttämö, Kaarlenväylä 2, 18.11. kello 19 Turun konservatorion Sigyn-salissa, Linnakatu 60. Kolmosten talo, teatteri Valajan runonäytelmä Tampereen ravintola Laternassa 15., 18. & 22.11. kello 20.

Fastighetsskötaren Helsingin Sirius Teaternissa, 26.11. saakka, ruotsinkieliset esitykset kello 19, paitsi 14.11. kello 15, Betania-talo, Perämiehenkatu 13.

Räntäkarkelot – lyhytteatterifestivaali 25.– 27.11. Helsingin Ilves-teatterissa, Sampsantie 50, Käpylä, www.ilvesteatteri.fi . Lähimmäisen rasite, ensi-ilta 17.11. kello 19, Helsingin Ilves-teatteri, Sampsantie 50, Käpylä, muut esitykset 19.11.–4.12. kello 19.

Ei saa peittää ensi-illassa 29.10. kello 19 Helsingin Aurinkoteatterissa, Betania-talo, Perämiehenkatu 13, muut esitykset 2.11.– 5.12.

S.O.S. Sound of Silence, Valtimonteatterin vierailuesitys viisi kertaa Joensuun kaupunginteatterissa, 4.11.–10.12. kello 19.30. Kultakausi kantaesityksessä 2.12. kello 19.30 Tuusulan hotelli Krapihovin Mankeliaitassa, Tuusulan Rantatie 2, muut esitykset 9., 16. & 17.12.

Aina jonkun tytär, monikulttuurinen näytelmä Helsingin Aleksanterin teatterissa, ensi-ilta 5.11. kello 19, muut esitykset 18.12. asti.

Noita Nokinenän joulu, Teatteriporukan nukketeatteriesitys 28.11., 5.12., 8.12. & 18.12.Tampereen teatteri Pirkassa, Pirkankatu 18.

Nälkämäen Oresteia Helsingin Ylioppilasteatterissa ensi-ilta 20.11. kello 19, esityksiä 14.1. asti.

Blasted Helsingin KokoTeatterissa ensi-illassa 9.11. kello 19, esityksiä 21.1. saakka.

Faijat Tampereen Komediateatterissa ensi-ilta 5. marraskuuta kello 19, esityksiä 21.4. asti.

TOIMINTA

More Taxes Global Tax Workshop -verotapahtuma 18.–23.11. Tampereella, valuutanvaihtoveron, veronkierron & verokilpailun asiantuntijat, poliitikot & kansalaisjärjestöjen edustajat koolla, www.attac.kaapeli.fi/tax.

Voima

Kommentoi Facebookissa
Migration Comics
Helsinki liikkuu